odżywianie się w czasie miesiączki

Odchudzanie i miesiączka – czy okres u kobiety wpływa na odchudzanie i odwrotnie?

Odchudzanie to proces, który polega na zmniejszaniu aktualnie posiadanej masy ciała. Celem i efektem końcowym ma być stała zmiana nawyków żywieniowych. Odpowiednio przeprowadzony proces odchudzania powinien być prowadzony pod kontrolą dietetyka, a nawet lekarza. Nieumiejętne, zbyt intensywne odchudzanie może być niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić do niedoborów składników pokarmowych, oraz wielu chorób, w tym anoreksji.

1. Czy odchudzanie wpływa na miesiączkę?

Tak, jeśli proces odchudzania przebiega zbyt intensywnie. Bardzo często młode kobiety, kierując się modą lub oczekujące natychmiastowych rezultatów stosują wyniszczające, niskokaloryczne diety.

W przypadku, kiedy masa ciała kobiety spadnie poniżej dopuszczalnego minimum (np. spadnie drastycznie o 25 proc. W krótkim czasie) lub podaż kalorii spadnie poniżej PPM (poziomu podstawowej, niezbędnej przemiany materii) miesiączka może zaniknąć.

Dzieje się tak, ponieważ przy zbyt niskiej masie ciała (głównie tkanki tłuszczowej) i/lub przy zbyt niskiej kaloryczności diety, zostaje zaburzona równowaga hormonalna między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i jajnikami. W efekcie praca jajników zostaje zaburzona. Sytuacja ta może również wystąpić wśród atletek, które nadmiernie redukują tkankę tłuszczową w celu osiągnięcia wyższych wyników sportowych.

Aby przywrócić miesiączkowanie, należy przybrać na wadze stosując odpowiednio dobraną, zbilansowaną dietę. W niektórych przypadkach należy rozważyć leczenie hormonalne.

2. Czy miesiączka wpływa na proces odchudzania?

Okresowy przyrost masy ciała może być związany ze stopniem nasilenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Objawy te najczęściej pojawiają się tydzień przed miesiączką i są to głównie wzdęcia, skurcze brzucha, drażliwość, nadmierny apetyt na słodycze oraz retencja płynów w organizmie. Dwa ostatnie czynniki w dużej mierze mogą wpływać na proces odchudzania.

Retencja płynów w organizmie jest związana z wahaniem poziomu hormonów w czasie cyklu menstruacyjnego. Często pojawia się uczucie ociężałości, przyrost masy ciała oraz opuchnięcie nóg, w szczególności w okolicach kostek. Ze względu na pojawiające się bóle w podbrzuszu oraz obronne, odruchowe napięcie mięśni perystaltyka jelit zmniejsza się, co może być przyczyną wzdęć.

Wahania w poziomie hormonów, głównie estrogenów często powodują nadmierny apetyt na jedzenie, który potęguje ogólne uczucie drażliwości i obniżony nastrój. W tym okresie kobieta jest skłonna spożywać nawet o 100-200 kcal więcej niż zwykle, najczęściej z produktów wysokokalorycznych, jak czekolada lub innego rodzaju słodycze. W serwisie akademiadietetyki.pl znajdziesz porady na temat zdrowego żywienia, również w czasie PMS i miesiączki.

3. Jak walczyć z okresowym wzrostem wagi oraz zapobiegać przyrostowi kilogramów?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wzrost masy ciała jest przejściowy. Aby zmniejszyć zatrzymanie wody w organizmie w czasie okresu, kilka dni przed i po najlepiej ograniczyć stosowanie soli oraz jedzenie bardzo słonych potraw do minimum. Należy również wykluczyć żywność przetworzoną typu fast food, chipsy, krakersy i paluszki.

W przypadku zwiększonego łaknienia, jako przekąski należy wybierać świeże owoce i warzywa, orzechy i nasiona np. pestki dyni, migdały. Unikać owoców suszonych o dużej zawartości cukru oraz słodyczy.

Umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i dolegliwości bólowe. Warto wybrać się na spacer lub nordic walking. W przypadku znacznego dyskomfortu bólowego można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne lub zasięgnąć porady lekarza.

zostaw komentarz