Grzyb na łące

Gdzie na grzyby? Jak się przygotować, jak wybrać miejsce na grzybobranie?

Wrzesień, jak i cały okres jesienny to czas, gdy miłośnicy grzybów najchętniej wybierają się do lasów, by szukać jak najdorodniejszych grzybów, które potem mogą być przygotowywane w domowym zaciszu. Co roku jesień sprzyja grzybobraniu i dobrze jest wiedzieć, gdzie najlepiej się udać oraz jak się do tego przygotować, by nasze zbiory były udane.

Kiedy zaczyna się sezon na grzybobranie?

Tak właściwie to zaczyna się on już we wrześniu, a właściwie to na przełomie sierpnia i września, choć dla wielu osób sezon na grzyby zaczyna się trochę później. Ten okres to prawdziwy wysyp grzybów, a najczęściej można w naszych lasach znaleźć podgrzybki, borowiki i maślaki. Wszystko oczywiście zależne jest od pogody ? wrzesień to czas, gdy zaczyna więcej padać, robi się chłodniej, ale jeszcze nie jest zimno, a to najlepsze warunki dla grzybów.

warto zerknąć:  Fitness - co właściwie oznacza i dlaczego cieszy się dużą popularnością?

Gdzie szukać grzybów?

Ludzie chodzący po lasach to w tym czasie dość normalny widok. Wiele osób ma już sprawdzone lokalizacje, gdzie grzyby pojawiają się co roku. Gdy pogoda nam dopisuje, jest w miarę ciepło i słonecznie, grzybów najlepiej szukać w cienistych i chłodniejszych miejscach czy też na stokach. Przy pogodzie deszczowej odwrotnie ? należy szukać suchych i cieplejszych miejsc. Najlepiej szukać grzybów w pobliżu drzew. Przy brzozach najczęściej występują koźlarze, przy modrzewiach, osikach i dębach ? maślaki i borowiki i koźlarze, a pod świerkami może się znaleźć rydz. Spacerując po lesie, dobrze jest zajść na mało uczęszczane ścieżki.

warto zerknąć:  Przyczyny bólu podczas stosunku

Grzyby w lesie

Jak zbierać grzyby w lesie?

Grzyby to nie kwiaty, które wystarczy po prostu wyrwać z ziemi. Należy w tym wypadku chwycić grzyb u nasady tuż przy ziemi i delikatnie go wykręcić, dzięki czemu wydostaniemy całość grzyba. Używając noża należy ucinać grzyb tuż przy samej ziemi. Ważne jest, żeby przy tym procesie nie zniszczyć grzybni, bo w przeciwnym razie ani my, ani nikt inny już grzybów nie znajdzie w tym konkretnym miejscu. Ostrożność jest więc tutaj jak najbardziej wskazana.

Co zabrać ze sobą na grzybobranie?

Idąc do lasu z zamiarem zebrania jak największej ilości grzybów trzeba pamiętać również o dobrym przygotowaniu. Najlepszym pojemnikiem do składowania zbiorów będzie wiklinowy kosz. Należy za to unikać foliowych worków oraz reklamówek! Powód jest prosty ? składowane w ten sposób grzyby zaczynają parować, zaparzają się, a także stwarza się doskonałe warunki do rozwoju niepożądanych bakterii i mikroorganizmów. To zdecydowanie nie jest dobre dla naszego zdrowia, dlatego lepiej tego unikać.

warto zerknąć:  Klimatyzacja samochodowa - warto wiedzieć jak używać

Kosze pełne grzybów

Uważaj na to, jakie grzyby zbierasz

Często różnice między dobrym i zdrowym grzybem, a muchomorem i takim, który jest szkodliwy są naprawdę niewielkie. Dlatego też idąc na grzybobranie i nie mając w tym kierunku zbytniego doświadczenia, najlepiej byłoby wcześniej zapoznać się z występującymi w Polsce grzybami, aby móc odróżnić grzyby jadalne od tych trujących. Jeżeli zaś nie mamy pewności, można wziąć ze sobą specjalną książkę z listą grzybów. Chcąc zadbać o nasze zdrowie i życie należy podejść do grzybobrania z ostrożnością, a wówczas z pewnością będziemy mogli się cieszyć pysznym smakiem własnoręcznie zebranych grzybów.

komentarze 2

  1. Mrs Tuberoza Odpowiedz

    Baaaardzo lubię grzyby, ale nie umiem ich samodzielnie zbierać. Boję się, bo nie jestem na tyle biegła w rozpoznawaniu tych jadalnych i niejadalnych. Jedynie z tatą zbieramy grzyby, bo on cały atlas chyba zjadł 🙂

  2. Grzybiarka Odpowiedz

    Na Lubelszczyźnie, na Mazurach i Kaszubach zawsze jest wysyp grzybów. Jeszcze jest na nie sezon, pogoda też sprzyja, więc warto pójść na grzyby.

zostaw komentarz