alkomat na domowy użytek

Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

Właściwy wybór niezawodnego alkomatu może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami jazdy pod wpływem alkoholu. Jeżeli planujesz zakup alkomatu, którego będziesz używał w warunkach domowych, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

 

Alkomat wirtualny – czy warto?

Dla kierowcy wino do obiadu, wieczorny drink, czy piwo w gronie przyjaciół często bywa przyczyną wielu nieprzyjemności związanych z późniejszą kontrolą trzeźwości. Jazda pod wpływem alkoholu to również przyczyna wielu tragedii, dlatego zawsze po spożyciu, zanim usiądziesz za kierownicą, musisz sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

warto zerknąć:  Typy alkomatów dostępnych w sklepach z alkomatami

Chcąc uniknąć pozornie zbędnego wydatku związanego z zakupem alkomatu, wiele osób korzysta z alkomatów internetowych. To dostępne w sieci narzędzia, które podają szacunkową wartość stężenia alkoholu w organizmie. Jak działa wirtualny alkomat tłumaczy autor poradnika Motostyle.pl, gdzie znajdziesz dokładny opis działania urządzenia tego rodzaju. Pamiętaj jednak, że alkomat internetowy oparty jest wyłącznie na podanych przez Ciebie parametrach, w rzeczywistości wynik badania jest fikcyjny, jego wiarygodność jest wysoce wątpliwa.

Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

Wiarygodny alkomat do użytku domowego to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa podczas jazdy, jednak aby urządzenie podawało rzetelne wyniki testu, musi spełniać kilka warunków. Alkomat podręczny musi być, przede wszystkim dokładny, nowoczesne urządzenia do użytku domowego wskazują stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu do setnych części promila. Najlepszym rozwiązaniem jest alkomat z sensorem elektrochemicznym. To precyzyjne urządzenie, które wykonuje rzetelne pomiary z dokładnością do 0,005 ‰. Atutem takiego sprzętu jest też prosta i szybka obsługa oraz stosunkowo rzadka konieczność kalibracji.

warto zerknąć:  Typy alkomatów dostępnych w sklepach z alkomatami

Jeżeli Twoim kryterium wyboru jest indywidualne użytkowanie alkomatu, możesz wybrać alkomat półprzewodnikowy, jednak pamiętaj, że koszty eksploatacji sprzętu tego rodzaju są wyższe. Alkomaty półprzewodnikowe należy kalibrować co około 200 – 300 pomiarów, lecz nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Natomiast alkomaty elektrochemiczne trzeba oddać do serwisu po wykonaniu 400 – 500 badań, nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.

Alkomat do użytku domowego – o czym pamiętać?

Użytkując alkomat, pamiętaj o kilku istotnych zasadach, również od Ciebie zależy czy urządzenie wskaże miarodajny wynik. Nie używaj alkomatu bezpośrednio po spożyciu alkoholu, w ten sposób możesz uszkodzić sensor lub rozkalibrować urządzenie. Badanie najlepiej przeprowadzić po upływie 30 minut od ostatniego kieliszka.

warto zerknąć:  Typy alkomatów dostępnych w sklepach z alkomatami

Jeżeli palisz, odczekaj około 15 minut od palenia papierosów. Alkomat źle znosi skrajne temperatury, dlatego nie przechowuj go w samochodzie, zwłaszcza latem i zimą. Koniecznie pamiętaj o regularnej kalibracji alkomatu, tylko w ten sposób możesz liczyć na wiarygodny wynik każdego testu.

zostaw komentarz