telewizor z horrorem

Filmy horrory o duchach na podstawie książek

Historie o duchach to dobry materiał na przejmującą opowieść. Podobne powieści grozy cieszą się dużą popularnością wśród czytelników, a wiele z nich posłużyło za podstawę do powstania niezapomnianych filmów. Oto kilka z najlepszych horrorów o duchach na podstawie książek, które warto obejrzeć.

  1. Egzorcysta 1973 r.
  2. Lśnienie 1980 r.
  3. Dziecko Rosemary 1968 r.

Egzorcysta 1973 r.

Egzorcysta przez wielu jest uważany za najlepszy horror w historii kina. Tym bardziej interesujące może się wydać, że film ten nakręcony został na podstawie książki o tym samym tytule. Autorem pierwszego Egzorcysty był William Peter Blatty, a powieść wydana została w 1971 roku. Co ciekawe Blatty oprócz przyczynienia się do powstania historycznego horroru, pracował również nad komediami. Jest on bowiem odpowiedzialny za scenariusz do filmu Różowa Pantera: Strzał w ciemności, a więc komedii kryminalnej z 1964 roku.

Film Egzorcysta opowiada historię 12-latki, która po zabawie tabliczką spirytystyczną Ouija zostaje opętana przez ducha podobnego do demona. Głównym punktem horroru, jest tytułowy egzorcyzm, przeprowadzany przed duchownych. Egzorcysta jest przykładem na to, że horrory o duchach oparte na faktach mogą być jeszcze bardziej przerażające, niż historie wymyślone przez scenarzystów. Opowieść ta ma bowiem nawiązywać do podobnego incydentu, który miał miejsce w 1949 roku w stanie Iowa.

Lśnienie 1980 r.

Horrory na podstawie książek Stephena Kinga cieszą się ogromną popularnością. Jest to związane oczywiście z kunsztem pisarskim autora, który zapisał się w historii, jako jeden z najwybitniejszych pisarzy grozy. Za jedną z najgłośniejszych książek Kinga można uznać Lśnienie, które pod lupę wziął kolejny wybitny artysta, Stanley Kubrick. Horror na podstawie książki Kinga ujrzał światło dzienne w 1980 roku i do dziś cieszy się wielką popularnością.

Horror ten opowiada historię początkującego pisarza, który zmaga się z alkoholizmem i brakiem pieniędzy. Posiada on jednak rodzinę na utrzymaniu, więc podejmuje posadę dozorcy w hotelu. Nowe miejsce pracy prześladuje jednak wiele negatywnych sił i jak można sądzić, duchów. Ten horror na podstawie książki mocno skupia się także na aspekcie psychologicznym samotności, problemu alkoholowego oraz motywie pisarza.

Dziecko Rosemary 1968 r.

Dziecko Rosemary to horror, który dla polskiego odbiorcy może okazać się jednym z ważniejszych do obejrzenia. Autorem obrazu z 1968 roku jest bowiem Roman Polański, polski reżyser, który zapisał się w historii Hollywood. Ten znakomity horror bazuje na książce o tym samym tytule, którą napisał Ira Levin w roku 1967.

Horror Dziecko Rosemary opowiada historię małżeństwa, które wprowadza się do nowego mieszkania, aby żyć w spokoju. Po pewnym czasie tytułowa bohaterka zachodzi w ciążę, w nie do końca znanych sobie okolicznościach. Po jakimś czasie znajduje u siebie księgę zaklęciami. Następnie okazuje się, że sąsiedzi Rosemary to sataniści, którzy wykorzystali ją do rytuału lub przywoływania duchów, o którym nie sama nie pamięta, ponieważ została otumaniona. Tytułowe dziecko jest więc owocem przerażającego rytuału, do którego kobieta miała posłużyć.

Jak więc widać horrory o duchach na podstawie książek potrafią zrobić duże wrażenie na odbiorcach. Wszystkie z wymienionych wyżej produkcji, Egzorcysta, Lśnienie oraz Dziecko Rosemary są bowiem klasykami w swojej kategorii.

zostaw komentarz