Dynia halloween

Pomysły na halloweenowy seans filmowy. Horrory o czarownicach i co jeszcze?

Halloween to idealny czas na straszne seanse filmowe. Oprócz horrorów o czarownicach istnieje wiele innych filmów, które mogą dostarczyć niezapomnianych emocji i wzbudzić w nas strach. Oto kilka pomysłów na filmową rozrywkę na tę straszną noc.

Jakie horrory o czarownicach na halloweenowy seans?

Nic nie oddaje ducha Halloween lepiej niż film o złośliwych czarownicach. Oto kilka propozycji do obejrzenia

 • Czarownica (The Witch, 2015) – ten film przenosi widzów do Nowej Anglii w XVII wieku, gdzie rodzina osiedla się na skraju lasu i staje w obliczu tajemniczych zdarzeń, które prowadzą do oskarżeń o czary
 • Czarownice z Eastwick (The Witches of Eastwick, 1987) – to mniej tradycyjny horror komediowy, w którym trzy kobiety odkrywają swoje nadnaturalne moce i przyciągają uwagę mrocznej postaci, granej przez Jacka Nicholsona.
 • The Lords of Salem, 2012 – film reżysera Roba Zombie opowiada historię prezenterki radiowej z Salem, która odbiera tajemniczą płytę winylową i w ten sposób budzi ciążącą nad miasteczkiem wielowiekową klątwę.

Halloweenowy seans z duchami i nawiedzonymi domami

Nie można też pominąć tematu, jakim są horrory o duchach. Które filmy warto obejrzeć w halloween? Oto kilka propozycji.

 • Obecność (The Conjuring, 2013) – Ten film opowiada historię para demonologów Eda i Lorraine Warren, którzy przybywają do nawiedzonego domu, by pomóc rodzinie zmagać się z przerażającymi zjawiskami.
 • Inni (The Others, 2001) – W tej produkcji z Nicole Kidman w roli głównej, matka opiekuje się dwójką dzieci, które cierpią na rzekome nadwrażliwości na światło słoneczne, i z tego też powodu żyją w półmroku, w nawiedzonym domu, gdzie zaczynają dziać się niepokojące rzeczy.
 • Duch (Poltergeist, 1982) – film ten opowiada historię rodziny, której dom staje się nawiedzony przez złe moce i duchy, a ich najmłodsza córka zostaje porwana przez te przerażające siły.

Jakie klasyczne postaci grozy sprawdzą się na halloween?

W trakcie seansu halloween warto też sięgnąć po najstarsze klasyki, z postaciami grozy, które na stałe weszły do kanonu.

 • Frankenstein (1931) – To klasyka kina grozy, oparta na powieści Mary Shelley. Film reżyserowany przez Jamesa Whalesa przedstawia historię doktora Frankensteina, który ożywia martwego ciała i tworzy potwora znanego jako Frankenstein.
 • Nosferatu (1922) – Ten niemy film F.W. Murnau jest jednym z pierwszych filmów opartych na powieści Drakula Bram Stokera. Nosferatu wprowadza widzów do postaci hrabiego Orloka, wampira, który sprowadza grozę na małe miasteczko.

Horrory psychologiczne na filmowy seans halloween

Oprócz klasycznego nastawienia na wywołanie strachu, horrory mogą mieć też bardzo dobrą fabułę opartą na psychologii. Warto poznać kilka klasycznych tytułów.

 • Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991) – Ten kultowy film psychologiczny opowiada historię młodej agentki FBI Clarice Starling, która musi skonsultować się z seryjnym mordercą i psychiatrą, dr. Hannibalem Lecterem, aby pomóc w schwytaniu innego seryjnego mordercy.
 • Lśnienie (The Shining, 1980) – Ten film w reżyserii Stanleya Kubricka jest adaptacją powieści Stephena Kinga. Opowiada historię pisarza Jacka Torrance’a, który staje się strażnikiem opuszczonego hotelu Overlook podczas zimy. Stopniowo popada w obłęd i zaczyna siać terror wobec swojej rodziny.
 • Psychoza (Psycho, 1960) – Reżyser Alfred Hitchcock stworzył ten klasyczny film, który jest uważany za jeden z prekursorów gatunku horroru psychologicznego. Opowiada historię Marion Crane, która trafia do motelu prowadzonego przez tajemniczego Normana Batesa, a wydarzenia, które tam mają miejsce, prowadzą do przerażających odkryć.

Filmy komediowe z elementami horroru na halloween

Jeżeli ktoś nie za bardzo lubi się bać, ale chce obejrzeć horror, odpowiedzią na to mogą być komedie z elementem grozy.

 • Straszny film (Scary Movie, 2000) – Ten film parodiuje popularne filmy grozy, takie jak Krzyk, Duch czy Zjawa, i wprowadza humorystyczne elementy do klasycznych scen grozy. To pierwsza z serii filmów Straszny film, które stały się kultowymi produkcjami komediowymi.
 • Hotel Transylwania (Hotel Transylvania, 2012) – Ten animowany film opowiada historię hrabiego Drakuli, który prowadzi hotel dla potworów. Film łączy elementy komedii z wątkami znanymi z filmów grozy, ale podaje je w zabawny i przyjazny sposób dla dzieci.
 • Zombieland (2009) – Ten film przedstawia postapokaliptyczny świat opanowany przez zombie, a główni bohaterowie starają się przetrwać i radzić sobie z hordami nieumarłych. Pomimo przerażającej tematyki, Zombieland jest pełen humoru i czarnego żartu.

Halloweenowy seans filmowy może być wyjątkową okazją do przeżycia emocji i dreszczyku na straszną noc. Wybór filmów jest szeroki, od klasycznych horrorów o czarownicach po psychologiczne thrillery i komedie z elementami grozy. Niezależnie od preferencji, dobrze przygotowany halloweenowy wieczór filmowy z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń i strasznych chwil.

zostaw komentarz