Żyjemy w czasach, w których w zasięgu ręki mamy szereg możliwości umożliwiających zaspokajanie swoich pragnień i nagradzanie się za trudy codzienności. Bez wątpienia jedną z takich form jest… nadużywanie cukru . Niestety, często zapominamy, iż niesie to ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Wspomniany cukier jest zaraz po alkoholu oraz papierosach, najczęstszym nałogiem powodującym spustoszenie w naszym ciele, a nierzadko prowadzi nawet do powolnej śmierci. Nadmiar cukru wywiera ogromny, negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, choć w ferworze walki o szczęście możemy tego nie dostrzegać. Jest wysoce prawdopodobne, że nawet w chwili kiedy czytasz ten tekst, zajadasz się słodkim batonikiem, popijając go nie mniej słodkim napojem. Czy ta chwilowa rozkosz dla podniebienia, dostarczana z kolejnym kęsem smakołyku, może się przeistoczyć w długotrwałe cierpienie naszego ciała? Zdecydowanie tak!
Cukier – „dawkowanie”
Przyjmowanie zbyt dużej ilości cukru, zawartej m.in. we wspomnianych batonikach, słodkich napojach, czy chociażby w lodach wpływa niekorzystnie na wiele organów ciała, począwszy od mózgu, który jest naszym codziennym „centrum dowodzenia”. Poprzez duże ilości omawianej substancji, pojawiają się objawy senności, znużenia, tendencje do spadku zdolności oceny i zapamiętywania. My tego nie odczuwamy jako palącego problemu, wręcz bagatelizujemy, wmawiając sobie, iż to chwilowe. Chleb powszedni w naszym życiu, a często jest to bomba z opóźnionym zapłonem…
Cukier w zbyt dużych ilościach wpływa źle na stan naszego uzębienia. I choć – teoretycznie – wiemy o tym od dziecka to jednak wspomniane konsekwencje wypadają blado na tle chociażby poważnych powikłań sercowych lub nerkowych.
Samoczynnie przyczyniamy się do zachwiania równowagi naszego organizmu. Spożywany codziennie cukier powoduje stale zakwaszanie organizmu. By przywrócić równowagę bądź też zabezpieczyć naszą krew, organizm pobiera ogromne ilości pierwiastków tak skrzętnie magazynowanych w naszym ciele. Jak widać tracimy więcej, niż zyskujemy. Zakwaszanie organizmu to bardzo poważny problem.
Uważaj na cukier – konsekwencje
Cukry w życiu człowieka są niezbędne. Jak wiemy, są źródłem naszej energii. By bez konsekwencji ,,ładować baterię? dla naszego ciała, wystarczy sięgnąć po owoce czy warzywa, które zapewniają nam wystarczającą ilość tej substancji. Kolorowe reklamy, uśmiechnięci ludzie i sprytna polityka koncernów spożywczych nawołują nas do uzupełniania cukrów w organizmie, przekonując o energetycznej mocy substancji zawartej w smakołykach. Niestety, cukier pod postacią choćby batoników bardzo szybko dostaje się do krwi, powodując ogrom szkód, takich jak choćby:
- Trwałe uszkodzenia układu odpornościowego
- Nadkwasotę
- Osłabienie wzroku
- Obniżenie reakcji obronnych na infekcje bakteryjne
- Zaburzenie równowagi minerałów w organizmie
- Uszkodzenie nerek
- Zwiększenie szansy zachorowania na raka piersi, jajników, jelit, prostaty, odbytu
- Podwyższenie ciśnienia krwi
- Wywołanie cukrzycę
Objadając się słodyczami eliminujemy z naszego menu warzywa, owoce oraz inne, wartościowe produkty pozbawiając organizm witamin i składników mineralnych. Gdy dołączymy do tego brak aktywności fizycznej, nadmierny stres i nieregularny sen, otrzymujemy przepis na powolną degenerację naszego organizmu. Jak więc widać konsekwencje nadużywania cukru są straszne. Co najgorsze, często cierpienie naszego ciała jest długotrwałe i bardzo trudne do wyleczenia. Lecz to my jesteśmy panami swego losu i możemy nie dopuszczać do katastrofy jaką niesie omawiany cukier.
By nauczyć się zdrowo żyć, być aktywnym i nie pozbawionym radości z dnia codziennego, warto rzucić okiem na fachowe porady, które znajdziemy chociażby na stronie: naturapluszdrowie.pl. Patrząc realnie na nadmierne spożywanie cukru możemy wywnioskować, iż jest to cichy zabójca pod przykrywką wspaniałych doznań i szans na relaks, lecz tylko od nas zależy czy zaprosimy go do swojego życia, by unicestwił to, co podarowała nam natura…