Małżonkowie w trakcie konfliktu

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Rozwód to niezwykle trudny czas dla obojga małżonków i to z wielu różnych powodów. Poczucie krzywdy, niesprawiedliwości, często na wierzch wychodzą negatywne emocje i uczucia. Cały proces jest czasochłonny, a także wiąże się z wieloma elementami, które trzeba wziąć pod uwagę, także podziałem majątku. Jak to wygląda od strony prawnej?

Jak przebiega rozwód?

Rozwód podzielony jest najczęściej na wiele etapów, przy których poruszane są najważniejsze kwestie, takie jak fakt, czy doszło do całkowitego rozpadu związku i z czyjej winy. Dodatkowo jeżeli są dzieci, rozważa się także sprawy związane z opieką, alimentami, kontaktem z małoletnimi. Istotną kwestią jest także podział majątku i jeżeli małżonkowie nie spisali intercyzy, wszystko, co posiadają, jest ich wspólną własnością, a to wymaga orzeczenia, co kto dostanie. Kwestie finansowe potrafią rozgrzać atmosferę do czerwoności, a jak dochodzą do tego emocje i poczucie krzywdy, walka o każdy grosz będzie burzliwa.

Jak dokonuje się podziału majątku wspólnego czy rozwodzie?

Wychodzi się z założenia, że najlepszą opcją jest ta, kiedy małżonkowie się dogadują i są w stanie wspólnie ustalić taki podział. Do takich sytuacji dochodzi jednak rzadko i znacznie częściej nie potrafią się ze sobą dogadać. Aby temu zaradzić, adwokat rodzinny przygotuje wniosek o podział majątku, biorąc pod uwagę to, co rzeczywiście wchodzi w skład wspólnoty majątkowej, a także jaka jest umowa pomiędzy rozwodnikami. Często wiąże się z to wieloma negocjacjami, które siłą rzeczy muszą być przeprowadzone właśnie pod okiem adwokata. Co do zasady, podział taki powinien być równy, jednak czasem, na drodze różnych ustaleń, różnice te mogą być większe lub mniejsze.

Co zalicza się do majątku wspólnego?

Wraz z zawarciem małżeństwa, wszystkie zakupione przedmioty, nieruchomości w ruchomości wchodzą w skład wspólnoty majątkowej. Nie działa to jednak wstecz, co oznacza, że jeżeli jeden z partnerów był właścicielem mieszkania przed ślubem, także po nim nie wchodzi ono do majątku wspólnego. Jest to osobisty majątek danej osoby i ani małżeństwo, ani rozwód tego nie zmieniają. Liczy się wszystko to, co zostało nabyte już w trakcie trwania związku małżeńskiego. Tak więc jeżeli mieszkanie zostało kupione po ślubie, ale wpisany został tylko jeden właściciel, tu już można starać się o włączenie tej kwestii do podziału.

Jak wygląda podział majątku w praktyce?

Możemy mieć tutaj do czynienia z trzema możliwościami. Po pierwsze z podziałem w naturze, czyli np. podzielenie mieszkania na pół albo rozdzielenie konkretnej sumy pieniędzy na różne części. Druga możliwość dotyczy przyznania konkretnych przedmiotów czy rzeczy jednemu z byłych małżonków, co dotyczyć może także mieszkania. Wówczas jeden z małżonków zrzeka się nieruchomości, a ten, który ją otrzymuje, zobowiązuje się do spłaty drugiego. Jest jeszcze jedna opcja, czyli egzekucja majątkowa, czyli inaczej sprzedaż rzeczy i późniejszy podział pieniędzy pomiędzy małżonkami.

komentarze 2

  1. Karina Odpowiedz

    Rozwód to paskudna sprawa… dzielenie majątku potworne. Mój były mąż robił problemy dosłownie o wszystko. Całe szczęście, że nie mieliśmy dzieci, bo stres byłby niesamowity. Ostatecznie przy pomocy prawnika udało mi się wywalczyć prawo do części domu, ale i tak dużo mniej, niż to, na co liczyłam. Polecam wszystkim kobietom dobrze sprawdzić, za jakiego patafiana wychodzą za mąż, żeby później się nie rozczarować!!!

  2. Marian Odpowiedz

    Pozdrawiam Tych nieszczęśliwców, którzy posiadali wspólne konta bankowe z drugą osobą. Przecież to oczywiste, że będąc w związku małżeńskim (czy jakimkolwiek) warto mieć osobne konto. CO do majątku, to należy się w głównej mierze osobie, która bardziej przykładała się do finansów.

zostaw komentarz