Kobieta trzyma ręcę na brzuchu

Przyczyny bólu podczas stosunku

Już ma dojść między Wami do zbliżenia, ale pojawia się on ? ból. Ból w czasie seksu utrudnia współżycie wielu Polaków, a jest zjawiskiem, które nie powinno mieć miejsca! Jakie mogą być jego przyczyny?

Przyczyn bólu w czasie seksu może być wiele!

Ból podczas stosunku może wynikać z bardzo wielu powodów, jednak najważniejsze by nie robić z niego tematu tabu. Trzeba podzielić się informacją o dyskomforcie z partnerem (zdecydowanie częściej na ból podczas seksu skarżą się kobiety) i nie kontynuować próby współżycia ? przede wszystkim dlatego, że ból może być tylko objawem poważniejszych problemów.

warto zerknąć:  Fitness - co właściwie oznacza i dlaczego cieszy się dużą popularnością?

Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu podczas stosunku. Pamiętaj jednak, że to tylko wskazówki – jeśli sytuacja wciąż się powtarza, sprawę należy omówić z lekarzem ginekologii. Tylko on może właściwie zdiagnozować przyczynę problemu i wyznaczyć tor leczenia.

Kłopotliwa suchość pochwy

Ból podczas stosunku może być spowodowany niewłaściwym nawilżeniem kobiecej pochwy. Ten stan jednak również może mieć wiele przyczyn: od braku lub zbyt krótkiej gry wstępnej (za niski poziom podniecenia), poprzez stres i zmęczenie, aż po problemy hormonalne. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą występować całkowicie naturalnie (okres okołomenopauzalny), jednak czasem są również efektem ubocznym np. leczenia.

warto zerknąć:  Klimatyzacja samochodowa - warto wiedzieć jak używać

W przypadku tego typu problemów zalecana jest wizyta u lekarza. Doraźnie na suchość pochwy pomagają lubrykanty i specjalne nawilżające globulki dopochwowe. Te drugie nie tylko nawilżą pochwę, ale również wspomogą procesy regeneracyjne jej śluzówki.

Kobieta trzyma ręcę na brzuchu

Alergia niejedno ma imię

Jeśli wcześniej nie pojawiał się ból podczas stosunku, może on być objawem alergii. Najczęściej czynnikami uczulającymi są kosmetyki (płyny do higieny intymnej i do irygacji, mydło) czy proszki do prania. Może się jednak również okazać, że ból w czasie seksu jest wynikiem uczulenia na lateks, z którego robiona jest zdecydowana większość prezerwatyw.

Grzyby, wirusy i bakterie, czyli infekcje intymne

Dyskomfort podczas seksu jest także często symptomem infekcji intymnej. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące:

  • Chlamyzdioza. Objawy: ból brzucha, swędzenie pochwy, krwawienia międzymiesiączkowe.
  • Drożdżyca. Objawy: gęste i serkowate (lecz mało obfite) upławy, świąd i ból, przekrwienie pochwy.
  • Grzybica. Objawy: zaczerwienienie okolic intymnych, pieczenie i swędzenie podczas prób współżycia, gęsta wydzielina z pochwy.
  • Rzęsistkowica. Objawy: świąd i ból nie tylko podczas stosunku, ale też podczas oddawania moczu, pieniste i nieprzyjemnie pachnące upławy o zielonożółtym lub szarym zabarwieniu.
  • Opryszczka intymna. Objawy: swędzące pęcherzyki w okolicach intymnych.
warto zerknąć:  Nie wiesz, co to jest alergia? Masz szczęście!

Pamiętaj, że jeśli zauważysz którekolwiek z tych objawów, to musisz udać się do ginekologa. Nieleczone infekcje intymne prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań!

Więcej informacji na temat chorób kobiecych znajdziesz na hydrovag.pl

1 komentarz

  1. martys Odpowiedz

    u mnie na szczęście dyskomfort podczas stosunku okazał się niegroźną suchością pochwy, wystarczyło że zaczęłam stosować globulki mucovagin i po problemie 🙂

zostaw komentarz