ciężarówka na drodze

Rodzaje transportu drogowego. Jaki transport drogowy oferują firmy transportowe?

Transport drogowy jest jednym z najważniejszych elementów sektora usług w Polsce. Ta gałąź transportu opiera się na przewozie osób lub rzeczy po drogach lądowych, przy pomocy kołowych środków transportu. Tego typu usługi świadczone są przez przewoźników drogowych, czyli firmy transportowe. Dużą zaletą tej formy transportu jest możliwość dowiezienia pasażera bądź ładunku bezpośrednio na miejsce przeznaczenia.

Rodzaje transportu drogowego

Istnieją różne podziały, które wyodrębniają rodzaje transportu drogowego. Najogólniejszy dzieli transport drogowy na krajowy oraz międzynarodowy. Chcąc skorzystać z usług firmy transportowej poza granicami naszego kraju, trzeba się zatem w pierwszej kolejności dowiedzieć, czy świadczy ona usługi na skalę międzynarodową. Przykładem takiej międzynarodowej działalności może być transport drogowy w firmie transportowej Fracht.

Jaki jeszcze podział można zastosować jeśli chodzi o rodzaje transportu drogowego? Otóż można wyróżnić rodzaje transportu różniące się ze względu na typ ładunku, jaki jest przewożony. Biorąc pod uwagę wyłącznie przewóz rzeczy, nie osób, możemy wymienić:

 • transport chłodniczy,
 • transport ponadgabarytowy,
 • logistyka mebli,
 • transport towarów i ładunków niebezpiecznych (ADR).

Oferta firm transportowych jest bardzo zróżnicowana, zakres możliwości jest często uzależniony od wielkości floty, jaką dysponuje przewoźnik oraz rodzaju pojazdów, jakie w jej skład wchodzą. Ponadto różne rodzaje transportu wymagają specjalnych zezwoleń oraz uprawnień. W ofercie największych firm transportowych w Polsce znajdziemy zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy. Usług tego typu przewoźników mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne.

Jakie usługi świadczą firmy transportowe?

Zakres usług świadczonych przez duże firmy transportowe jest ogromny. Tak jak już wspominaliśmy, oferują one zarówno transport krajowy, jak i międzynarodowy, nie rzadko jednak w ich ofercie można znaleźć również inne rodzaje transportu, poza transportem drogowym. Wiele firm jest w stanie zorganizować także przewóz towarów drogą morską bądź powietrzną. Inną ważną kwestią są usługi z zakresu logistyki, a w tym:

 • planowanie tras przewozu,
 • magazynowanie,
 • opakowywanie i przepakowywanie,
 • ubezpieczenia cargo,
 • usługi celne,
 • konfekcjonowanie,
 • spedycja krajowa i międzynarodowa.

Tego rodzaju kompleksowość obsługi jest czymś niezwykle korzystnym przede wszystkim w wypadku przedsiębiorców, którzy mogą w dużej mierze zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów z firmy transportowej i zająć innymi kwestiami istotnymi dla rozwoju swojego biznesu.

Kiedy warto skorzystać z usług firm transportowych?

Teoretycznie w wielu przypadkach mniejsze przedsiębiorstwa mogą poradzić sobie samodzielnie. Posiadając samochód dostawczy, można przetransportować różnego rodzaju towary. Problem zaczyna się wtedy, gdy ilość ładunku, który musimy przewieźć z miejsca na miejsce, jest bardzo duża, bądź też wymaga on specjalnych warunków. Przykładem może być tu transport chłodniczy. Do przewożenia np. produktów spożywczych bardzo często konieczna jest ustalona, niska temperatura, a zakup pojazdu wyposażonego w chłodnie może okazać się mniej opłacalny niż skorzystanie z usług przewoźnika.

zostaw komentarz