Mężczyzna podpisuj dokumenty

Weryfikacja klientów przez pożyczkodawców

O firmach pożyczkowych krążą legendy ? najczęściej opowiadają je jednak osoby, które nigdy nie korzystały z tej formy wsparcia finansowego. Mówi się, że pożyczki nie są bezpieczne, a klienci nie są sprawdzani w odpowiedni sposób ? to oczywiście mity. Wzięcie pożyczki pozabankowej jest mniej skomplikowane niż zaciągnięcie kredytu w banku, jednak pożyczkodawcy i tak weryfikują swoich klientów. Jak to wygląda w praktyce?

Użyj dowodu osobistego

Jedną z metod weryfikacji klienta jest sprawdzenie go na podstawie dowodu osobistego. Pozwoli to zweryfikować twoje dane, które podajesz we wniosku o pożyczkę. Czasem wystarczy okazanie dokumentu, jeśli jednak zaciągamy pożyczkę pozabankową online, firma może poprosić nas o przesłanie skanu dokumentu. Zanim udzielimy pożyczkodawcy tego typu informacji, sprawdźmy z jakim podmiotem mamy do czynienia i jak wygląda kwestia ochrony danych osobowych.

Przelej jeden grosz

Inną metodą weryfikacji klienta jest wymóg dokonania przez niego przelewu o symbolicznej wartości na konto pożyczkodawcy. Tak działa na przykład Vivus. Po założeniu konta klienta online, uzupełnieniu odpowiednich danych i złożeniu wniosku o pożyczkę drogą elektroniczną, pożyczkobiorca proszony jest o przelanie jednego grosza na konto Vivus. Wymóg jest jeden – przelew wykonany musi być z konta, którego klient jest właścicielem. Taki rodzaj weryfikacji gwarantuje nam, że środki trafią na właściwy rachunek bankowy. Czas oczekiwania na przelew zależy od tego, czy pożyczkodawca współpracuje z danym bankiem.

Mężczyzna podpisuje dokumenty

Bazy dłużników

Pożyczkodawca może też wyszukać pożyczkobiorcę w bazach dłużników, dzięki czemu będzie w stanie ustalić jego rzeczywistą zdolność do wzięcia finansowego zobowiązania. Ponadto, nawet jeśli aktualnie pożyczkobiorca nie ma żadnych długów, w rejestrze będzie widniał zapis tego, jak szło mu spłacanie w przeszłości, co też pozwala na weryfikację klienta. Warto zauważyć, że taki sposób weryfikacji wiąże się z najdłuższym oczekiwaniem na pożyczkę, ponieważ może trochę potrwać, zanim pożyczkodawca uzyska od konkretnej instytucji szczegółowy raport na temat naszych długów.

Zanim zaciągniemy pożyczkę, warto zorientować się, jakich formalności u danego pożyczkodawcy trzeba będzie dopełnić i o ile mogą one wydłużyć czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy. Więcej informacji na temat pożyczania pieniędzy przez internet znajdziemy na: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczki-pozabankowe/.

zostaw komentarz