panele fotowoltaiczne

Instalacje solarne a fotowoltaiczne – co lepsze?

Alternatywne, ekologiczne źródła pozyskiwania energii elektrycznej cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wyróżnić można instalacje solarne oraz fotowoltaiczne. Czym się różnią, które sprawdzą się lepiej? Wszystkiego dowiesz się z artykułu poniżej.

Czym są instalacje solarne?

Zadaniem instalacji solarnych jest zamiana promieniowania słonecznego na ciepło.  Jest to rozwiązanie, które zazwyczaj wykorzystywane jest do ogrzewania bieżącej wody w domach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Może być także źródłem ciepłej wody w domowym basenie, jak i wspierać ogrzewanie budynków. Montaż możliwy jest minimum 3 metry od gruntu, czyli np. na dachu. Nadmiar energii, która pozyskana jest przez instalację solarną, nie może być magazynowana, jednak mimo to inwestycja może zwrócić się po około 10 latach. Jej średni koszt dla 4-osobowej rodziny to 10-12 tysięcy złotych. Instalacje solarne objaśnia ich wykonawca eco-team.pl, a główne elementy to kolektory płaskie i rurowe-próżniowe. Dodatkowo konieczne jest zainstalowanie odpowietrznika w najwyższym punkcie instalacji, rur oraz grupy pompowej.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie podobne do paneli solarnych. Rożnica tkwi jednak m.in. w sposobie wykorzystywania pozyskanej energii. Panele pobierają energię słoneczną z otoczenia, by później przy użyciu dodatkowego oprzyrządowania przetworzyć ją na prąd stały i kolejno zmienny, czyli taki, który wykorzystywany jest do zasilania sprzętów elektrycznych. Dodatkowo energia może być użyta do zasilania pomp ciepła i klimatyzacji. Nadmiar wytworzonego prądu można magazynować i wykorzystywać w słoneczne dni. Panele fotowoltaiczne zainstalowane powinny być w dobrze nasłonecznionym miejscu – na dachu lub gruncie. Konieczne jest także podłączenie: inwertera, konstrukcji nośnej, kabli oraz złączek. Koszt instalacji dla 4-osobowej rodziny to zazwyczaj 18-25 tysięcy złotych. Inwestycja ta zwraca się w wielu przypadkach już po 7-10 latach.

Na co się zdecydować – instalacje solarne czy fotowoltaiczne?

Instalacja solarna oraz instalacja fotowoltaiczna to systemy o odrębnym działaniu i zastosowaniu, dlatego ich wybór powinien w dużej mierze być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Zasadniczym plusem instalacji fotowoltaicznej jest możliwość wykorzystywania energii na wiele sposobów, w tym także do ogrzewania wody – jest ona bardziej uniwersalna w porównaniu z tzw. solarami. Dodatkowo panele fotowoltaiczne pozwalają na znaczne zredukowanie rachunków za prąd, jak i uzyskania dodatkowych pieniędzy poprzez sprzedaż nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci. Ich montaż jest niezwykle prosty. Następnym z argumentów przemawiających za zainstalowaniem fotowoltaiki jest możliwość uniezależnienia się od podwyżek cen prądu, które wydają się być nieuniknione w dzisiejszych czasach. Przeszkodą do ich zainstalowania mogą być jednak wysokie koszty inwestycji.

W kwestii instalacji solarnych, do ich zasadniczych plusów zalicza się atrakcyjną cenę oraz bardzo skuteczne podgrzewanie wody. Niestety rozwiązanie to nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim jest to fakt, że działają jedynie w dodatniej temperaturze, a w czasie upałów istnieje ryzyko przegrzania się instalacji. Warto także podkreślić, że pomimo niskich kosztów montażu tzw. solary mogą być kosztowane, ponieważ w wielu przypadkach konieczne jest dodatkowe, nietanie, rozbudowanie instalacji hydraulicznych, by móc zamontować kolektory słoneczne.

komentarze 4

 1. Simba Odpowiedz

  Dzisiaj to chyba tylko panele fotowoltaiczne. Pozwalają nie tylko grzać wodę, ale pozyskiwać prąd. Przy tak rosnących cenach prądu, to niemalże pozyskanie sobie go za darmo. Nie wiem, jak tam zmiany w rozliczaniu z dostawcą nadwyżek, ale myślę, że wciąż się to opłaca.

 2. Dagmara Górecka Odpowiedz

  My chyba weźmiemy fotowoltaikę. przekonało mnie to, że jest taka uniwersalna – ogrzewanie, woda, sprzęty elektryczne, jaccuzzi na patio – wszystko ogarniemy jedną instalacją i jednym kosztem 🙂

 3. mAJK Odpowiedz

  tO ZABRZMI GŁUPIO, ALE DO TEJ PORY NIE WIEDZIAŁEM, JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY INSTALACJĄ SOLARNĄ a FOTOWOLTAICZNĄ. dobrze CZASEM CZYTAĆ TAKIE ARTYKUŁY.

 4. Adamus Odpowiedz

  Wydaje mi się, że instalacje solarne przeszły już do lamusa, chyba wszyscy stawiają na fotowoltaikę.

zostaw komentarz