Powszechnie uważa się, że ryż brązowy jest zdrowszy, osoby będące na diecie wierzą, że pomoże on im zgubić nadprogramowe kilogramy, ale czy aby na pewno? Z pewnością zawiera w sobie więcej witamin i minerałów, ale czy biały ryż jest gorszy? Sprawdziliśmy to, w poniższym artykule przedstawiamy jego właściwości.
Wartości odżywcze białego ryżu
Ze wszystkich zbóż, które uprawiamy, ryż jest najlepiej przyswajalny przez nasz układ pokarmowy. Ryż przede wszystkim posiada niski indeks glikemiczny, reguluje poziom cukru we krwi. Jest bogaty w duże ilości błonnika, dzięki czemu poprawia pracę jelit i wspomaga trawienie. Udowodniono, że reguluje poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko występowania chorób takich jak miażdżyca czy zawał serca, ponieważ wpływa pozytywnie na układ krążenia. Ryż biały posiada wiele mikroelementów, takich jak magnez, żelazo, selen. Jest źródłem witamin z grupy B. Ryż biały na 100 gramów ma 130 kcal.
Właściwości odżywcze brązowego ryżu
Tak naprawdę, posiada dużą część właściwości odżywczych białego ryżu. Jak niski indeks glikemiczny. Wysoka zawartość węglowodanów, białka, witamin z grupy B i błonnika. Posiada jednak więcej mikroelementów. Ryż brązowy w porównaniu do białego posiada dużo więcej niacyny, żelaza, wapnia i fosforu. Jest też dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Badania wykazały, że ryż brązowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne i podnosi poziom antyoksydantów w organizmie, co może być dobre dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Ryż brązowy na 100 gramów ma 111 kcal, czyli mniej niż ryż biały.
Który ryż jest zdrowszy?
Pewnie zastanawiacie się, który ryż jest zdrowszy. To wszystko zależy. Począwszy od tego, że rodzajów ryżu jest naprawdę wiele i każdy jest trochę inny. Ogromny wybór często utrudnia nam zakupy, zastanawiamy się jaki ryż kupić, który będzie najzdrowszy. Nasz wcześniejszy artykuł może być pomocny dla osób, które borykają się z problemem, jaki ryż wybrać. Spośród wielu odmian, ryż brązowy jest bardzo wychwalany, jednak, analizując tabele wartości, możemy stwierdzić, że wartość kaloryczna nie różni się mocno. Ryż brązowy ma więcej tłuszczu, więcej sodu trzy razy więcej manganu, dwa razy więcej fosforu, cztery raz więcej witaminy B1 i dziesięć razy więcej witaminy B6. Na pierwszy rzut oka moglibyśmy stwierdzić, że brązowy ryż wygrywa tę walkę walkowerem. Jednak na ocenę wpływają też inne czynniki, takie jak fakt, że ryż biały trawi się szybciej, nie powoduje wzdęć i gazów w porównaniu do brązowego. Naukowcy odkryli, że w ziarnach ryżu znajduje się arsen, który jest szkodliwy dla człowieka, powoduje bóle brzucha, może wywoływać wysypkę i drętwienie kończyn. Najwięcej znajduje się go w wierzchnich warstwach ziarna, czyli w białym ryżu jest go znacznie mniej, co przemawia za tym, by jednak jeść biały ryż. Ponadto zawiera dużo mniej kwasu fitynowego, który utrudnia przyswajanie niektórych witamin i minerałów, jak np. żelazo, cynk i wapń.
Trudno jest powiedzieć, który ryż jest zdrowszy. Zależy, co dokładnie weźmiemy pod uwagę. Jedno jest pewne, oba są zdrowe i jedzenie brązowego ryżu jak i białego ryżu będzie korzystne dla naszego zdrowia. Jeśli cierpisz na niedobór żelaza, miewasz problemy z trawieniem, wybieraj ryż biały. Jeśli masz problem z uczuciem sytości i zależy ci na naturalnym detoksie organizmu, możesz wybrać ryż brązowy.
Ciekawy artykuł, przede wszystkim wielkie brawa za obalenie dietetycznego mitu, który powielany jest od lat! Potrzebujemy tu więcej takich treści 🙂
ja wolę biały, jak jem brązowy to się czuję jakbym jadła piasek, nie ważne ile gotuję to mam wrazenie ze jest za twardy.