Kobieta w ciąży z córeczką

Dawkowanie kwasu foliowego i skutki jego niedoboru w ciąży

Kwas foliowy jest jednym z najbardziej podstawowych związków, które muszą być regularnie dostarczane do organizmu. Szczególnie ważne jest to podczas okresu ciąży, gdyż dbając o właściwy poziom kwasu foliowego, jednocześnie zapewniamy właściwy rozwój swojemu jeszcze nienarodzonemu dziecku. Jak prawidłowo dawkować kwas foliowy i czym skutkują niedobory tej substancji?

Czym dokładnie jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to nic innego, jak witamina B9, która odgrywa istotną rolę podczas regulacji poszczególnych funkcji organizmu. Witamina ta należy do związków, które w terminologii medycznej nazywane są folianami, w skrócie są to naturalne związki bardzo bogate we wcześniej wymieniony kwas foliowy.

Dbanie o prawidłowy poziom kwasu foliowego jest szczególnie ważne u kobiet w ciąży. Składnik ten wpływa nie tylko na lepsze przechodzenie tego trudnego w życiu kobiety okresu, ale również pozwala na prawidłowy rozwój dziecka zarówno przed, jak i po urodzeniu. Witamina B9 podawana w ciąży w postaci kwasu foliowego dba głównie o układ nerwowy dziecka.

Kobieta w ciąży z córeczką

Niedobór kwasu foliowego ? jakie są objawy i przyczyny?

Niedobór kwasu foliowego powoduje kilka, charakterystycznych objawów takich, jak zaczerwienienie języka z licznymi uszkodzeniami, apatia, bardzo duże zmęczenie, czy nawet kłopoty z pamięcią. Ponadto czujemy się osłabieni, dręczą nas zawroty głowy i złe samopoczucie. Najbardziej skrajne niedobory przyczyniają się do powstania anemii i zmiany w szpiku kostnym osoby, która tego doświadczyła. Nie należy zatem tego bagatelizować, gdyż może skutkować to dłuższymi problemami zdrowotnymi.

W przypadku ciąży niedobór kwasu foliowego bezpośrednio rzutuje na stan zdrowia dziecka. Może dojść do poważnych chorób takich, jak przepuklina w okolicach głowy, bezmózgowie, małogłowie, czy rozszczep kręgosłupa, co jest problemem bardzo powszechnym i niemożliwym do całkowitego wyleczenia.

Do przyczyn niedoboru kwasu foliowego zaliczyć można niewątpliwie problem społeczny, jakim jest alkoholizm. To właśnie alkohol znacząco zmniejsza wchłanianie folianów do organizmu i powoduje niedobór. Problem nie jest na tyle groźny w momencie, gdy braki są na bieżąco uzupełniane np. w postaci specjalnych preparatów. Sprawa robi się poważna jednak w sytuacji, gdy nie zdajemy sobie sprawy z niedoboru i nagminnie spożywamy duże dawki alkoholu. Wtedy jak najszybciej musimy rozpocząć uzupełnianie składnika.

Dieta przy niedoborach kwasu foliowego

Jeżeli zostanie stwierdzony u nas niedobór kwasu foliowego, ważna jest nie tylko suplementacja, o czym więcej informacji znajduje się pod adresem http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja, ale również odpowiednia dieta. Wszystkie pokarmy spożywane w ciągu dnia muszą zawierać łatwo przyswajalny i pełnowartościowy kwas foliowy. Aby sprostać temu zadaniu, należy spożywać wyłącznie produkty nie poddawane jakiejkolwiek obróbce, gdyż to pieczenie, gotowanie, czy smażenie powoduje straty i przyswojenie znacznie mniejszych ilości kwasu, niż jest to wymagane.

Ważne są również poszczególne składniki, gdyż jedne zawierają więcej omawianej substancji, a inne mniej. Znacząco przyczynimy się do wzrostu kwasu foliowego we krwi, spożywając produkty takie, jak zielone warzywa, pomarańcze, banany, sery, orzeszki ziemne, a nawet wątróbkę. Nie stosuj półśrodków w postaci kapusty pekińskiej, czy sałaty lodowej, tylko pełnowartościowe, oryginalne produkty mają najwięcej kwasu foliowego w swoim składzie. Nie można przy tym zapomnieć, że jadłospis powinien być maksymalnie urozmaicony, aby nie doprowadzić do monotonii w systemie żywienia.

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży i poza nią

Przyjmowanie i właściwe dawkowanie kwasu foliowego jest ważne nie tylko w ciąży, ale również każdego dnia. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, należy każdego dnia przyjmować około 1mg syntetycznego kwasu foliowego. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania dokładne dawki ustalane są przez lekarza specjalistę, który dobierze właściwe dawkowanie względem konkretnego przypadku.

W przypadku kobiet pragnących dziecka suplementację kwasu foliowego należy zacząć już na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Przyjmowanie preparatów kwasu foliowego powinno trwać do 12 tygodnia ciąży, kiedy to dziecko jest na tyle rozwinięte, że suplementacja nie jest wymagana. Jest to jednak okres minimalny, gdyż najlepszym wyjściem będzie przyjmowanie witaminy B9 do końca ciąży, a nawet w okresie karmienia piersią. Optymalna dawka kwasu foliowego to 700 mg dziennie.

Kwas foliowy jest kluczowy zarówno dla matki, jak i dziecka. Dbając o poziom kwasu foliowego, dbamy jednocześnie o zdrowie dziecka. Nie należy zapominać, że dieta nie jest w stanie zapewnić właściwego poziomu tej witaminy we krwi, dlatego konieczne jest regularne przyjmowanie preparatów syntetycznych w odpowiednich dawkach.

zostaw komentarz