zamyślona kobieta

Co to są kompleksy? 5 najbardziej krępujących objawów nieśmiałości

W dzisiejszych czasach niemal każdy ma jakieś kompleksy. Są one jedną z największych chorób naszego społeczeństwa, do tego bardzo trudną do wyleczenia. Kompleksy zaczynają się w głowie, a stamtąd nie da się usunąć problemu za pomocą leków czy maści. Trzeba zmienić nastawienie, a to nie jest takie proste. Brak pewności siebie prowadzi do nieśmiałości i utrudnionego kontaktu z innymi ludźmi. Jak się pozbyć tego uciążliwego problemu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

1. Skąd się biorą kompleksy?

Są wytworem naszej psychiki. Dotyczą głównie naszego wyglądu ale ich powody mogą być również inne np.: niska pozycja społeczna czy zarobki. Naukowcy wyróżnili trzy najczęstsze ścieżki powstawania kompleksów:

★ Dzieciństwo
Z kompleksami borykają się najczęściej dzieci, których rodzice byli wobec nich bardzo surowi. Stawiali wymagania, którym maluch nie był w stanie sprostać. Kolejnym sposobem na wywołanie przez rodzica kompleksów u dziecka jest jego ciągłe porównywanie z rodzeństwem, kuzynami czy kolegami ze szkoły.

Nieustanne przypominanie o sukcesach znajomych może doprowadzić do tego, że dziecko zacznie uważać się za nieudacznika, który nic w życiu nie osiągnie. Niskie poczucie własnej wartości negatywnie wpłynie na całe jego dalsze życie.

★ Ciągłe porównywanie siebie do innych
W tym wypadku kompleksy biorą się z obserwacji otoczenia. Przyglądając się innym ludziom, uaktywnia się w nas naturalna chęć do porównywania się z nimi. W niektórych przypadkach możemy wypaść bardzo blado bo piękna koleżanka z pracy buduje z bogatym mężem kolejny dom, a my nie możemy się pochwalić willą z basenem i wyglądem Angeliny Jolie.

Widzimy sukcesy innych ludzi i nie do końca wiemy jak sobie z nimi poradzić. Niektórych dobra passa innych ludzi zmotywuje do wzmożonej i cięższej pracy nad sobą. Większość jednak załamie się z powodu niedostosowania się do oczekiwań społeczeństwa.

warto zerknąć:  Dlaczego mężczyźni kochają zołzy

★ Media
W dzisiejszym świecie nie potrafimy się bez nich obejść. Stanowią dla nas źródło wiedzy i wyznacznik zachowania. Ufnie przyjmujemy, że każda informacja w środkach masowego przekazu jest rzetelna i prawdziwa. A tymczasem media pokazują zniekształcony obraz świata.

Narzucają nam standardy dotyczące wyglądu, zachowania i osiągnięć, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. Media stworzyły model idealnego człowieka. Szczupłego, wysportowanego, zajmującego wysokie stanowisko.

Tymczasem rzeczywistość przedstawia się kompletnie inaczej. Spełnienie tych warunków dla przeciętnego człowieka może okazać się przeszkoda nie pokonania. A to prowadzi do postrzegania siebie jako kogoś gorszego, bez znaczących sukcesów i powoduje zaniżoną samoocenę.

ruda dziewczyna z zamkniętymi oczami

2. Dlaczego kompleksy nas unieszczęśliwiają?

Przeświadczenie o byciu nieidealnym powoduje odbieranie sobie prawa do szczęścia, miłości czy satysfakcji. Kompleksy szkodzą, zatruwają życie i nie pozwalają osiągać wyznaczonych celów. Przez kompleksy nie wierzymy w możliwość ich realizacji. Niska samoocena sprawia, że zaczynamy myśleć, że nie zasługujemy na szczęście.

Kompleksy utrudniają również zdobywanie sukcesów na polu zawodowym i niszczą życie osobiste. No bo jak można cieszyć się z bycia z drugą osobą skoro całą uwagę skupiamy na naszych niedoskonałościach?

3. Jak pozbyć się kompleksów?

★ Zadajmy sobie pytanie czy nasz kompleks nas ogranicza.
A może to my sami ograniczamy się brakiem wiary w siebie? Ludzie często usprawiedliwiają kompleksami brak motywacji i energii. Zastanówmy się, czy naprawdę mamy problem z zaakceptowaniem siebie, czy może po prostu nie chce nam się podejmować żadnych działań. A jak już odpowiemy sobie na to pytanie będziemy mogli uporać się z problemem i zmienić swoje życie na lepsze.

★ Musimy zrozumieć, że pewne rzeczy nie zależą od nas, dlatego nie warto się nimi przejmować.
Mamy za duży nos czy odstające uszy? Zaakceptujmy to! Przecież nie uda nam się tego zmienić, chyba że jesteśmy zagorzałymi fanami chirurgii plastycznej.

warto zerknąć:  Wybierz wypoczynek w apartamentach na najwyższym poziomie!

Zamiast skupiać całą swoją uwagę na mankamencie zastanówmy się, co możemy zrobić aby zamaskować problem. Czasem wystarczy inna fryzura lub odpowiedni makijaż żeby to co wydawało nas się zmorą nie do pokonania zniknęło przykryte naszymi atutami.

★ Pamiętajmy: każdy ma wady!
Ludzie doskonali istnieją tylko w filmach, rzeczywistość okazuje się być mniej kolorowa. Dlatego nie przejmujmy się i nie próbujmy na siłę upodabniać się do modelek z okładek czasopism.

Zdjęcie w gazecie ma stanowić inspirację, a nie być ideałem, do którego będziemy bezskutecznie dążyć. Im szybciej zaakceptujemy siebie taką jaką jesteś tym prędzej dostrzeżesz piękno otaczającego cię świata i otworzymy się na ludzi.

★ Nie porównujmy się do innych
Skupmy się na tym co jest dla nas ważne i na realizacji założonych celów. Zamiast w kółko zastanawiać się dlaczego inni mają lepiej pomyślmy o tym co moglibyśmy zmienić w swoim życiu. Zróbmy plan przebudowania naszego świata i podejmijmy działania aby to zrealizować. To doda nam energii i sprawi, że przestaniemy przejmować się otoczeniem.

★ Pokochajmy samych siebie!
Nie bądźmy swoim największym wrogiem. Uwierzmy, że jesteśmy wspaniali takimi jakimi jesteśmy. Ze wszystkimi swoimi wadami. Rozmawiajmy z własnym odbiciem w lustrze. Sporządźmy listę swoich życiowych sukcesów, poświęćmy się jakiejś pasji.

Spotykajmy się często z przyjaciółmi a tych, którzy mają na nas zły wpływ omijajmy szerokim łukiem. Bądźmy trochę egoistami. Róbmy to, co jest dla nas dobre! Świat stoi przed nami otworem i powinniśmy czerpać z niego jak najwięcej korzyści! Nie oglądajmy się na innych. Dzięki temu będziemy bardziej szczęśliwi.

spotkanie grupy przyjaciół

4. Co to jest nieśmiałość?

To złożona przypadłość, która może objawić się na różne sposoby. Od okazjonalnego zakłopotania w niektórych sytuacjach, poprzez niczym nieuzasadniony lęk przed nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, aż po traumatyczne i skrajne nerwicowe przeżycia. Jest wywoływana najczęściej przez kompleksy. Znacznie utrudnia nasze codzienne życie i sprawia, że nawet najprostsze rzeczy wydają się dla nas dużym wyzwaniem.

warto zerknąć:  Co zobaczyć w Gdyni? 5 najlepszych atrakcji Gdyni

5. Jak rozpoznać objawy nieśmiałości?

Nieśmiałość może objawiać się na różne sposoby. W różnych sytuacjach osoba nieśmiała może zareagować w zupełnie odmiennie. Najczęstszymi objawami są:
★ Zahamowanie w sytuacjach ekspozycji społecznej;
★ Nieustanne doświadczanie lęku, zażenowania i skrępowania;
★ Poczucie nieprzystosowania społecznego;
★ Poczucie niskiej wartości;
★ Izolacja od reszty społeczeństwa;

Takie zachowania mają destrukcyjny wpływ na całe życie. Powodują różne problemy takie jak:
★ Trudności w zawieraniu nowych znajomości;
★ Problemy z zaprzyjaźnianiem się;
★ Nieodczuwanie radości z potencjalnie pozytywnych przeżyć;
★ Nieumiejętność obrony własnych racji;
★ Problemy z wyrażaniem swoich opinii;
★ Brak świadomości swoich mocnych stron;
★ Nadmierne zakłopotanie w sytuacjach społecznych i przejmowanie się nad wyraz swoimi reakcjami;
★ Trudności w precyzyjnym myśleniu;
★ Problemy ze skutecznym porozumiewaniem się.

dziewczyna w kapeluszu

6. Jak pokonać nieśmiałość?

Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest stopniowe, powolne ale konsekwentne wchodzenie w sytuacje społeczne. Zacznijmy od miejsc bezpiecznych i krótkich grzecznościowych interakcji (np. porozmawiaj z ekspedientką w sklepie). Potem stopniowo przechodźmy do cięższych zadań.

Pomocne będzie również stworzenie listy miejsc i sytuacji klasyfikując je od tych bezpiecznych, wzbudzających zaufanie do wywołujących w nas największych lęk. Odwiedzajmy je wszystkie i przeżywajmy w takiej kolejności, powoli przechodząc do kolejnych etapów. To dobry sposób na pozbycie się lęków. Podobną taktykę zastosowało już wiele osób. Dzisiaj są otwarte na świat i mogą pochwalić się wieloma sukcesami.

Czasami jednak może okazać się, że nasilenie lęków społecznych, kompleksów i fobii jest tak duże, że próby poradzenia sobie samemu z własnym lękiem mogą okazać się nieskuteczne. Wtedy dobrze jest zasięgnąć opinii fachowca. Wizyta u psychologa i podjęcie leczenia farmakologicznego może znacząco poprawić nasze życie. Dzięki wsparciu ze strony fachowca łatwiej pokonamy swoje lęki, a świat przestanie nam się wydawać takim strasznym miejscem.

komentarze 4

  1. Soledad Odpowiedz

    Kompleksy to straszna rzecz, mogą wywoływać poważne zaburzenia psychiczne jeśli ktoś nie potrafi sobie z nimi radzić, jak bulimia, anoreksja czy inne tego typu rzeczy. nikt nie jest idealny i każdy ma w sobie jakiś mankament. Ważne to akceptować siebie takim, jakim się jest, a jeśli komuś coś nie odpowiada, to od razu posłać go na drzewo.

  2. Iskander Odpowiedz

    Jak ktoś chce popaść w kompleksy, to popadnie. Przecież zawsze znajdzie się cała mas ludzi, którzy są od nas ładniejsi, bardziej popularni, lepiej im się w życiu uożyło etc. Najlepiej żyć własnym życiem i nie porównywać się ciągle z innymi.

  3. Sajko Odpowiedz

    Chyba nie ma osób, które by nie miały kompleksów 😉 warto pracować nad tym, żeby się ich pozbyć. Można też pójść na terapię jak ktoś sam nie potrafi sobie pomóc.

  4. tulejka Odpowiedz

    Raczej każdy ma jakieś kompleksy. Widzimy innych, widzimy siebie, porównujemy się z nimi i wynik wychodzi na naszą niekorzyść.

zostaw komentarz