księżyc w pełni

Jakie są horrory o duchach oparte na faktach?

Duchy to stworzenia, które od setek lat jednocześnie fascynują i przerażają miliony osób na całym świecie. Nie bez powodu stały się one inspiracją dla wielu twórców horrorów. Przed wami lista 5 najciekawszych horrorów o duchach opartych na faktach.

Egzorcysta (1973) – niezapomniany horror o duchach

12-letnia Regan podczas niewinnej zabawy ze spirytystyczną tabliczką nawiązuje kontakt z paranormalnym bytem. Wkrótce wokół dziewczynki zaczynają dziać się niewyjaśnione zjawiska. Regan wykazuje wszystkie objawy opętania przez złego ducha. Matka dziewczynki kontaktuje się z lekarzami, którzy nie są w stanie jej pomóc.

Zrozpaczona kobieta decyduje się na desperacki krok – wezwanie księdza Karrasa. Kapłan prosi o pomoc egzorcystę ojca Merrina (w tej roli niezapomniany Max Von Sydow). Zaczyna się trudna walka z demonem, który opętał Karen. Co ciekawe, ten kultowy horror o duchach był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami – rzekomym opętaniem nastoletniego chłopca pochodzącego ze stanu Iowa.

Obecność (2013) – ciekawy horror oparty na faktach

Film w reżyserii Jamesa Wana opowiada opartą na faktach historię małżeństwa Rogera i Carolyn Perronów. Szczęśliwa para wraz z pięcioma córkami decydują się na przeprowadzkę na wieś. Piękny i okazały dom, w którym zdecydowali się zamieszkać, szybko staje się miejscem przerażających i zagadkowych wydarzeń. Roger i Carolyn uświadamiają sobie, że dom może być opętany przez duchy. Wzywają na pomoc dwójkę detektywów Eda i Lorraine Warrenów. Badacze zjawisk paranormalnych zaczynają starcie z demonem. Na drodze napotkają jednak kilka przeszkód.

Horror Amityville (1979) – horror o duchach inspirowany prawdziwymi wydarzeniami

Film ten przedstawia mrożącą krew w żyłach historię Ronalda Defeo, który zabił sześcioro członków swojej rodziny. Morderca zeznaje, że do tego czynu pchnęły go odgłosy duchów, które od lat słyszał w domu. Po ponad roku od dramatycznych wydarzeń posiadłość kupuje młode małżeństwo George i Kathy Lutz. Niedługo później w domu zaczynają odzywać się dawne demony, których głos słyszał Ronald Defeo.

Rytuał (2011) – film o duchach oparty na faktach z Anthonym Hopkinsem

Inspirowany prawdziwą historią horror opowiada historię młodego seminarzysty Michaela Kovaka (Colin O’Donoghue), który uczęszcza na lekcje egzorcyzmów. Jego nauczycielem jest ekscentryczny i nieszablonowy w swoich działaniach ojciec Lucas (Anthony Hopkins). Doświadczony kapłan w ciekawy sposób zapoznaje młodego, z początku wątpiącego w sens egzorcyzmów, ucznia ze sztuką nieprzewidywalnej walki z demonami.

Inni (2001) – horror o duchach oparty na prawdziwej historii

Dzieci głównej bohaterki o imieniu Grace (Nicole Kidman) cierpią na nietypowe schorzenie. Ze względu na swoją chorobę nie mogą one wychodzić na słońce. Z tego powodu rodzina jest zmuszona do życia w mroku. Akcja filmu rozgrywa się w czasach II Wojny Światowej na dalekiej, okupowanej przez Niemców wyspie Jersey. Mąż głównej bohaterki przebywa na froncie. Na domiar złego szybko okazuje się, że ciemność, w której nieustannie żyją bohaterowie, sprzyja pojawieniu się paranormalnych istnień – duchów.

1 komentarz

  1. Morelka Odpowiedz

    To pewnie nie o duchach, tylko o jakiś zwidach, halucynacjach. Nikt nigdy nie potwierdził istnienia duchów, po co się tak nakręcać…

zostaw komentarz