klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa – warto wiedzieć jak używać

Czy wiecie, że jazda z włączoną klimatyzacją jest bardziej ekonomiczna niż otwieranie szyb? Brzmi ciekawie, prawda? Wynika to z faktu, że potrzebujemy znacznie więcej energii na pokonanie oporu powietrza, kiedy nasze szyby są uchylone. Klimatyzacja zużywa zaledwie 3-5% paliwa, więc warto z niej korzystać, ponieważ wysoka temperatura doprowadza do obniżenia koncentracji, co prowadzić może nawet do wypadku na drodze. Firma Opel, przeprowadzając badania w tym temacie, doszła do wniosku, że spadek koncentracji może sięgać nawet 65 %. Klimatyzacja jest więc prawdziwym błogosławieństwem w upalne dni. Warto jednak wiedzieć, jak z niej korzystać, by służyła nam jak najdłużej i nie przyczyniała się do powstawania chorób.

1. Bezpieczeństwo

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Konieczne jest odwiedzanie odpowiedniego serwisu co pół roku lub po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów. Podczas takiej wizyty wykonywane jest odgrzybianie, wymienianie filtra kabinowego, który oczyszcza powietrze wpływające z zewnątrz, a także uzupełniane są płyny odpowiedzialne za chłodzenie. Warto korzystać z profesjonalnych warsztatów jak serwis klimatyzacji Materla, gdzie pracownicy zajmą się naszym samochodem w sposób kompleksowy. Regularne wizyty w serwisie są ważne, jeśli chcemy zadbać o nasz układ oddechowy. Jest to szczególnie istotne dla alergików, którzy są wrażliwi na grzyby i kurz.

warto zerknąć:  Nie wiesz, co to jest alergia? Masz szczęście!

2. Pomóż swojej klimatyzacji

Aby nasz sprzęt służył nam długo, a rachunki nie rosły zbyt szybko, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych regułach. Jeśli nasz samochód stał długo na słońcu, musimy przede wszystkim przewietrzyć go, otwierając drzwi i uchylając szyby. Dzięki obniżeniu temperatury nasza klimatyzacja nie będzie musiała działać z pełną mocą.

klimatyzacja samochodowa

3. Unikaj szoku termicznego

Temperatura w naszym samochodzie nie powinna być zbyt niska. Zwykle optymalnie jest to 22-25 stopni. Przy krótkiej jeździe nie powinna być ona raczej niższa niż pięć stopni poniżej zewnętrznej temperatury. W przypadku dłuższej podróży możemy sobie pozwolić na dziesięć stopni różnicy, jednak należy pamiętać o tym, że na dwadzieścia minut przed planowanym wyjściem z auta powinniśmy stopniowo podnosić temperaturę. W wielu przypadkach wystarczy nawet krótkie wyjście na zewnątrz, by się przeziębić.

warto zerknąć:  Gdzie na grzyby? Jak się przygotować, jak wybrać miejsce na grzybobranie?

4. Na co zwracać uwagę?

W niektórych przypadkach jednak należy działać szybko i zdecydowanie. Nasza klimatyzacja może dawać nam znaki o tym, że konieczna jest wizyta w specjalnym warsztacie. Naszą uwagę powinny zwrócić parujące szyby. Innym znakiem może być nieprzyjemny zapach, który się z niej wydobywa. Może on bowiem świadczyć o tym, że pojawiły się w niej grzyby, które są szkodliwe dla naszego organizmu. Nie powinniśmy lekceważyć również wszelkiego rodzaju trzasków.

Nasza klimatyzacja może uczynić podróż znacznie bardziej komfortową. Należy jednak o nią dbać, jeśli chcemy, by służyła nam latami. Jest to coś, na czym nie warto oszczędzać.

warto zerknąć:  Fitness - co właściwie oznacza i dlaczego cieszy się dużą popularnością?

zostaw komentarz