Gluten to wyraz, który od jakiegoś czasu kojarzony jest bardzo negatywnie, a dieta bezglutenowa obecnie jest jedną z najchętniej wybieranych. O glutenie mówiło się już wiele, często i chętnie, ale czy rzeczywiście jego eliminacja z codziennej diety jest konieczna? Czym jest gluten i jakie produkty go zawierają? Czy dobrze jest go omijać, czy jednak nie?
≻ Czym jest gluten?
≻ Jakie produkty zawierają gluten?
≻ Czy gluten jest szkodliwy?
≻ Dieta bezglutenowa w czymś pomaga?
≻ Czy warto rezygnować z glutenu?
Czym jest gluten?
Gdybyśmy mieli trzymać się definicji podręcznikowych, gluten jest niczym innym, jak mieszanką białek roślinnych, które najczęściej występują w ziarnach zbóż, głównie w pszenicy, owsie, jęczmieniu i życie. Co za tym idzie, gluten występuje w znaczniej części spożywanych przez nas produktów spożywczych, wytwarzanych z mąki. Gluten odpowiada między innymi za to, że wytwarzane z mąki ciasto jest ciągliwe oraz rośnie w procesie wypiekania.
Jakie produkty zawierają gluten?
Do takich produktów spożywczych z pewnością zaliczyć można większość tych wyrabianych ze zboża, a więc wszelkiego rodzaju pieczywo (chleb, bułki, bagietki). Musli, kasze owsiane, makaron pszenny i żytni, pierogi, kopytka, pyzy. Do tego można również doliczyć produkty cukiernicze, jak herbatniki, ciastka, wafle, biszkopty, pierniki, paluszki, drożdżówki, pizza itp. Oprócz tego gluten może również występować w mięsach, rybach i jajach pod postacią panierki oraz produktach mięsnych, jak parówki i wędliny. Produkty mleczne, a także oleje z kiełków pszenicy także zawierają ten związek. Z napoi można także wymienić kawę zbożową, kakao owsiane, piwo. Jak widać takich produktów jest więc wiele.
Czy gluten jest szkodliwy?
Jeżeli chodzi o wartości, jakie niesie ze sobą gluten, to pod względem odżywczym jest on mało wartościowy i nie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gluten mimo wszystko sam w sobie nie jest szkodliwy dla zdrowia, chyba że cierpi się na nietolerancję tego składnika, czyli celiakię, albo ma na niego alergię. Obecnie w społeczeństwie problem z tolerowaniem glutenu ma około 1% ludzi. Osoby cierpiące na tą przypadłość zdecydowanie powinny wówczas unikać produktów zawierających gluten, w pozostałych przypadkach nie ma takiej konieczności.
Dieta bezglutenowa w czymś pomaga?
Słowo ?dieta? jest obecnie bardzo popularne i kojarzy się jednoznacznie z traceniem na wadze. W tym wypadku jednak to wyrażenie dotyczy zwyczajnie zdrowego odżywiania. Gdy ma się nietolerancję glutenu, wówczas dieta bezglutenowa zdecydowanie korzystniej wpływa na nasze zdrowie, ale z odchudzaniem nie ma niczego wspólnego. Gluten nie odpowiada za przybieranie na wadze i jego eliminacja nie pomoże w odchudzaniu. Z pewnością jednak warto ograniczyć spożywanie takich produktów, ponieważ, jak w przypadku wszystkiego innego, nadmierne spożywanie określonych składników może zaszkodzić każdemu.
Czy warto rezygnować z glutenu?
Gluten więc sam w sobie szkodliwy nie jest, chyba że ma się na niego uczulenie. Z drugiej strony nie posiada on żadnych korzystnych składników odżywczych, więc w diecie również niezbędny nie jest. Czy jest sens przechodzenia na dietę bezglutenową? Nie, jeżeli nie ma medycznych przeciwwskazań, nie trzeba z niego całkowicie rezygnować. Z drugiej strony produktów bezglutenowych obecnie w sklepach jest bardzo dużo, często więc sięgamy po nie,nawet o tym nie wiedząc. Żeby zdrowo się odżywiać trzeba to robić z głową, a nie iść za modą.
Teraz pojawił się taki trend, że wszystko z glutenem jest „be”. Sama się na tym na tyle nie znam, ale ta nagonka wydaje mi się być napędzana przez odpowiednie koncerny, które chcą na tym skorzystać. Jeśli ktoś rzeczywiście jest uczulony na gluten, to powinien zmienić dietę, inni raczej nie muszą przesadzać ze zmianami w menu jedynie z tego względu.
To tym ciągle mówi żona Lewandowskiego? Tak poucza, co ona skończyła, „żywienie” chyba?
No może i rację ma, ale nie ma sensu rezygnować ze wszystkiego co zawiera gluten.
O rany. Tyle krzyku o ten gluten. No a ja lubię placki… Moim zdaniem u sportowców i tak dalej, to okej. No ale w codziennej diecie? Jak się nie jest uczulonym, to nie ma co przesadzać.