Chłopiec ze szklanką mleka

Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy i leczenie

Nietolerancja laktozy to częsty problem u dzieci, z którym rodzice muszą nauczyć się żyć. Jak szybko rozpoznać skazę białkową i atopowe zapalenie skóry u naszego dziecka?


Przyczyny
Objawy
Leczenie

Przyczyny

Organizm walczy nie tylko z wirusami i bakteriami, ale także substancjami drażniącymi znajdującymi się w jedzeniu. Tym samym pojawia się w nim stan zapalny, a my poprzez różne nieprzyjemne objawy czujemy, że dane pożywienie nam nie służy. Do pokarmów wywołujących częste alergie zaliczamy jaja, ryby, orzechy, kakao, czy gluten. Okazuje się, że białka zawarte w mleku krowim także mogą wywoływać alergię, szczególnie u dzieci przed pierwszym rokiem życia, ale także tych pomiędzy 2 a 3. Jakie są objawy skazy białkowej? Warto je poznać, by móc jak najszybciej pomóc naszemu dziecku i oszczędzić mu cierpienia i bólu.

Chłopiec ze szklanką mleka

Objawy

Częstym objawem alergii pokarmowej jest wysypka. Ta szybko daje nam sygnał, że naszemu dziecku coś nie służy. Jeśli kilkukrotnie zauważyliśmy wysypkę u naszego dziecka, zacznijmy dokładniej zapisywać co je i analizować jaki produkt może wywoływać alergię. Prócz wysypki przy skazie białkowej bardzo często mamy do czynienia z bólami brzucha, a nawet wymiotami, czy biegunką. Jakby tego było mało – problemy z alergią to także częsty kaszel, katar, czy obniżenie odporności. Te wszystkie sygnały powinny zainteresować każdego rodzica.

Leczenie

Leczenie alergii pokarmowej ściśle związane jest z obserwowaniem dziecka i wykluczaniem produktów, które mu nie służą. To najlepszy sposób, a zarazem najprostszy, by ulżyć mu w cierpieniu. Co ważne – jeśli karmimy piersią także powinniśmy się zastanowić co konkretnie może szkodzić dziecku, nieco łatwiej mamy, gdy używamy mleka zmodyfikowanego, w tym przypadku pomoże zastąpienie go hydrolizatem białkowym. Wykluczanie produktów wywołujących alergię to pierwszy krok, jednak drugim jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Alergia bardzo często wywołuje nie tylko wysypkę, ale także atopowe zapalenie skóry, które należy zaleczać odpowiednimi kremami i maściami. Warto także używać odpowiedniego proszku dla alergików, który dodatkowo nie podrażni skóry. Warto wiedzieć, że skaza białkowa to problem chwilowy, którego nie powinniśmy lekceważyć. Zignorowany stan zapalny w organizmie dziecka może negatywnie wpływać na jego dalszy rozwój, dlatego obserwujmy i działajmy, jak najszybciej!

Więcej o nietolerancji laktozy przeczytasz na www.latopic.pl.

komentarze 2

  1. laktoza nie dla wszystkich Odpowiedz

    nie wiem jak u dzieci ale u dorosłych, mimo że tego nie odczuwają, nietolerancja laktozy wychodzi na zdrowiu, lubie mleko, piję i inne pordukty mleczne, ale gdy dietetyk zalecił odstwienie to naprawdę super zmiany miałem w organiźmie, i często sięgam po mleko itd. ale bardziej w formie tego co nie mogę aby uprzyjemnić sobie smaki.. ale rzeczywiście warto w moim przypadku było odstawić => mniej wody w organiźmie, dodatkowo produkty mleczne są w kombinacjach z różnymi ciekawmi środkami….. u mnie po odstawieniu na duży plus!

  2. pati Odpowiedz

    Ja z mlekiem i produktami mlecznymi nigdy nie miała problemów, na szczęście nietolerancja laktozy mnie nie dotyczy

zostaw komentarz