Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

Właściwy wybór niezawodnego alkomatu może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami jazdy pod wpływem alkoholu. Jeżeli planujesz zakup alkomatu, którego będziesz używał w warunkach domowych, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

alkomat na domowy użytek

Alkomat wirtualny – czy warto?

Dla kierowcy wino do obiadu, wieczorny drink, czy piwo w gronie przyjaciół często bywa przyczyną wielu nieprzyjemności związanych z późniejszą kontrolą trzeźwości. Jazda pod wpływem alkoholu to również przyczyna wielu tragedii, dlatego zawsze po spożyciu, zanim usiądziesz za kierownicą, musisz sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

warto zerknąć:  Typy alkomatów dostępnych w sklepach z alkomatami

Chcąc uniknąć pozornie zbędnego wydatku związanego z zakupem alkomatu, wiele osób korzysta z alkomatów internetowych. To dostępne w sieci narzędzia, które podają szacunkową wartość stężenia alkoholu w organizmie. Jak działa wirtualny alkomat tłumaczy autor poradnika Motostyle.pl, gdzie znajdziesz dokładny opis działania urządzenia tego rodzaju. Pamiętaj jednak, że alkomat internetowy oparty jest wyłącznie na podanych przez Ciebie parametrach, w rzeczywistości wynik badania jest fikcyjny, jego wiarygodność jest wysoce wątpliwa.

Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

Wiarygodny alkomat do użytku domowego to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa podczas jazdy, jednak aby urządzenie podawało rzetelne wyniki testu, musi spełniać kilka warunków. Alkomat podręczny musi być, przede wszystkim dokładny, nowoczesne urządzenia do użytku domowego wskazują stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu do setnych części promila. Najlepszym rozwiązaniem jest alkomat z sensorem elektrochemicznym. To precyzyjne urządzenie, które wykonuje rzetelne pomiary z dokładnością do 0,005 ‰. Atutem takiego sprzętu jest też prosta i szybka obsługa oraz stosunkowo rzadka konieczność kalibracji.

warto zerknąć:  Typy alkomatów dostępnych w sklepach z alkomatami

Jeżeli Twoim kryterium wyboru jest indywidualne użytkowanie alkomatu, możesz wybrać alkomat półprzewodnikowy, jednak pamiętaj, że koszty eksploatacji sprzętu tego rodzaju są wyższe. Alkomaty półprzewodnikowe należy kalibrować co około 200 – 300 pomiarów, lecz nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Natomiast alkomaty elektrochemiczne trzeba oddać do serwisu po wykonaniu 400 – 500 badań, nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.

Alkomat do użytku domowego – o czym pamiętać?

Użytkując alkomat, pamiętaj o kilku istotnych zasadach, również od Ciebie zależy czy urządzenie wskaże miarodajny wynik. Nie używaj alkomatu bezpośrednio po spożyciu alkoholu, w ten sposób możesz uszkodzić sensor lub rozkalibrować urządzenie. Badanie najlepiej przeprowadzić po upływie 30 minut od ostatniego kieliszka.

warto zerknąć:  Typy alkomatów dostępnych w sklepach z alkomatami

Jeżeli palisz, odczekaj około 15 minut od palenia papierosów. Alkomat źle znosi skrajne temperatury, dlatego nie przechowuj go w samochodzie, zwłaszcza latem i zimą. Koniecznie pamiętaj o regularnej kalibracji alkomatu, tylko w ten sposób możesz liczyć na wiarygodny wynik każdego testu.

Zostaw komentarz