Jak działają biletomaty? Rodzaje biletomatów

Biletomaty czy też automaty biletowe, to popularne urządzenia, które z powodzeniem sprawdzają się przy lepszym zarządzaniu ruchem klientów. Można je spotkać w wielu różnych miejscach – gdzie konkretnie? Jak działają biletomaty i jakie ich typu wyróżniamy?

Czym są biletomaty?

Mówiąc o biletomatach, najczęściej mamy na myśli specjalne urządzenia, których podstawowym zadaniem jest sprzedaż biletów. Najczęściej dotyczy to tych związanych z komunikacją miejską – autobusową, tramwajową czy kolejową. Tak naprawdę może być wykorzystana jako ułatwienie w przeprowadzaniu sprzedaży biletów także w wielu innych miejscach. Oczywiście te spotykane na przystankach czy w samej komunikacji miejskiej są nam najbardziej znane. To nowoczesne i automatyczne urządzenia, które pozwalają na swobodny, prosty i szybki zakup biletów, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć niepotrzebnych kolejek oraz tracić czas. Warto jest dowiedzieć się więcej na temat automatów biletowych.

warto zerknąć:  Zalety biletomatów według ich producenta

Jakie rodzaje biletomatów wyróżniamy?

Nie ma tutaj zbyt dużego wyboru, bowiem wśród automatów biletowych wyróżniamy przede wszystkim dwa ich typy: stacjonarne oraz mobilne. Oba równie często spotykamy zarówno na przystankach autobusowych, dworcach kolejowych czy w samych środkach transportu. Biletomaty szczegółowo opisuje producent Mera Systemy, co pozwala na lepsze zrozumienie celu ich istnienia oraz sposobu działania. Z pewnością ułatwiają przepływ komunikacyjny, szczególnie, gdy nam się spieszy ale mało kto zastanawia się czemu te urządzenia właściwie służą.

Biletomaty stacjonarne najczęściej spotykamy właśnie na przystankach i dworcach. Wyróżniają się tym, iż swoim wyglądem przypominają wielkie skrzynie. Są to w rzeczywistości obudowane komputery, z ekranem dotykowym, które pozwalają na szybki zakup biletów tuż przed podróżą.

warto zerknąć:  Zalety biletomatów według ich producenta

W przypadku biletomatów mobilnych, mamy do czynienia z urządzeniami znajdującymi się wewnątrz środków transportu publicznego: autobusów, tramwajów i pociągów. Są mniej popularne, ale i to się zmienia. Ich dużą zaletą jest fakt, iż można dzięki nim zakupić bilet już w trakcie podróży, w momencie, gdy wcześniej nie miało się takiej możliwości.

Autobus i tramwaj stojące na przystankach

Jak działają biletomaty?

Podstawową funkcją biletomatów jest dystrybucja i sprzedaż biletów komunikacyjnych. Są to urządzenia przypominające komputer z ekranem dotykowym. Za jego pomocą wybiera się określone usługi. Oprócz tego, mają wbudowaną drukarkę do wydawania biletów od razu na miejscu oraz terminal płatniczy. Tym sposobem można zakupić dowolny bilet z użyciem karty debetowej. Najczęściej istnieje też możliwość płatności gotówką, choć zazwyczaj jest to domena biletomatów stacjonarnych. Niektóre takie urządzenia mają także opcję płatności komórką, albo w zależności od miasta – kartą miejską (bilety są kodowane od razu na karcie).

warto zerknąć:  Zalety biletomatów według ich producenta

Biletomaty często posiadają także inne, dodatkowe funkcje, dzięki czemu można z ich pomocą nie tylko kupić potrzebny bilet, ale i zasięgnąć informacji miejskich – skorzystać z map, zapoznać się z aktualnymi rozkładami jazdy, czy dowiedzieć się o ciekawych miejscach wartych odwiedzenia. Jak więc widać, możliwości biletomatów są dosyć szerokie.

Gdzie można spotkać biletomaty?

Automaty biletowe jako takie najczęściej można spotkać przede wszystkim w komunikacji miejskiej. Na przystankach i dworcach, a często i innych punktach miasta. W przypadku biletomatów mobilnych, można je znaleźć bezpośrednio w autobusach, tramwajach czy pociągach. Jako że biletomaty często pełnią szereg dodatkowych funkcji – informacyjnych i turystycznych, dzięki czemu ich funkcjonalność znacznie wrasta i pozwala na lepszy przepływ pasażerów, którzy nie tylko spieszą się na transport, ale i oczekują czegoś więcej.

Zostaw komentarz