Alkomat i szklanka piwa

Typy alkomatów dostępnych w sklepach z alkomatami

Alkomaty to bardzo przydatne urządzenia służące do pomiaru stężenia alkoholu we krwi. Stosowane są nie tylko przez policję i służby porządkowe, ale i osoby prywatne i do użytku osobistego. Chcąc nabyć alkomat, trzeba liczyć się z tym, że na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów. Jakich?

Do czego służy alkomat?

Wypicie alkoholu w umiarkowanych ilościach nie jest niczym złym, jednak jeżeli po lampce wina postanowimy usiąść za kierownicą, wówczas mogą spotkać nas poważne kłopoty. Po pierwsze jest to niebezpieczne i może stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia, a po drugie, jest to po prostu niezgodne z prawem. Jeżeli złapie nas policja i zrobi pomiar alkomatem, w najlepszym przypadku może czekać nas grzywna, w najgorszym – więzienie i odebranie prawa jazdy. Dlatego warto jest samodzielnie się badać i podchodzić do tej kwestii w sposób rozsądny.

Jeżeli nie wiemy czy możemy wsiąść do samochodu jako kierowca, użycie alkomatu jest tutaj jak najbardziej konieczne. Dzięki krótkiemu badaniu urządzeniem, można szybko przekonać się czy jesteśmy zdolni do jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku jest naprawdę duży wybór alkomatów, o czym łatwo można się przekonać, przeglądając oferty sklepów, np. stronę: www.lucann.pl/alkomaty-wszystkie.html. Jaki alkomat więc wybrać? Jakie w ogóle typy i rodzaje alkomatów wyróżniamy?

warto zerknąć:  Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

Podział alkomatów ze względu na przeznaczenie

Chodzi tutaj przede wszystkim o dwa typy alkomatów: profesjonalne oraz do użytku indywidualnego. Czym się między sobą różnią? Pierwsza grupa przeznaczona jest dla służb porządkowych, przeważnie chodzi tutaj o policję, straż miejską czy inne służby publiczne. To zaawansowane, drogie i przede wszystkim bardzo precyzyjne urządzenia, które w kilka chwil są w stanie określić stężenie alkoholu we krwi danej osoby.

Druga grupa, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do użytku indywidualnego, czyli w taki alkomat może zaopatrzyć się każdy z nas. Rzecz jasna są one tańsze niż urządzenia przeznaczone dla policji, ale i tutaj mamy do czynienia ze znaczą różnorodnością ich rodzajów.

Alkomat i szklanka piwa

Podział alkomatów ze względu na typ sensora

Alkomaty różnią się pomiędzy sobą także pod względem sensorów, czyli rodzaju urządzenia pomiarowego i tego w jaki sposób przetwarza on próbkę powietrza dostarczoną do komórki pomiarowej. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje sensorów: elektromechaniczny, półprzewodnikowy oraz spektrofotometryczny.

Sensor elektromechaniczny działa na zasadzie utleniania etanolu za pomocą związków chemicznych z wykorzystaniem panelu kontrolnego elektrody. W trakcie badania etanol się utlenia i uwalnia związki chemiczne, które wytwarzają elektryczność, a to odpowiada za wysokość stężenia alkoholu we krwi. Jest bardzo precyzyjny i nie reaguje na inne czynniki, które mogłyby odpowiadać za zakłócanie pomiaru (nikotyna, jedzenie itp.). Najczęściej wykorzystywany jest właśnie przez policję, a cena alkomatu jest stosunkowo wysoka.

warto zerknąć:  Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

Sensor półprzewodnikowy też działa na zasadzie utleniania etanolu na elektrodach, jednak ten typ alkomatu nie jest już tak precyzyjny, a do tego istnieje większe ryzyko błędu. Dzieje się tak, ponieważ sensory takich alkomatów są wrażliwe nie tylko na alkohol, ale i na inne substancje, przez co może dojść do zakłamania pomiaru. Najczęściej wykorzystywany jest właśnie w warunkach domowych i przez osoby indywidualne. Dla zachowania jak najlepszego wyniku, warto jest przed poddaniem się badaniu dokładnie wypłukać usta wodą. Cena takich alkomatów jest już zdecydowanie niższa i może szacować się nawet w granicach 100 złotych.

Sensor spektrofotometryczny to najbardziej zaawansowany sposób badania. Działają one na zasadzie wykorzystania podczerwieni. Związki chemiczne absorbują światło, przez co dany związek zostaje zwiększony lub wzmocniony. Dzięki temu można z dużą precyzją określić poziom alkoholu w organizmie. Ten typ sensora wykorzystywany jest wyłącznie w alkomatach stacjonarnych i charakteryzują się największą dokładnością.

Jaki alkomat wybrać?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu, a podstawą jest tutaj określenie do jakich celów taki alkomat będzie nam potrzebny. Dużą popularnością cieszą się alkomaty osobiste, półprzewodnikowe, których wybór na rynku jest coraz większy. Nie są one drogie, ich działanie może być nieprecyzyjne. Ich dużym plusem jest przede wszystkim cena. Jeżeli nie zależy nam na profesjonalnym sprzęcie, a chcemy z niego korzystać tylko od czasu do czasu, wówczas nie będzie nam potrzebny drogi alkomat. W innych przypadkach i przy częstej potrzebie kontroli, kiedy to wyniki pomiarów są bardzo istotne, wówczas lepiej zainwestować w bardziej profesjonalny, ale i droższy sprzęt.

warto zerknąć:  Jaki alkomat wybrać na domowy użytek?

Bardzo ważne jest także odpowiednia kalibracja alkomatu, ponieważ bez tego urządzenie nie będzie działało poprawnie, a wynik badania będzie zakłamany i nieprawidłowy, co wcale nam nie pomoże.

Gdzie kupić alkomat?

Alkomaty stają się coraz powszechniejsze i można je nabyć w bardzo wielu sklepach, zarówno tych profesjonalnych z urządzeniami pomiarowymi, jak również w sklepach ze sprzętem RTV i AGD. Zdecydowanie lepiej jest wybierać pewne i sprawdzone miejsca, a nie kupować alkomatów, na przykład przez serwisy ogłoszeniowe i inne podobne strony. Sprzęt powinien być pewny, sprawdzony i mieć gwarancję, w innym przypadku nie tylko straci się pieniądze, ale i sam alkomat nie spełni swojego zadania, przez bo będzie narażał zarówno nas samych, jak i innych.

zostaw komentarz