Plac budowy

Szalunki do wykopów – rodzaje i zastosowanie

Szalunki to potoczna nazwa dla deskowania, czyli tymczasowych konstrukcji wykorzystywanych w budownictwie. Można wyróżnić ich kilka rodzajów w zależności od prac koniecznych do wykonania. Powszechnie wyróżnia się jednak trzy najważniejsze kategorie: szalunki do wykopów, stropowe oraz ścienne. W artykule opiszemy te pierwsze. Jakie rodzaje szalunków do wykopów można spotkać na budowie?

Szalunki do wykopów czym są?

Szalunki budowlane to bardzo powszechna forma konstrukcji tymczasowej wykorzystywana w trakcie prac budowlanych. Najczęściej są one wykonane z drewna, jednak coraz częściej wykorzystuje się także inne materiały jak płyty wiórowe, sklejki wodoodporne, a także aluminium oraz inne materiały metalowe. Dzięki nim tworzy się określone formy do wylewki betonu oraz żelbetonu, zabezpieczając teren przed wylaniem czy osunięciem się ziemi, w przypadku wykopów gruntowych. Charakteryzują się łatwym montażem oraz demontażem, dzięki czemu mogą być często wielokrotnie wykorzystywane.

W przypadku szalunków do wykopów, najczęściej wykorzystuje się je przy tworzeniu fundamentów pod budynki, tworzeniu sieci wodnych i kanalizacyjnych oraz przy budowie dróg i pracach przemysłowych. Wyróżnia się kilka ich rodzajów: lekkie, średnie oraz ciężkie i stanowią podstawę dla obudowy terenu budowlanego. Mogą mieć różne parametry, a bardziej szczegółowo szalunki do wykopów różnych typów przejrzysz na www.szalunki-orzel.pl, gdzie przedstawione są produkty zróżnicowanego zastosowania. Najważniejsze jest jedna to, że stanowią one zabezpieczenie dla wszystkich przeprowadzanych prac gruntowych.

Szalunki lekkie – do czego służą?

Szalunki lekkie odznaczają się najlżejszą konstrukcją, najczęściej wykonane są z elementów lekkiej stali, jak aluminium. Wykorzystywane są do prac budowlanych niewielkich parametrów, w tym budowa fundamentów pod średniej i małej wielkości budynki handlowe i domy jednorodzinne. Oprócz tego znajdują zastosowanie w konstrukcji niewielkiej i średniej kanalizacji i rurociągów wodnych. Są stosunkowo lekkie, łatwe w montażu i demontażu, a także nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Ich zaletą jest wytrzymałość, niewielki czas złożenia, a także niska cena przy transporcie i magazynowaniu.

Plac budowy

Szalunki średnie – zastosowanie i charakterystyka

W przypadku szalunków o konstrukcji średniej, mamy do czynienia z większym obciążeniem i wytrzymałością, co oznacza, że można je wykorzystywać przy większych pracach budowlanych. Z tego też powodu, najczęściej można je spotkać w budownictwie mieszkaniowym. Mają wyższe parametry wytrzymałościowe, są jednak cięższe, co oznacza, że zarówno transport, jak i magazynowanie także wiąże się z większymi kosztami.

Szalunki ciężkie – kiedy są wykorzystywane?

Dużą popularnością cieszą się także szalunki do wykopów typu ciężkiego. W stosunku do pozostałych są one największe oraz najcięższe, przez co dobrze sprawdzają się przy dużych inwestycjach budowlanych z koniecznością głębokich wykopów, gdzie napór gruntu jest bardzo duży. Im głębiej się kopie, tym stwarza to większe niebzpieczeństwo. Wykorzystuje się je zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym, gdzie zachowanie dużej wytrzymałości fundamentów jest rzeczą niezwykle ważną.

Jak wybrać szalunki do wykopów?

Wybór szalunków do wykopów będzie uzależniony od prac jakie będą do wykonania. Do wyboru mamy nie tylko parametry związane z wagą, bowiem różnić mogą się między sobą także materiałem wykonania oraz rozstawem, głębokością wykopu czy tym, do jakiego rodzaju gruntu będą przeznaczone.

Szalunki do wykopów mają prostą budowę. Są one w formie boxów, czyli składają się z dwóch płyt podstawowych oraz kompletu rozpór zabezpieczających, które mają regulowaną długość. Takie boxy można ze sobą łączyć w segmenty tworząc większą sieć.

zostaw komentarz