Kobieta w białej bieliźnie

Jak dbać o zdrowie intymne?

Każda kobieta, która dba o swoje zdrowie wie, jak bardzo podatne na podrażnienia i wszelkiego rodzaju infekcje są miejsca intymne. Dlatego niezwykle ważna jest ich codzienna, właściwa pielęgnacja. Dowiedz się, jak dbać o higienę a czego się wystrzegać, aby w pełni cieszyć się zdrowiem intymnym.

O miejsca intymne nie jest łatwo dbać. Ich higiena powinna być przeprowadzana bardzo rozsądnie i wbrew pozorom nie zbyt często i intensywnie, gdyż może wtedy dojść do zachwiania mikroflory bakteryjnej pochwy. Ta część ciała kobiety jest bowiem naturalnie wyposażona w specjalne dobroczynne bakterie Lactobacillus, których systematyczne wypłukiwanie z wnętrza pochwy doprowadza do poważnych infekcji miejsc intymnych.

Nadmierna higiena pozbawia więc pochwę bardzo ważnej warstwy ochronnej. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z faktu, że to często nadgorliwość prowadzi do poważnych schorzeń intymnych. Jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, nie należy podmywać się po każdej wizycie w toalecie. Wystarczy to robić 2 razy dziennie, myjąc się za pomocą ruchów od przodu do tyłu, aby uniknąć przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy.

Warto także zapamiętać, że na co dzień lepszy będzie prysznic niż długa kąpiel, którą powinno się urządzać nie częściej niż raz w tygodniu. W przypadku np. dłuższej podróży świetnie sprawdzą się mokre chusteczki do higieny intymnej, powinny one jednak być hipoalergiczne, o neutralnym i delikatnym zapachu. Dbając o higienę miejsc intymnych należy pamiętać o tym, aby nie używać gąbek ani myjek, gdyż te stosowane wielokrotnie są prawdziwym siedliskiem bakterii.

Czym myć miejsca intymne?

Bardzo ważne w codziennej higienie jest również to, czym myjemy miejsca intymne. Należy wybierać płyny przeznaczone specjalnie do higieny intymnej, które zawierają m.in. kwas mlekowy, łagodzącą prowitaminę oraz alantoinę, a także składniki natłuszczające, jak np. lanolina czy oleje roślinne. Dzięki temu łatwiej będzie zachować równowagę bakteryjną pochwy. Do higieny intymnej nie powinno się używać zwykłego mydła, gdyż ma ono odczyn zasadowy, podczas gdy pochwa, aby była zdrowa i wolna od infekcji musi mieć odczyn kwaśny. Mydło może więc naruszyć jej mikroflorę i sprzyjać infekcjom.

Kobieta w białej bieliźnie

Do osuszania okolic intymnych z kolei najlepiej jest używać jednorazowego ręcznika papierowego lub osobnego ręcznika przeznaczonego tylko do miejsc intymnych, który powinien być wykonany z delikatnych naturalnych materiałów i często zmieniany. Bardzo ważne jest również to, jaką bieliznę nosimy. Zdecydowanie należy unikać stringów, które mogą dodatkowo podrażniać, więc lepiej zostawić je tylko na wyjątkowe okazje. Bielizna na co dzień powinna być wygodna, luźna i najlepiej wykonana z bawełny.

Każda kobieta powinna również pamiętać o wzmożonej higienie podczas menstruacji. Podpaski czy tampony należy zmieniać regularnie. Uważać też należy podczas depilacji, aby nie przenieść dodatkowych bakterii albo nie narazić się np. na uciążliwe zapalenie mieszków włosowych. Kobiety, które posiadają partnera seksualnego muszą pamiętać, że o higienę przed stosunkiem powinni zadbać oboje partnerzy, a po najlepiej przemyć miejsca intymne delikatnym żelem. Szczególnie o higienę powinny dbać zwłaszcza kobiety, które mają skłonność do infekcji grzybicznych. Aby ograniczyć te dolegliwości należy unikać dopochwowych chemicznych środków antykoncepcyjnych, używania tamponów czy kosmetyków z silnymi detergentami.

Stop irygacjom pochwy

Jednym z najczęściej popełnianych przez kobiety błędów są irygacje pochwy. Takie zabiegi pozbawiają narządy rodne także dobroczynnych bakterii, przez co pochwa staje się bardziej narażona na infekcje.

Jeśli mimo odpowiedniej i starannej higieny do infekcji dojdzie i pojawią się takie objawy, jak upławy, pieczenie, zaczerwienie czy ból podczas oddawania moczu należy szybko sięgnąć po lek bez recepty invag, który złagodzi objawy i zatrzyma rozwój infekcji, a w przyszłości bardzo dobrze sprawdzi się jako lek profilaktyczny, który będzie stanowił ochronę przed nawrotem infekcji. Jeśli jednak objawy nie ustąpią koniecznie należy udać się do lekarza, który najlepiej oceni stan naszego zdrowia i przepisze najskuteczniejsze leki. Infekcji intymnych nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczone mogą doprowadzić do wielu poważnych schorzeń narządów rodnych.

Więcej o zdrowiu intymnym dowiesz się na piramidazdrowiaintymnego.pl.

1 komentarz

  1. mycie rąk Odpowiedz

    temat zdrowia intymnego to dla większości i tak tabu lub jeszcze przed nimi.. 🙁 dlaczego to stwierdzam? bo jak jestem na imprezach, dyskotekach, weselach czy w publicznej toalecie… to osób myjących ręce jest tak malutko, ze o zdrowiu intymnym nawet nie słyszeli……. żal

zostaw komentarz