Dziecko z palcem w buzi

Jak uzupełnić elektrolity w organizmie dziecka?

Słyszałeś kiedyś o elektrolitach? Czy wiesz, że ich niedobór wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu dziecka? Dlaczego są tak ważne i jak je uzupełniać?

Elektrolity możemy znaleźć w naszym organizmie pod postacią płynów tkankowych, krwi czy osocza. W ich skład wchodzą ? wapń, potas, sód i magnez. Są wodnymi roztworami jonów soli, które odpowiadają za prawidłową regulację funkcjonowania organizmu. Innymi słowy ? jeśli dziecko cierpi na niedobór, jego życiowe funkcje mogą zostać zaburzone. W związku z tym trzeba zadbać, w należyty sposób, o ich regularne uzupełnianie.

Dlaczego elektrolity należy uzupełniać?

Warto wiedzieć, że elektrolity nie są dane na stałe. Stężenie ich w płynach komórkowych może maleć np. z powodu oddawania moczu czy codziennych procesów życiowych jak oddychanie. Jednak najważniejszymi czynnikami utraty elektrolitów są ? gorączka, biegunka, nudności i wymioty, a co za tym idzie odwodnienie.

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka?

Odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka jest jedną z najważniejszych czynności, o którą rodzic powinien należycie zadbać. Osobom dorosłym zalecane jest picie półtora litra dziennie, co ciekawe zapotrzebowanie malucha jest dwa razy wyższe. Dlatego też dziecko powinno otrzymywać wodę również pod postacią różnorodnych, bogatych w warzywa i owoce, posiłków. Dania przygotowane z ryby, drobiu, ziemniaków, pomidorów, buraków, roślin strączkowych czy warzyw zielonych, są źródłem potrzebnego potasu, wapnia, sodu czy magnezu.

Dziecko z palcem w buzi

Innym sposobem na dostarczenie elektrolitów do organizmu jest zastosowanie preparatu, który odpowiada za regulację gospodarki wodno-elektrolitowej. Jednym z polecanych środków jest Orsalit, o którym więcej można dowiedzieć się na www.orsalit.pl.

Przy okazji warto uświadomić dziecku, jak ważne jest dbanie o higienę osobistą. Mycie rąk przed każdym posiłkiem, po zabawie w piaskownicy oraz innych ?brudnych? czynnościach, jest wskazane. Dzięki temu zapobiegamy rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów, które mogą wpłynąć na złe samopoczucie pociechy. Posiłki należy podawać na kolorowych talerzykach, dzięki czemu maluch chętnie zje zdrowe warzywa i owoce, które w pierwszych latach dziecka spotykają się z odrzuceniem, bo ?nie smakują?. Warto również zapytać lekarza prowadzącego o poradę dotyczącą odpowiedniego nawodnienia organizmu dziecka. Fachowa pomoc, skutecznie zaradzi wszelkim czynnikom osłabiającym zdrowie.

1 komentarz

  1. Raja Odpowiedz

    Uzupełnianie elektrolitów jest ważne, wiele się o tym mówi, szczególnie w przypadku upałów, które nas teraz nawiedzają, a u dzieci jest to szczególnie ważne, bo są one o wiele bardziej narażone na ubytki

zostaw komentarz