problemy seksualne par

O wpływie hormonów na impotencję

Impotencja to problem, z którym boryka się bardzo wielu mężczyzn. Raport World Health Organization pokazuje, iż może on dotyczyć nawet 150 milionów osób. Według niektórych statystyk w Polsce z tą wstydliwą przypadłością zmaga się od 1,5 do 3 milionów mężczyzn. Choć na zaburzenia erekcji cierpią na ogół panowie po 45. roku życia, zdarza się, że czasowe kłopoty z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu pojawiają się u mężczyzn w znacznie młodszym wieku.

Powodów wystąpienia impotencji może być wiele ? od schorzeń takich jak miażdżyca, cukrzyca, nadmierny poziom cholesterolu czy nadciśnienie, po czynniki psychologiczne: brak pewności siebie, depresję, przemęczenie, problemy w związku. Jedną z kluczowych przyczyn ?męskiej niemocy? są również zaburzenia na tle hormonalnym, które nie tylko destabilizują funkcjonowanie całego organizmu, ale w istotny sposób wpływają na kłopoty w sypialni.

problemy seksualne par

Zaburzenia erekcji a cukrzyca

Utrzymanie erekcji uzależnione jest od bardzo wielu czynników ? tak fizjologicznych, jak i psychicznych oraz neurologicznych. Dużą rolę odgrywa również prawidłowe działanie gospodarki hormonalnej. Hormony odpowiadają za regulowanie najważniejszych procesów w całym organizmie, a zatem w momencie, gdy ich praca zostaje zaburzona, mogą one wywołać szereg groźnych chorób. Wśród ich objawów wyróżniamy nierzadko właśnie problemy z potencją.

Do najczęstszych schorzeń endokrynologicznych wywołujących problemy seksualne u mężczyzn zaliczamy przede wszystkim cukrzycę oraz niedoczynność tarczycy. Jak wynika z różnorakich badań, osoby zmagające się z cukrzycą obarczone są trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji niż pozostali mężczyźni. U niektórych pacjentów kłopoty w sypialni to pierwszy objaw choroby. Przyczyną impotencji u cukrzyków są najczęściej uszkodzenia naczyniowo ? nerwowe, które powodują obliterację włośniczek i naczyń krwionośnych, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń przepływu krwi, a tym samym zaburzeń erekcji.

Nadmiar prolaktyny, niedobór testosteronu

Wpływ na pracę układu moczowo-płciowego mają również hormony tarczycy, które istotnie wpływają na wydzielanie hormonów płciowych. Kiedy więc tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, mężczyźni często nie mogą osiągnąć wzwodu, zmniejsza się też ich libido, a co za tym idzie częstotliwość stosunków seksualnych. Inną poważną przyczyną impotencji na tle hormonalnym powiązaną z chorobami tarczycy jest hiperprolaktynemia, która objawia się podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, którego nadmierne stężenie (u mężczyzn powyżej 15 ng/ml) jest przyczyną niepłodności oraz zaburzeń w sferze seksualnej.

Przyczyny wystąpienia hiperprolaktynemii różnią się w zależności od płci. Podczas gdy u kobiet czynnikiem wywołującym chorobę jest na ogół nadaktywność zdrowych anatomicznie komórek, u mężczyzn zdecydowanie częściej winę za pojawienie się schorzenia ponoszą guzy przysadki. Zbyt wysokie stężenie prolaktyny prowadzi do zmniejszenia syntezy testosteronu odpowiedzialnego za osiąganie wzwodu.

Impotencja na tle hormonalnym nie należy dziś do rzadkości. Pamiętajmy, by nie lekceważyć pierwszych objawów i mimo skrępowania, jakie niewątpliwie kłopoty w sypialni wywołują, udać się jak najszybciej do lekarza specjalisty. Zaburzenia erekcji to bowiem bardzo często pierwszy symptom znacznie poważniejszych i groźnych dla naszego zdrowia schorzeń.

Opracowano na podstawie:

  • wikipedia.org
  • 121doc.com/pl
  • portal.abczdrowie.pl

zostaw komentarz