nauka czytania

Czego warto nauczyć dziecko zanim pójdzie do szkoły?

Niezależnie od tego czy Twoje dziecko uczęszcza do przedszkola czy nie, powinnaś poświęcić mu czas na rozwój i przyswojenie umiejętności niezbędnych w szkole. Czego warto nauczyć dziecko zanim pójdzie do szkoły?

nauka czytania

Nauka czytania w wieku przedszkolnym – czy warto?

Ścieżkę edukacyjną malucha warto rozpocząć od rozwijania zdolności komunikacyjnych i poznawczych. Nawet jeśli Twój kilkuletni brzdąc do tej pory porozumiewa się ograniczoną ilością słów wzbogacaj jego słownictwo. Czytając dziecku bajkę tłumacz czym są literki, które kryją w sobie niesamowite historie.

Warto samodzielnie, w domu rozpocząć z dzieckiem naukę czytania. Maluch w wieku przedszkolnym z pewnością nie zapamięta całego alfabetu, nie będzie czytał płynnie, jednak idąc do szkoły o wiele łatwiej będzie przyswajał litery, składał sylaby, szybciej wkroczy w magiczny świat pisanych opowieści. Istnieje wiele metod nauki czytania, formy doskonalenia percepcji wzrokowej, słuchowej i manualnej dziecka zależą od tego ile ma lat i na jakim jest etapie rozwoju. Naukę poznawania i składania liter znajdziesz w fachowych lekturach, w których specjaliści opisują krok po kroku kolejne etapy kształcenia. Pamiętaj, że czytania możesz nauczyć dziecko dzięki poradnikom dostępnym w sieci. Znajdziesz tam przydatne informacje, które pomogą Ci zaszczepić w maluchu miłość do książek.

Czego uczyć dziecko zanim pójdzie do szkoły?

Zanim Twoje dziecko zacznie uczęszczać do szkoły musisz uzbroić je w niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które ułatwią mu poruszanie się w otaczającej go rzeczywistości. Wkraczając w szkolny świat sześciolatek lub siedmiolatek powinien sprawnie operować ołówkiem, pędzelkiem, zadbaj więc o jego zdolności manualne. Piszcie, rysujcie i kolorujcie razem, wspólny czas spędzony z kartką, kredkami, farbami i kolorowankami to okazja nie tylko do nauki lecz zabawy i zacieśniania więzi z dzieckiem.

jak przygotować dziecko do szkoły

Czytajcie wspólnie, rozmawiajcie, opowiadaj dziecku o otaczającym go świecie, idealną okazją do pogawędek są wspólne spacery, podczas których możesz wyjaśnić wiele ciekawych dla malucha zagadnień. Naucz dziecko przestrzegania zasad bezpieczeństwa, zapoznaj z regułami zachowania podczas przechodzenia przez ulicę, unikania kontaktu z nieznajomymi osobami, bezpiecznej zabawy na placu zabaw. Przed pójściem do szkoły dziecko powinno znać podstawowe dane jak adres zamieszkania, dane osobowe i numery telefonu rodziców.

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Zadbaj o naukę samodzielności Twojej pociechy. Umiejętność „samoobsługi” w zakresie ubierania się, sznurowania butów, pakowania swoich rzeczy do plecaka, czy sprzątania po pracy lub zabawie buduje poczucie zaradności i wzmacnia pozycję dziecka w grupie rówieśniczej. Równie ważna jest umiejętność samodzielnego korzystania z toalety, mycie rąk i dbałość o higienę osobistą. Naucz dziecko pilnować swoich rzeczy, zwracaj mu uwagę czy pamięta gdzie je zostawia i czy potrafi je potem odnaleźć.

zostaw komentarz