Autobus i tramwaj stojące na przystankach

Jak działają biletomaty? Rodzaje biletomatów

Biletomaty czy też automaty biletowe, to popularne urządzenia, które z powodzeniem sprawdzają się przy lepszym zarządzaniu ruchem klientów. Można je spotkać w wielu różnych miejscach – gdzie konkretnie? Jak działają biletomaty i jakie ich typu wyróżniamy?

Czym są biletomaty?

Mówiąc o biletomatach, najczęściej mamy na myśli specjalne urządzenia, których podstawowym zadaniem jest sprzedaż biletów. Najczęściej dotyczy to tych związanych z komunikacją miejską – autobusową, tramwajową czy kolejową. Tak naprawdę może być wykorzystana jako ułatwienie w przeprowadzaniu sprzedaży biletów także w wielu innych miejscach. Oczywiście te spotykane na przystankach czy w samej komunikacji miejskiej są nam najbardziej znane. To nowoczesne i automatyczne urządzenia, które pozwalają na swobodny, prosty i szybki zakup biletów, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć niepotrzebnych kolejek oraz tracić czas. Warto jest dowiedzieć się więcej na temat automatów biletowych.

Jakie rodzaje biletomatów wyróżniamy?

Nie ma tutaj zbyt dużego wyboru, bowiem wśród automatów biletowych wyróżniamy przede wszystkim dwa ich typy: stacjonarne oraz mobilne. Oba równie często spotykamy zarówno na przystankach autobusowych, dworcach kolejowych czy w samych środkach transportu. Biletomaty szczegółowo opisuje producent Mera Systemy, co pozwala na lepsze zrozumienie celu ich istnienia oraz sposobu działania. Z pewnością ułatwiają przepływ komunikacyjny, szczególnie, gdy nam się spieszy ale mało kto zastanawia się czemu te urządzenia właściwie służą.

Biletomaty stacjonarne najczęściej spotykamy właśnie na przystankach i dworcach. Wyróżniają się tym, iż swoim wyglądem przypominają wielkie skrzynie. Są to w rzeczywistości obudowane komputery, z ekranem dotykowym, które pozwalają na szybki zakup biletów tuż przed podróżą.

W przypadku biletomatów mobilnych, mamy do czynienia z urządzeniami znajdującymi się wewnątrz środków transportu publicznego: autobusów, tramwajów i pociągów. Są mniej popularne, ale i to się zmienia. Ich dużą zaletą jest fakt, iż można dzięki nim zakupić bilet już w trakcie podróży, w momencie, gdy wcześniej nie miało się takiej możliwości.

Autobus i tramwaj stojące na przystankach

Jak działają biletomaty?

Podstawową funkcją biletomatów jest dystrybucja i sprzedaż biletów komunikacyjnych. Są to urządzenia przypominające komputer z ekranem dotykowym. Za jego pomocą wybiera się określone usługi. Oprócz tego, mają wbudowaną drukarkę do wydawania biletów od razu na miejscu oraz terminal płatniczy. Tym sposobem można zakupić dowolny bilet z użyciem karty debetowej. Najczęściej istnieje też możliwość płatności gotówką, choć zazwyczaj jest to domena biletomatów stacjonarnych. Niektóre takie urządzenia mają także opcję płatności komórką, albo w zależności od miasta – kartą miejską (bilety są kodowane od razu na karcie).

Biletomaty często posiadają także inne, dodatkowe funkcje, dzięki czemu można z ich pomocą nie tylko kupić potrzebny bilet, ale i zasięgnąć informacji miejskich – skorzystać z map, zapoznać się z aktualnymi rozkładami jazdy, czy dowiedzieć się o ciekawych miejscach wartych odwiedzenia. Jak więc widać, możliwości biletomatów są dosyć szerokie.

Gdzie można spotkać biletomaty?

Automaty biletowe jako takie najczęściej można spotkać przede wszystkim w komunikacji miejskiej. Na przystankach i dworcach, a często i innych punktach miasta. W przypadku biletomatów mobilnych, można je znaleźć bezpośrednio w autobusach, tramwajach czy pociągach. Jako że biletomaty często pełnią szereg dodatkowych funkcji – informacyjnych i turystycznych, dzięki czemu ich funkcjonalność znacznie wrasta i pozwala na lepszy przepływ pasażerów, którzy nie tylko spieszą się na transport, ale i oczekują czegoś więcej.

zostaw komentarz