jakie są zalety transportu samochodowego

Transport samochodowy nadal w cenie – zalety transportu samochodowego

Mianem transportu drogowego określa się krajowy oraz międzynarodowy transport samochodowy. Pojęcie to obejmuje zarówno działalność gospodarczą mającą na celu pośrednictwo przy przewozie rzeczy jak i każdy przejazd drogowy, który został wykonany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej. Jak to wygląda w praktyce?

1. Krajowy a międzynarodowy transport drogowy

Za krajowy transport drogowy (zamiennie nazywany również samochodowym) uważa się przewóz osób lub rzeczy wykonywany w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Musi odbywać się pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w Polsce oraz miejsce rozpoczęcia lub zakończenia przejazdu musi znajdować się na terenie kraju. Analogicznie, międzynarodowy transport drogowy, odbywa się z przekroczeniem polskiej granicy.

2. Cechy transportu drogowego

Istnieję dwie podstawowe cechy transportu samochodowego, które sprawiają, że jest to jedna z najczęściej wybieranych metod przewozu przez przedsiębiorstwa: szybkość oraz elastyczność. Podczas prowadzenia działalności gospodarczej bardzo ważna jest realizacja zamówień od klientów w sposób niezawodny i w jak najkrótszym odstępie czasowym, co umożliwia szeroko rozbudowana infrastruktura drogowa w Polsce.

ciężarówka z załadunkiem

3. Zalety

Dzięki korzystnemu dostosowaniu sieci dróg do rynków zaopatrzenia i zbytu, w naszym kraju można zauważyć ciągle postępujący rozwój transportu samochodowego. Wpływa to przede wszystkim na wspomnianą wcześniej szybkość oraz elastyczność przewozu, tak pożądaną przez przedsiębiorców.

W ostatnich latach można zauważyć także ciągły wzrost wydatków na budowę nowych oraz modernizację istniejących dróg. Nie do przeceniania jest także fakt, że to właśnie dzięki pojazdom samochodowym możliwy jest dowóz przesyłki do innych gałęzi transportu ? lotniczego czy morskiego.

4. Wady

Mimo wielu zalet nie jest to jednak pozbawiona wad metoda przewozu. Przede wszystkim mówi się tu obciążeniu środowiska naturalnego oraz o energochłonności. Ponadto, jednostkowy koszt takiego przejazdu jest dość wysoki ? głównie ze względu na niewielką ilość towaru jaki może być jednocześnie przewożony ? oczywiście porównywając przykładowo do transportu morskiego.

5. Czy warto wybierać transport samochodowy?

Pojawia się pytanie, czy warto wybierać transport samochodowy? Oczywiście, że tak, szczególnie w przypadku transportu krajowego. Jest to tak naprawdę obecnie najszybszy i najbardziej niezawodny sposób przewozu wybierany przede wszystkim przez firmy, który działają w obrębie kraju bądź też importują/eksportują towar z państw na terenie Unii Europejskiej ? wtedy jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

O ile przypadku importu produktów z Chin najlepiej sprawdza się transport morski, o tyle nie jest to dobra metoda transportu do Niemiec czy Czech. Zdają sobie z tego sprawę również przedsiębiorcy, decydując się właśnie na transport samochodowy.

zostaw komentarz