Kichający chłopak z dziewczyną

Nie wiesz, co to jest alergia? Masz szczęście!

Wiosna i lato to spełnienie marzeń każdego pracoholika wyczekującego urlopu oraz prawdziwy koszmar alergika, który właśnie w tym czasie jest narażony na apogeum uciążliwych objawów. Każdy, kto choć raz doświadczył kataru alergicznego lub kaszlu spowodowanego uczuleniem, wie, że życie z uciążliwymi objawami nie jest łatwe. Przyjmowanie leków na alergie łagodzi dolegliwości, jednak powoduje senność i rozkojarzenie, przez co skutecznie utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków.

Co to jest alergia?

Alergia, nazywana także uczuleniem lub nadwrażliwością, jest patologiczną oraz jakościowo zmienioną odpowiedzią tkanek na oddziaływanie różnych substancji obcych, czyli alergenów. Polega na reakcji immunologicznej związanej z powstawaniem swoistych przeciwciał, które w wyniku połączenia się z antygenem wywołują uwolnienie różnych substancji będących mediatorami stanu zapalnego. Warto wiedzieć, że alergia może przybierać postać łagodną, w czasie której pojawia się katar czy łzawienie, ale w skrajnych przypadkach prowadzi do znacznie poważniejszych dolegliwości. Jedną z ich konsekwencji jest niezwykle groźny dla życia i zdrowia człowieka wstrząs anafilaktyczny, który może stać się przyczyną nawet śmierci, dlatego nawet lekkiego uczulenia nie należy nigdy ignorować.

warto zerknąć:  Fitness - co właściwie oznacza i dlaczego cieszy się dużą popularnością?

Kichający chłopak z dziewczyną

Postęp cywilizacyjny a alergia

Prof. Piotr Kuna, alergolog twierdzi, że poprzednie pokolenia nie wiedziały, co to jest alergia, a już na pewno nie doświadczały jej tak często jak my, żyjący współcześnie. Według specjalisty głównym winowajcą powszechnych uczuleń jest postęp cywilizacyjny, który oddalił człowieka od natury i otoczył go niewyobrażalną ilością chemii. Nadwrażliwość na produkty spożywcze, pyłki roślin czy detergenty to patologiczna odpowiedź zdezorientowanego układu odpornościowego, który ewolucyjnie nie jest przystosowany do życia w środowisku, w jakim żywność (a co za tym idzie ? rośliny i ich pyłki) jest modyfikowana genetycznie, a niemal każdej czynności towarzyszą przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Według niektórych lekarzy również nadmierna higiena może stać się przyczyną alergii skórnych, ponieważ naturalna flora bakteryjna stanowiąca barierę przed działaniem czynników zewnętrznych zostaje uszkodzona.

Rodzaje alergii

Lekarze wyróżniają różne rodzaje alergii, kategoryzując je ze względu na alergeny je wywołujące. Różnice pomiędzy uczuleniami są widoczne nie tylko w ich bezpośredniej przyczynie. Można je dostrzec także w objawach i przebiegu nadwrażliwości. Specjaliści wyróżniają następujące rodzaje alergii:

  • Alergia pokarmowa ? wywołana spożyciem pokarmów. Często powoduje ją mąka pszenna, pomidory, marchew, jabłka, brzoskwinie, cytrusy, soja, fasola, zboża, groch i soczewica a także białko kurzego jaja, wołowina, skorupiaki i ryby;
  • Alergia wziewna ? spowodowana alergenami, które dostają się do organizmu przez drogi oddechowe. Czynnikami uczulającymi są, m.in. pyłki drzew i traw, kurz oraz grzyby; Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.claritine.pl/pl/o-alergii/rodzaje-alergii/alergia-na-pylki-roslin/.
  • Alergia kontaktowa ? powstaje w wyniku nadwrażliwości skórnej. Najczęściej pojawia się po zastosowaniu kosmetyków lub użycia detergentów;
  • Alergia iniekcyjna – uczulenie na składniki preparatów farmakologicznych podawanych do organizmu poprzez zastrzyk.
warto zerknąć:  Przyczyny bólu podczas stosunku

Każdy z wymienionych wyżej rodzajów alergii daje inne objawy i wymaga nieco innego leczenia. Warto wiedzieć, że najskuteczniej sposobem pozbycia się uczulenia jest całkowite wykluczenie alergenu, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Sposoby leczenia uczuleń

Alergolodzy stosują różne sposoby leczenia poszczególnych uczuleń. Zdarza się również, że skuteczność terapia wzmaga łączenie poszczególnych metod. Wśród najczęściej stosowanych procedur można wyróżnić dwie:

  • Immunoterapia swoista, czyli odczulanie ? stosowanie szczególnych szczepionek, jedna z najbardziej popularnych metod leczenia uczuleń;
  • Farmakoterapia ? leczenie za pomocą leków (głównie przeciwhistaminowych).

Zadaniem pierwszej metody jest całkowite wyleczenie alergii, które często jest niemożliwe ze względu na liczne szczepy jednego alergenu. Określenie wariantu substancji uczuleniowej bywa bardzo trudne, przez co odczulanie nie przynosi pożądanych rezultatów. Leczenie farmakologiczne jest natomiast doskonałym sposobem na zwalczanie uciążliwych objawów, jednak rzadko prowadzi do zupełnego pozbycia się nadwrażliwości.

warto zerknąć:  Klimatyzacja samochodowa - warto wiedzieć jak używać

Alergia to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, która skutecznie utrudnia życie codzienne. Niestety w ostatnim czasie lekarze alarmują. Według ich raportów z roku na rok coraz więcej osób jest diagnozowanych pod kątem uczuleń i coraz częściej wyniki wskazują na nadwrażliwość. Tym samym grono osób skazanych na uporczywe dolegliwości wiosną i latem rośnie.

zostaw komentarz