Masz cellulit? Wykorzystaj nsze porady i go zwalcz

Jak pozbyć się cellulitu?

Pytanie to zadaje sobie aż 80% kobiet. Problem skórki pomarańczowej dotyczy bardzo wielu pań i przyczynia się do ich niskiej samooceny. Wstydzą się odsłonić nogi wiosną i latem, bo cellulit nie wygląda zbyt ładnie. Cellulit nie jest chorobą. Nie mylmy go z cellulitisem czyli zapaleniem tkanki łącznej wywoływanym przez infekcje bakteryjne. Czym w takim razie dokładnie jest cellulit? Jak sobie z nim poradzić?

1. Cellulit ? co to dokładnie jest i jak wygląda?

Cellulit to w nazewnictwie medycznym lipodystrofia. Oznacza to nieprawidłowe ułożenie się tkanki tłuszczowej, którego efektem jest nieestetycznie wyglądająca, pofałdowana skóra, najczęściej znajdująca się na udach, kolanach, brzuchu i pośladkach. Nazywana jest także skórką pomarańczową, właśnie ze względu na podobieństwo do nierównej powierzchni tego cytrusa.

2. Dlaczego cellulit występuje głównie u kobiet?

Ten problem dotyka przede wszystkim kobiety i prawie w ogóle nie dotyczy mężczyzn. Przyczyną jest estrogen. Ten kobiecy hormon wpływa na budowę skóry, a także na tkankę łączną, jej strukturę oraz elastyczność. Podwyższony poziom estrogenu jest głównym sprawcą cellulitu. Tkanka łączna u kobiet jest o wiele bardziej elastyczna i rozciągliwa, a to wpływa na odkształcanie się włókien kolagenu i elastyny. Po jakimś czasie, skóra deformuje się i powstaje efekt skórki pomarańczowej.

3. Kiedy cellulit może zacząć się pojawiać?

Cellulit może się pojawić po okresie dojrzewania, po ciąży i przed menopauzą. Dodatkowo kobiety stosujące hormony w leczeniu lub środki antykoncepcyjne, są bardziej narażone na pojawienie się cellulitu.

Walka z cellulitem jest trudna i długotrwała

4. Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Powodów może być wiele. Oprócz podstawowego oddziaływania estrogenu, na pojawienie się skórki pomarańczowej wpływa nasz styl życia. Zwiększamy prawdopodobieństwo powstania cellulitu poprzez siedzący tryb życia, niewielką ilość ruchu, złe odżywianie się, częste i intensywne opalanie się, a także nieodpowiedni ubiór np. noszenie zbyt ciasnych spodni.

5. Jak skutecznie pozbyć się cellulitu?

Gdy już jednak problem skórki pomarańczowej nas dotyczy, z pewnością chcemy się go pozbyć, szczególnie przed okresem letnim, kiedy chciałybyśmy dobrze wyglądać w krótkich spodenkach lub kostiumie kąpielowym. Aby się go pozbyć musimy przedsięwziąć pewne środki:

Regularnie ćwiczmy

Najlepszymi ćwiczeniami na cellulit są ćwiczenia aerobowe połączone z siłowymi. Jakie to są ćwiczenia aerobowe? To takie jak pływanie, jazda na rowerze, marsz czy aerobik. Przydadzą się także przysiady i brzuszki. Takie treningi powinny być wykonywane przez minimum 45 minut, w co drugi dzień.

Walcz z cellulitem każdego dnia!

Stosujmy odpowiednią dietę

Odpowiednie odżywianie jest bardzo istotne. Jedzmy dużo świeżych warzyw i owoców, ryby i chude mięso oraz ciemne pieczywo. Ważne, żeby nasze pokarmy były bogate w błonnik. Wyeliminujmy sól, kawę, alkohol i papierosy. Ograniczmy także spożycie cukru. Codziennie powinnyśmy wypijać po 2 litry wody niegazowanej.

Zadbajmy o skórę domowymi sposobami

Gdy bierzemy prysznic polewajmy się naprzemiennie zimną i ciepłą wodą – cellulit nie lubi zimna. Stosujmy naturalne peelingi np. kawowe, dwa razy w tygodniu. Masujmy też skórę szorstką rękawicą, drewnianą szczotką lub gąbką. Rozpoczynajmy masaż od najniższych partii ciała przesuwając się wyżej i wykonując koliste ruchy. Najlepiej, żeby taki masaż trwał około 20 minut.

Poradźmy się dietetyka

Możemy także zwrócić się po pomoc do specjalisty, który podpowie nam jakie dokładnie ćwiczenia wykonywać, ułoży dietę i poleci odpowiednie środki antycellulitowe.

Pozbycie się cellulitu nie jest rzeczą łatwą i szybką. Musimy się naprawdę bardzo postarać. Będą nam potrzebne ogromne pokłady samodyscypliny i cierpliwości. Jeśli jednak podejmiemy wyzwanie, to będziemy mogły się cieszyć świetną skórą, poczujemy się piękne i zdrowsze, a więc warto!

1 komentarz

  1. Cecylia Odpowiedz

    Ja wciąż mam problem z pozbyciem się cellulitu, ale nie wiedziałam, że dieta tez może pomóc w pozbyciu się go z ud. Próbowałam już wielu metod, ale do tej pory żadna nie pomogła.

zostaw komentarz