Rowerki dziecięce – jak dopasować, jaki wybór?

Jazda na rowerze to ogromna frajda. Nic dziwnego, że chcemy nauczyć tego nasze dzieci, tak jak rodzice uczyli nas. Aby móc zaszczepić kolarskiego bakcyla u naszych maluchów, musimy zacząć od doboru odpowiedniego roweru.


Zakup właściwego roweru dla naszego dziecka musimy dokładnie przemyśleć. Weźmy pod uwagę jakość jego wykonania, wagę (najlepiej, żeby był lekki), wielkość kół, a także estetykę, która będzie odpowiadała małemu kolarzowi. W przypadku rowerów dla dorosłych to problemów z zakupem raczej nie mamy, a jeśli chodzi o rowerki dziecięce to dość duży wybór w internecie również jest. Warto więc skorzystać z oferty renomowanego sklepu z asortymentem dla dzieci, gdzie będziemy mogli sprawdzić wszystkie potrzebne informacje. Co w takim razie musimy wziąć pod uwagę podczas wyboru roweru?

warto zerknąć:  Klocki Mega Bloks, dlaczego zdobyły popularność?

1. Co jest ważne przy wyborze roweru dla dziecka?

Wiek i wzrost dziecka warunkują to, jaki rower powinniśmy wybrać. Pamiętajmy, że sam wiek jeszcze o niczym nie świadczy, ponieważ wzrost to sprawa indywidualna i mogą występować duże różnice w wysokości dzieci mających tyle samo lat. Z tego powodu najlepiej dokładnie je zmierzyć i tym kierować się przy zakupie roweru. Dziecko musi mieć możliwość, by siedząc na rowerze postawić nogi na ziemi, najlepiej będąc lekko na palcach.

Czerwony rower biegowy dla dziecka

2. Jaki pierwszy rower dla malucha?

Jeśli już od najmłodszych lat naszego dziecka chcemy zapoznać je z rowerem, najlepiej zainwestujmy w rowerek biegowy. To jednoślad, który nie posiada całego mechanizmu napędowego takiego jak pedały, łańcuch itd. Dzięki takiemu pojazdowi już dwuletnie dziecko będzie mogło uczyć się łapania równowagi i zacznie kontrolować kierunek jazdy. Często rowerki biegowe są wyposażone już w hamulec tylny, dlatego dzieci będą mogły się do niego przyzwyczajać. Takie rowerki są odpowiednie dla smyków w wieku od 2 do 4 lat. Przykładowo, dla trzylatka koła powinny mieć średnio 12 cali.

warto zerknąć:  Gdzie na grzyby? Jak się przygotować, jak wybrać miejsce na grzybobranie?

3. Kiedy pierwszy rower z napędem?

Gdy nasze dziecko podrośnie i osiągnie wysokość około metra, możemy zakupić rower z pełnym mechanizmem napędowym. Koła już będą mogły mieć 16 lub 20 cali. W celu ułatwienia utrzymania równowagi przydadzą się dodatkowe kółka przytwierdzone po bokach. Jeśli jednak nasza pociecha już ma doświadczenie z rowerkiem biegowym, szybko będzie można wspomagające kółka odkręcić. Pamiętajmy, żeby rama nie znajdowała się zbyt wysoko, żeby dziecko mogło sprawnie wchodzić i schodzić z roweru. Przedni hamulec ręczny jak najbardziej się przyda. Błotniki oraz zabezpieczony łańcuch podniosą komfort jazdy.

Różowy, trójkołowy rower

4. Jaki rower wybrać gdy dziecko mierzy już więcej niż metr?

Wtedy możemy już pomyśleć o rowerze o kołach od 24 cali i większych. Zazwyczaj takiego zakupu dokonuje się na komunię, gdy dziecko ma 7 lat. Są to już rowery wyglądające tak jak te dla dorosłych, tylko że na odrobinę mniejszych kołach. Posiadają dźwignię hamulca przedniego i tylnego, przerzutki i manetkę czyli mechanizm do sterowania ich pracą. Najbardziej polecane są manetki obrotowe. Ważny jest także amortyzator. Jeśli wahamy się czy zakupić rower z kołami w rozmiarze 24 lub 26 cali, weźmy pod uwagę fakt, że dzieci bardzo szybko rosną i lepiej chwilę odczekać, by zdecydować się na te większe.

warto zerknąć:  Sklep z zabawkami, który warto polecić - TOP5

Odpowiedni dobór roweru dla naszego dziecka sprawi, że szybko nauczy się sprawnie na nim jeździć i będzie czerpało z tego ogromną radość. Wspólne, rodzinne wycieczki rowerowe zapewnią rozrywkę i pozwolą na aktywne spędzenie wolnego czasu.