Próbka z bakteriami

Biopreparaty do oczyszczalni ścieków – jakie wybierać?

Posiadanie własnej oczyszczalni ścieków ma sporo zalet – można oszczędzić na wodzie, jak i zadbać o środowisko naturalne. Aby jednak taki system spełniał swoje zadanie, należy regularnie o niego dbać. Chodzi tu konkretnie o korzystanie z biopreparatów, które usuną szkodliwe dla zdrowia związki i bakterie. Co warto wiedzieć o biopreparatach? Czym kierować się przy ich wyborze? Jakie biopreparaty wyróżniamy?

Czym są biopreparaty do oczyszczalni ścieków?

Biopreparaty to nic innego jak substancje biologiczne, których podstawowym zadaniem jest oczyszczanie ścieków w gospodarstwach domowych. Najczęściej dotyczy to szamb, a także rzecz jasna przydomowych oczyszczalni biologicznych. Ponieważ jak sama nazwa wskazuje, są to preparaty „bio”, zawierają one specjalne zarodniki bakterii, grzybów oraz enzymów, których rolą jest rozkładanie materii organicznej. Zawartość biopreparatów może być różna, dlatego trzeba wiedzieć czym się kierować przy wyborze, aby zastosowany środek mógł zadziałać.

Jakie są funkcje biopreparatów do oczyszczalni biologicznych?

Podstawowym zadaniem biopreparatów jest rozkładanie materii organicznej, która wytwarza się w oczyszczalni ścieków, prowadząc do rozwoju bakterii i wirusów groźnych dla życia, zdrowia i środowiska naturalnego. Bez regularnego stosowania specjalnych preparatów, oczyszczalnia nie może działać prawidłowo, drenaże się zatykają, powstaje osad ściekowy, a także pojawiają się nieprzyjemne zapachy będące efektem procesów gnilnych.

Stosowanie odpowiednich biopreparatów przedłuża więc żywotność systemu, co jednak istotne, trzeba wiedzieć, które z nich warto stosować. Wybór takich produktów jest duży, dlatego warto pamiętać, że biopreparaty powinno się dopasować do rodzaju oczyszczalni (www.EkoDren.pl), dzięki czemu zapobiegnie się nieprzyjemnym konsekwencjom wynikającym z zaniedbania.

Biopreparaty w kapsułkach i saszetkach

Jakie są biopreparaty do przydomowych oczyszczalni ścieków?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów biopreparatów z przeznaczeniem do zastosowania w przydomowych szambach i oczyszczalniach biologicznych. Trzeba jednak pamiętać, by przy ich wyborze kierować się takimi kwestiami jak rodzaj i wielkość oczyszczalni. Zastosowanie niewłaściwego środka, złej jego ilości czy niedostosowanie się do zaleceń producenta może spowodować, że zwyczajnie on nie zadziała.

Jeżeli chodzi o postać, biopreparaty występują w formie proszku, płynu, tabletek lub saszetek. Dodatkowo biopreparaty mogą być aplikowane na dwa sposoby – przez domowe sanitaria, jak toalety, wanny i umywalki lub bezpośrednio do osadnika.

Można także rozróżnić biopreparaty pod względem ich funkcji. Dostępne są więc biopreparaty zawierające bakterie mające na celu rozkład zanieczyszczeń, takie których zadaniem będzie oczyszczenie zbiornika i rur z tłuszczu, a zasiedlające osadnik i rury bakterie chronią te miejsca przed zbieraniem się osadu, oczyszczają je i dezynfekują.

Czym kierować się przy wyborze biopreparatów do oczyszczalni ścieków?

Preparaty do oczyszczalni ścieków są różnorodne i mogą się między sobą różnić ceną, typem zastosowanych bakterii, a także funkcją jaką będą spełniać. Dlatego tak istotne jest, by przed zakupem dobrze się zastanowić, na czym tak naprawdę nam zależy. Biopreparaty powinno stosować się regularnie co kilka tygodni, choć wiele będzie zależało od rodzaju bakterii, to jednak sprawia, że będą one w ciągłym użyciu.

Zazwyczaj nie chcemy przepłacać i szukamy najtańszych rozwiązań, co niekoniecznie będzie właściwe. Warto więc w takich przypadkach kierować się radami specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jakie są preparaty na rynku, jak działają i które z nich gdzie można zastosować. Tylko odpowiednio dobrany biopreparat zagwarantuje skuteczne działanie.

zostaw komentarz