Zaskakujące zastosowania kawy

Kawa – nietypowe zastosowania w różnych dziedzinach życia

Kawa to niezwykle popularny napój, spożywany każdego dnia w domach na całym świecie. W podstawowym założeniu jej picie ma rozbudzać, pobudzać do działania i poprawiać koncentrację. Dodatkowo pijemy kawę w celach towarzyskich: przy żadnym innym napoju tak dobrze się nie plotkuje! Jednak kawa ? rozumiana jako napar, ziarna, fusy ? ma wiele innych, różnorodnych zastosowań. Poznaj je i dbaj o zdrowie i urodę za pomocą prostych tricków.

Kawa jako naturalny nawóz

Fusy z kawy mogą posłużyć za naturalny nawóz dla kwiatów doniczkowych. Użyźniają one glebę oraz odstraszają szkodniki. Aby fusy można było wykorzystać do takiego nietypowego zastosowania kawy, należy pozostawić je na kilka dni w zacienionym, suchym miejscu (do czasu, aż na fusach pojawi się biały nalot). Fusy przydadzą się także w ogródku, ponieważ rozłożone wokół roślin uchronią je przed atakiem mrówek i ślimaków.

Peeling z zmielonej kawy

Grubo zmielone ziarna kawy można wykorzystać do przygotowania domowego peelingu. Zmieloną kawę należy w tym celu zmieszać z mleczkiem pod prysznic lub balsamem do ciała. Zawarte w kawie składniki spowalniają proces starzenia się skóry, a masaż twardymi drobinkami wspaniale poprawia krążenie krwi i wygładza naskórek. Również fusy z kawy mogą nam pomóc w zachowaniu urody, w tym celu należy je zmieszać z białkiem kurzego jaja i rozprowadzić mieszankę na twarzy, a następnie zaczekać, aż wszystko wyschnie. Maseczkę usuwamy, przemywając twarz ciepłą wodą. Dzięki temu zabiegowi skóra stanie się jędrna i promienna.

Peeling z cukru i kawy

Znaczenie kawy w aromaterapii

Niezwykły aromat kawy ma działanie odprężające, dlatego też warto zastosować kawę w aromaterapii. Woń aromatycznego naparu pobudza zmysły, relaksuje i poprawia nastrój. Jeśli więc chcesz się poczuć lepiej, wystarczy zaparzyć filiżankę świeżo zmielonej kawy i rozkoszować się jej zapachem. Wśród nietypowych zastosowań kawy warto wspomnieć również o tym, iż jest ona nieoceniona w czasie testowania perfum. Po powąchaniu kilku zapachów zmysł powonienia szaleje i ciężko jest odróżnić od siebie poszczególne nuty zapachowe. Aromat świeżo zmielonej kawy skutecznie zwalcza różnorodność zapachów, dzięki czemu możemy szybko kontynuować testowanie.

Kawa w sztuce

Kawa coraz częściej wykorzystywana jest?w sztuce. Dzieła artystów z całego świata to chyba najbardziej nietypowe zastosowania kawy. Stała się ona popularnym surowcem do tworzenia wyjątkowych mozaik ? gładkie, twarde ziarna o dość regularnym kształcie stają się doskonałym materiałem w rękach artystów. Najpopularniejsza kawowa mozaika składa się z ponad 140 kilogramów ziaren, jej twórcą jest Saimira Strati z Albanii. Napar z kawy jest świetnym barwnikiem do papieru, pomagającym uzyskać efekt postarzenia, co często wykorzystywane jest w technice scrapbookingu.

Nie od dziś wiadomo, że kawa z łatwością chłonie zapachy z otoczenia. Jeśli w naszej lodówce pojawił się jakiś nieprzyjemny zapach, którym przenikają wszystkie potrawy, warto wstawić do niej na noc miseczkę z fusami ? wyciągną wszelkie aromaty.

To tylko niektóre z wielu nietypowych zastosowań kawy, warto poszukać w sieci informacji o innych sposobach użytkowania ziaren, fusów i naparu z kawy. Zyskamy oszczędne, skuteczne metody na poradzenie sobie z wieloma problemami codzienności.

1 komentarz

  1. Kosmetyczka Odpowiedz

    Kawa super pochłania zapachy – do lodówki jest idealna. No i oczywiście peeling z kawy, który jest idealny na każdą cerę i można go zrobić w domu.

zostaw komentarz