przerażająca dziewczynka w lesie

Popularne horrory o egzorcyzmach i opętaniu — które z nich są na faktach?

Horrory potrafią być fascynujące, ponieważ pokazują widzom coś zupełnie nowego i niespotykanego, a przynajmniej mniej popularnego. Niektóre z tych przerażających historii są bowiem oparte na faktach. Prezentujemy więc listę najstraszniejszych horrorów, które zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami.

Egzorcysta – horror na faktach

Nie ma chyba bardziej wpływowego filmu grozy w historii kina niż Egzorcysta z 1973 roku w reżyserii Williama Friedkina. Tym bardziej przerażające może się wydać, że opisane w nim wydarzenia oparte są po części na faktach. Sławne egzorcyzmy, miały zostać przeprowadzone w 1949 roku w Stanach Zjednoczonych.

Ten horror oparty na faktach dalej posiada jednak kilka różnic względem oryginalnej historii. W porównaniu do filmu rzeczywistą ofiarą opętania miał być chłopiec znany jako Roland Doe. Główna przyczyna opętania, która wywołała paranormalne aktywności, została jednak niezmieniona. Chłopiec oraz bohaterka filmu ściągnęli na siebie złą energię przez zabawę spirytystyczną tabliczką Ouija.

Horror oparty na faktach Egzorcyzmy Emily Rose

Jednym z bardziej znanych horrorów o egzorcyzmach i opętaniu jest produkcja z 2005 roku pod tytułem Egzorcyzmy Emily Rose. Film ten mrozi krew w żyłach nie tylko ze względu na przedstawione straszne sceny, ale z uwagi na to, że jest on oparty na faktycznie przeprowadzonych egzorcyzmach.

Emily Rose to filmowy odpowiednik Anneliese Michel, młodej Niemki, która w wieku zaledwie szesnastu lat zaczęła przejawiać objawy opętania. Anneliese wywodziła się z rodziny silnie wierzącej i prowadziła względnie normalne życie. Wszystko zmieniło się jednak po rozpoczęciu nauki w szkole średniej. U młodej dziewczyny zaczęły występować silne objawy padaczki, a następnie przerażające omamy i wizje. Rodzina była przekonana, że ich córka padła ofiarą opętania przez demony, a na egzorcyzmy musieli czekać aż 7 lat.

Przerażający horror na faktach Obecność

Oprócz typowego opętania osoby przed demony, straszne film na faktach często przedstawiają również historię nawiedzonych miejsc. To właśnie stanowi podstawę fabuły jednego z najpopularniejszych horrorów na faktach, pod tytułem Obecność. Film reżyserii Jamesa Wana z 2013 roku opowiada bowiem o rodzinie, której dom opętany jest przez dusze zmarłych.

Budynek ten istnieje na prawdę i znajduje się w Harrisville w stanie Rhode Island. Jeszcze bardziej przerażające może się wydać to, że przedstawiona w filmie interwencja demonologów oraz egzorcyzmy oparte są na prawdziwych wydarzeniach. Ukazani w filmie Ed i Lorraine Warren faktycznie istnieli i byli badaczami zjawisk paranormalnych. Odprawili oni również egzorcyzmy na Carolyn Perron.

Powyższe historie potwierdzają, że życie często pisze nieprzewidziane scenariusze. Chociaż historie przedstawione w Egzorcyście, Egzorcyzmach Emily Rose oraz Obecności nie są odwzorowaniem rzeczywistości w stu procentach, to ukazane opowieści mogą zmrozić krew w żyłach. Nic więc dziwnego, że horrory o egzorcyzmach i opętaniach, które są oparte na faktach, cieszą się taką popularnością. Poczucia grozy dodaje tu to nawet znikome prawdopodobieństwa autentyczności.

zostaw komentarz