Film o zombie

Jak przetrwać apokalipsę umarłych, czyli filmy horrory o zombie

Przetrwanie apokalipsy zombie jest popularnym tematem wielu filmów, seriali telewizyjnych, książek i gier. Jeżeli jesteście fanami tego gatunku, z pewnością warto znać najpopularniejsze tytuły, które każdy powinien zobaczyć choć jeden raz.

Noc żywych trupów (1968)

Ten film w reżyserii George’a A. Romero jest uważany za jeden z najważniejszych filmów gatunku horroru i jako taki, który zdefiniował standardy dla „zombie apokalipsy”. Fabuła koncentruje się na grupie ludzi uwięzionych w domu na wsi w Pensylwanii, podczas gdy zewnętrzny świat jest opanowany przez martwe istoty, które powstały z grobów, aby polować na żywych. Robiąc listę pomysłów na halloweenowy seans, jest to jak najbardziej dobry tytuł.

Obecność zła (1978)

To kontynuacja Nocy Żywych Trupów, również w reżyserii George’a A. Romero. Ten film rozwija motyw apokalipsy zombie, przedstawiając widzom świat, w którym rządy i wojsko nie są w stanie powstrzymać szerzącej się zarazy. Motyw ten był potem wielokrotnie wykorzystywany przy innych produkcjach, niekoniecznie tylko o zombie. Rozwinął się cały rynek horrorów o zjawiskach paranormalnych, których widowiska mrożą krew w żyłach.

28 dni później (2002)

Ten film w reżyserii Danny’ego Boyle’a prezentuje alternatywną wizję zombie — zarażeni stają się niezwykle agresywni i szybcy, zamiast powolni i ospali. Historia skupia się na grupie ocalałych w postapokaliptycznym Londynie, który jest nawiedzany przez zarażonych. Jak widać filmy o duchach to nie jedyny sposób na pokazanie strasznych zjawisk.

World War Z (2013)

Film World War Z jest oparty na powieści o tej samej nazwie Maxa Brooksa. Brad Pitt gra pracownika ONZ, który musi podróżować po świecie, aby znaleźć sposób na zatrzymanie pandemii zombie. W tym filmie zombie są szybkie i mogą się łączyć w duże grupy, tworząc rodzaj „żywych fal”, które mogą pokonywać nawet duże przeszkody.

Pociąg do Busan (2016)

Ten południowokoreański film to intensywny thriller o zombie w pędzącym pociągu. Główny bohater, ojciec z córką, musi znaleźć sposób, aby przetrwać i ochronić swoje dziecko wśród pasażerów, którzy zarażają się i stają się zombie. Zdecydowanie Pociąg do Busan to produkcja, którą warto obejrzeć.

Zombieland (2009)

Zombieland to amerykańska komedia grozy, w której grupa ocalałych przemierza postapokaliptyczne Stany Zjednoczone, walcząc z zombie i ucząc się przetrwania w nowym świecie. Film jest znany z lekkiego podejścia do tematu, z dużą dawką humoru i zabawnych scen. Jednym słowem to horror w wersji light dla osób, które chcą się bać, ale nie za bardzo.

Lista horrorów o zombie jest rzecz jasna znacznie dłuższa, warto jednak mieć na uwadze, że ten gatunek porusza bardzo wiele tematów. Oprócz strasznych żywych trupów równie przerażająco prezentują się horrory o klaunach, po których nigdy więcej nie spojrzy się na nie tak samo. Co wy o tym sądzicie? Lubicie takie klimaty filmowe?

zostaw komentarz