szachy w polsce

Największe sukcesy polskich szachów

Nie wszyscy o tym wiedzą, nie wszyscy się z tym zgodzą, ale szachy w Polsce są jedną z najchętniej uprawianych dyscyplin sportowych. Pierwszeństwo ma piłka nożna oraz lekkoatletyka. Dalej jest królewska gra. Nie wszyscy także wiedzą, że na świecie mamy po Rosji największą ilość zarejestrowanych graczy. Można by rzec, że jesteśmy potęgą szachową. Czy rzeczywiście tak jest? Czy ilość osób grających w szachy przekłada się na wyniki sportowe?

1. Polskie szachy – kiedyś i dzisiaj

Niestety rzeczywistość jest bardzo brutalna. Mimo tak wielu osób grających w szachy, uczącej się młodzieży, wielu talentów szachowych, Polska nie odgrywa znaczącej roli w świecie szachowym.

Juniorzy osiągają wiele sukcesów. Mistrzostwa Świata, Europy, z tych zawodów przywożą wiele medali. Wszystko to jednak ginie gdzieś, gdy wchodzą w wiek seniorski. Fakt, mamy obecnie pojedyncze sukcesy wybijających się sporadycznie zawodników, o których dowiadujemy się m. in. z http://czasnaszachy.pl. Niestety, do czołówki światowej wciąż jest daleko.

Rzeczywiste sukcesy polskich szachów miały miejsce przed drugą wojną światową. Wtedy to społeczność światowa zdecydowała się na wprowadzenie zawodów na kształt Olimpiady sportów letnich, tyle że w szachach. Od 1927 do 1939 roku odbyło się dziewięć Olimpiad. Polska tylko dwa razy znalazła się poza podium. Próżno obecnie szukać takich osiągnięć.

2. Jacy są najlepsi polscy szachiści

Dzisiaj możemy poszczycić się jednym zawodnikiem Radosławem Wojtaszkiem, który z trudem puka do drzwi czołówki. Mamy także dwóch młodych zawodników: Darka Świercza oraz Jana Krzysztofa Dudę.

Niestety reszta polskich szachistów jest światowymi średniakami, którzy od czasu do czasu osiągają jakiś indywidualny sukces. Wymienić tu trzeba Mateusza Bartla z Polonii Wrocław, który wygrał w 2012 roku Aerofłot Open – jeden z najsilniejszych turniejów typu open na świecie, czy Bartosza Soćkę – zwycięzcę Pucharu Rosji w 2013.

szachy na szachownicy

3. Szachy w Polsce

Trzeba przyznać, że na innych płaszczyznach stoimy już o wiele lepiej. Przodujemy w organizacji imprez szachowych oraz promocji tej gry. Obecnie trwa program Polskiego Związku Szachowego wprowadzenia szachów do szkół, co zdecydowanie przyniesie pozytywne korzyści naszej młodzieży.

Europejska Unia Szachowa rokrocznie powierza Polsce prawo organizacji Mistrzostw Europy w szachach Szybkich i Błyskawicznych. Rok temu w Legnicy odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach Klasycznych, kilka miesięcy później w Warszawie gościliśmy Drużynowe Mistrzostwa Europy.

To wszystko świadczy o polskim potencjale organizacyjnym i tym, do czego możemy dojść. W Polsce mamy dwa wyróżniające się okręgi gdzie działalność szachowa jest bardzo zintensyfikowana. Są to ośrodki w Warszawie na czele z Polskim Związkiem Szachowym oraz Fundacją na rzecz wspierania szachów w Warszawie oraz we Wrocławiu, takie jak prywatny Klub Szachowy Polonia Wrocław, położonym w samym centrum miasta. W ośrodkach tych działa wiele instytucji, które zaczynają przejmować dobre praktyki dotyczące działalności klubów, tworząc tym samym podwaliny do rozwoju i przyszłych sukcesów polskich szachów.

Tekst został dostarczony przez Artura Czyża.

zostaw komentarz