Wybieramy nitownicę pneumatyczną – jakie parametry warto wziąć pod uwagę?

Jednym ze sprzętów, który przydaje się zarówno w domowym warsztacie, na budowie, jak i w rozbudowanym zakładzie przemysłowym jest nitownica. Do czego służy? Jakie są jej rodzaje? I kiedy jest najbardziej potrzebna? Odpowiadamy na te pytania.

Jak wybrać nitownicę? Rodzaje nitownic

Nitowanie jest to rodzaj nierozłącznego, pośredniego połączenia mechanicznego. Najczęściej w ten sposób łączy się ze sobą metalowe elementy konstrukcyjne, co zapewnia ich wysoką trwałość i wytrzymałość. Nitowanie odbywa się przy pomocy nitów i specjalistycznego urządzenia – nitownic.

Przy czym można wyróżnić ich trzy rodzaje: manualne, elektryczne (w tym akumulatorowe) oraz pneumatyczne. Choć dziś zajmujemy się przede wszystkim nitownicą pneumatyczną, warto wiedzieć, jakie są różnice między tymi narzędziami, aby potem w odpowiedni sposób dobrać ich rodzaj do zapotrzebowania.

warto zerknąć:  Rawlplug to nie tylko kotwy... Co jeszcze?

Nitownice ręczne nie wymagają dodatkowego zasilania, połączenie jest wykonywane przy użyciu własnej siły. Ponadto z tego względu można używać ich w każdych warunkach, nawet na wysokościach. Mają jednak najczęściej zastosowanie wyłącznie podczas drobnych prac. Nitownice elektryczne są zasilane prądem. Najczęściej spotyka się ich akumulatorową wersję, która jest wygodniejsza w użyciu. To, czym przede wszystkim się odróżniają, to większa siła zacisku, przyśpieszają też pracę.

Nitownica

O ile z nitownicy ręcznej najczęściej korzystają majsterkowicze, a z elektrycznej robotnicy budowlani, o tyle nitownice pneumatyczne mają bardziej charakter przemysłowy. Dodatkowo wymagają użycia dodatkowego osprzętu (należy zapewnić stały dopływ sprężonego powietrza), co czasem może powodować pewne ograniczenia. A na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Parametry nitownic pneumatycznych

Bardzo ważne jest, aby dobrać narzędzie idealne do swoich potrzeb – na szczęście nitownice pneumatyczne o różnych parametrach przejrzysz na www.incop.pl, dzięki czemu w prosty sposób możesz je ze sobą porównać. A na co zwracać uwagę?

warto zerknąć:  Nitownice ręczne, pneumatyczne czy akumulatorowe?

Przede wszystkim sprawdź, do jakiego rodzaju nitów to urządzenie jest przeznaczone, jak duży jest zestaw końcówek. Nitownice powinny również posiadać pojemnik z olejem hydraulicznym, a także strzykawkę do jego uzupełniania. Aby mogły być w pełni funkcjonalne, ważne jest, aby były wyposażone w pojemniki na zerwane gwoździe nitów oraz szybkozłączkę.

Co ciekawe, bardziej profesjonalny sprzęt, ale co za tym idzie – też droższy, nie musi być regularnie uzupełniany olejem. Wykonuje się to po dopiero po kilku latach lub po zerwaniu określonej przez producenta liczby nitów (np. 300 000).

warto zerknąć:  Czym mocować hydro- i termoizolacje na dachach płaskich, czego potrzebujemy?

Co jeszcze brać pod uwagę? Czy nitownica posiada obrotowy dopływ powietrza (dzięki temu może być używana zarówno przez osoby prawo-, jak i leworęczne) oraz dwufunkcyjny spust.

Zastosowanie nitownic

Jak już wspominaliśmy, nitownice pneumatyczne mają zwykle zastosowanie przemysłowe. Dlaczego? Przede wszystkim w znaczący sposób przyśpieszają pracę, co jest niezwykle istotne, gdy liczbę zamocowanych nitów określa się w tysiącach. Pracowanie w ten sposób nitownicą manualną czy nawet elektryczną byłoby w dłuższej perspektywie nieopłacalne.

Jednak to, co jest niezmiernie ważne, to siła zacisku, która w przypadku nitownic pneumatycznych jest największa. Tym samym trwałość mocowania jest też o wiele wyższa. W ten sposób łączy się ze sobą potężne konstrukcje stalowe, takie jak chociażby te stosowane w przypadku mostów.

Zostaw komentarz