Kobieta trzymająca brzuszek ciążowy

Planujesz ciążę? Sprawdź, jak się do niej dobrze przygotować

Wiele kobiet zachodzi w ciążę niespodziewanie, zupełnie nie przygotowując się do tego faktu. Ciąża taka częstokroć przebiega prawidłowo, podobnie jak sam poród, a dziecko jest silne i zdrowe. To cudowny scenariusz, którego życzymy każdej przyszłej mamie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby szczęściu dopomóc. Im lepiej przygotujesz się do ciąży, zanim zaczniesz starać się z partnerem o pociechę, tym większe szanse na to, że wszystko przebiegnie naprawdę bardzo, bardzo dobrze. Sprawdź, jak to zrobić i na co koniecznie zwrócić uwagę!

Planowanie ciąży ? organizm pod kontrolą!

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie o to, jak przygotować się do ciąży. Okazuje się, że nie jest to zadanie trudne, ale wymaga odrobiny czasu. Musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, zanim ostatecznie podejmiesz decyzję o tym, że tu i teraz chcesz postarać się o dziecko. Co to za kwestie? Twoja waga i kondycja, sposób odżywiania, badania lekarskie, ewentualne szczepienia, leczenie stomatologiczne i ginekologiczne, wybór lekarza, który poprowadzi ciążę i kilka innych ?szczegółów?. O wielu z nich przeczytasz w serwisie obk.pl. Im lepiej przygotujesz się zarówno fizycznie i psychicznie na zostanie mamą, tym łatwiej i z większą świadomością przeżyjesz ten wyjątkowy czas, jakim jest ciąża, a następnie poród. Ale po kolei?

Kobieta trzymająca brzuszek ciążowy

Przygotowanie do ciąży = koniec z używkami

Chcesz mieć dziecko, ale trudno Ci zrezygnować z papierosów czy cotygodniowych wyjść z przyjaciółmi na drinka? Musisz dokonać konkretnego wyboru. Papierosy, alkohol, nie mówiąc już o narkotykach ? to wszystko realnie zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu Twojego nienarodzonego dziecka. Jeśli nie jesteś w stanie z tego zrezygnować, być może oznacza to, że jeszcze nie do końca jesteś gotowa na zostanie mamą. Jeśli natomiast podejmiesz walkę ze swoimi słabościami, potrzebujesz kilku miesięcy na to, aby organizm oczyścił się z niebezpiecznych dla dziecka substancji.

Jak przygotować organizm do ciąży pod względem fizycznym?

Jeżeli jesteś kobietą aktywną, ten punkt możesz ?odhaczyć? z listy. Jeśli natomiast do tej pory aktywność fizyczna była Ci raczej obca, a Twoja kondycja pozostawia wiele do życzenia, pora na zmiany! Kobiety aktywne o wiele łatwiej znoszą ciążę i poród, dlatego zadbaj o swoją kondycję. Wybierz taki rodzaj aktywności, jaki najbardziej Ci odpowiada ? dobrze, abyś mogła go kontynuować, będąc już w ciąży. Możesz jeździć na rowerze, pływać, zapisać się na zajęcia z aerobiku czy fitness. Pamiętaj, że celem nadrzędnym nie jest tu zgubienie nadprogramowych kilogramów, jeśli takie posiadasz, ale zwiększenie wydolności organizmu. Musisz szczególnie popracować nad wzmocnieniem mięśni, co bardzo Ci się przyda w czasie ciąży.

Co jeść przed planowaną ciążą?

Dieta to kolejny istotny element, któremu musisz się przyjrzeć. Jeżeli w Twoim jadłospisie do tej pory królowały słodycze, napoje gazowane, dania typu fast food, wysoko przetworzone, kaloryczne, pora to zmienić. Podobnie rzecz wygląda z wymagającą dietą odchudzającą. Jeśli odchudzasz się, ograniczając swoje posiłki do minimum, prawdopodobnie borykasz się z niedoborem różnych cennych składników odżywczych.

Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą musisz zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć prowadzić zdrową, zbilansowaną dietę. Podstawą są bogate w witaminy i minerały warzywa oraz owoce, pełnowartościowe produkty zbożowe, wysokiej jakości chude mięso i ryby będące nieocenionym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega. Już na kilka miesięcy przed poczęciem zacznij przyjmować kwas foliowy. Jego regularne przyjmowanie jest istotne ze względu na to, że zapobiega rozwojowi wad wrodzonych u dziecka.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z wagą, musisz ją unormować, niezależnie od tego, czy jest zbyt duża czy za mała. W każdej z tych sytuacji zajście w ciążę może być utrudnione, a sama ciąża i poród mogą przebiegać z komplikacjami.

Odstaw antykoncepcję hormonalną

Jeśli planujesz ciążę, nie wystarczy ostawić tabletki czy inne środki hormonalne na dzień czy tydzień przed planowanym poczęciem. Potrzeba kilku miesięcy na to, aby organizm wrócił do normy. Wobec tego wcześniejsze próby mogą skończyć się niepowodzeniem i będą u Ciebie wywoływały frustrację.

Jakie badania przed ciążą?

Zacznij od wizyty u swojego internisty, powiedz, że planujesz ciążę i poproś o skierowanie na podstawowe badania z krwi i moczu. Jeżeli chorujesz przewlekle i przyjmujesz leki na stałe, skontaktuj się z odpowiednim specjalistą, który Cię pokieruje. Koniecznie odwiedź ginekologa, który także zleci właściwe badania. Nie zapomnij o wizycie u dentysty, bowiem leczenie zębów w ciąży jest skomplikowane.

Zadbaj o swoją odporność

Jak to zrobić? Po pierwsze dzięki wspomnianej już właściwej diecie i aktywności fizycznej, które wspierają organizm bardziej niż myślisz. Ale, jeśli przygotowujesz się do ciąży, to może nie wystarczyć. Zanim więc zajdziesz w ciążę, zorientuj się, jakie szczepienia możesz lub wręcz powinnaś wykonać, bo w trakcie ciąży będzie to niemożliwe.

Wybierz dobrego lekarza

Dobra opieka medyczna w czasie ciąży, porodu i po porodzie jest rzeczą ogromnie ważną. Dzięki niej zapewnisz sobie tak potrzebny spokój i komfort psychiczny, bo jak wiesz, stres w ciąży nie jest wskazany. Jeśli Twój dotychczasowy ginekolog nie spełnia Twoich oczekiwań, zorientuj się wśród znajomych i przyjaciół, gdzie szukać tego naprawdę dobrego i godnego polecenia.

zostaw komentarz