Dziewczyna z długopisem

Jak zarobić pieniądze kiedy nie masz doświadczenia?

Poszukiwanie pracy to zawsze ogromny stres. Jest on potęgowany w sytuacji, kiedy nie mamy jeszcze na tyle dużego doświadczenia, by czuć się pewniej na rynku pracy. Łatwiej jest znaleźć coś tymczasowego, żeby dorobić. To jednak dobra okazja do tego, by budować swoje CV. Jak można zarobić pieniądze, nie mając doświadczenia?

Prace dorywcze

Najłatwiej dostępne są prace dorywcze. W ich przypadku nie jest wymagane doświadczenie, w większości wystarczą dobre chęci i zaangażowanie. Pomysły na dodatkowe pieniądze to np. sprzątanie (eu-eu.eu), w wielu miastach funkcjonują firmy, które stale poszukują chętnych do pracy osób. Na korzyść jest duża elastyczność w zakresie czasu pracy. Można więc potraktować sprzątanie jako dodatkowe źródło dochodu, w zależności od lokalizacji, stawka godzinowa za sprzątanie może wynieść nawet 30 zł.

 

Prace kreatywne

Kreatywność ludzka nie zna granic. Osoby, które mają talent plastyczny czy pisarski, powinny pomyśleć o tym, by go spieniężyć. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wyroby typu hand made. Dotyczy to głównie ręcznie wykonywanej biżuterii, ozdób, ubrań czy nawet zaproszeń na ślub. Możliwości jest wiele. Jeśli potrafimy coś takiego robić i jesteśmy w tym dobrzy, możemy na tym zarobić.

Prace kreatywne to także te związane z pisaniem. Osoby mające umiejętności w zakresie creative writing mogą spróbować swoich sił w copywritingu. W Internecie dostępnych jest kilka stron ze zleceniami, do których mogą zgłaszać się osoby, które nie mają większego doświadczenia, ale potrafią pisać poprawnie i kreatywnie.

Prace edukacyjne

Prace edukacyjne to w znacznej mierze popularne korepetycje. Można ich udzielać bez doświadczenia, wystarczy jedynie posiadana wiedza w jakimś przedmiocie. Korepetycje oferują osoby w różnym wieku. Bardzo często robią to studenci, którzy wiedzą, jak przygotować się do matury i oferują lekcje młodszym kolegom. Takie korepetycje pozwalają na podciągnięcie się w określonych przedmiotach, a uczniom dają możliwość zasięgnięcia porady, na co zwrócić uwagę np. na egzaminie maturalnym. Takie wskazówki mogą być cenniejsze niż te nauczycielskie. Korepetycji udzielają również osoby starsze, mogą to być właśnie pedagodzy, którzy mają niepełny etat lub przeszli już na emeryturę i mają więcej wolnego czasu. Tacy nauczyciele to nieograniczone źródło wiedzy, warto korzystać z ich mądrości.

Prace online

Praca przez Internet jest najbardziej pożądana wśród osób młodych. Największą zaletą jest oczywiście to, że nie trzeba wychodzić z domu, żeby taką pracę wykonać. Zazwyczaj wystarczy komputer z dostępem do Internetu lub nawet smartfon. Wszystko zależy od rodzaju pracy. Zarabiać można na wypełnianiu ankiet, tłumaczeniach tekstów czy robieniu grafik. Popularną formą zarobku w sieci może też być prowadzenie bloga i związanych z nim social mediów. Jeśli dobrze się na czymś znamy, tą wiedzą możemy dzielić się w sieci. Odpowiednia reklama pomoże w dotarciu do grona odbiorców, umożliwi pozyskanie cennych kontaktów. Zarabiać można na prowadzeniu konta na Instagramie (pod warunkiem, że ma się już wyrobioną renomę), jak i kręcąc oraz publikując interesujące filmiki na YouTube. Do tego nie jest wymagane ogromne doświadczenie, na początku wystarczą po prostu chęci i kreatywność.

zostaw komentarz