Niemowlę oglądające książkę

Zabawki dla niemowlaka: co kupić? Co przyda się młodym rodzicom?

Wybór pierwszych zabawek zawsze stanowi dla rodziców wielkie wyzwanie. Na co zwrócić uwagę? Z czego mają być zrobione? Jak mają wyglądać? Takie pytanie zadaje sobie wiele młodych osób, które lada chwilę zostaną rodzicami. Podpowiadamy więc, jakie powinny być pierwsze zabawki dla niemowlaka.

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Sklepy obecnie oferują mnóstwo zabawek dla dzieci, dlatego nikogo już nie dziwi problem z wyborem odpowiednich akcesoriów dla malucha. Z pewnością podczas poszukiwań zabawek dla niemowlaka warto wziąć pod uwagę jego wiek, w niektórych sklepach internetowych (np. www.urwis.pl/wiek/zabawki-dla-niemowlaka) stworzone są kategorie z produktami dla tak małych dzieci, co ułatwia młodym rodzicom właściwy wybór. Dzięki posegregowanym akcesoriom szybciej można znaleźć zabawkę, która będzie odpowiednia dla wieku dziecka, czyli w tym przypadku od 0 do 2 lat.

Zabawki w pierwszych miesiącach życia dziecka

Na samym początku niemowlę nie potrzebuje wielu zabawek, ponieważ większość czasu przesypia lub spędza na karmieniu. Zaleca się jednak, by w pierwszym miesiącu życia dziecka pokazywać mu balonik, najlepiej o wyrazistych barwach. Dzięki poruszaniu takim balonikiem, u malucha zacznie wykształcać się zdolność obserwacji.

W kolejnych miesiącach warto kupić karuzelę, którą będzie można zamontować do łóżka dziecka. Najważniejsze, by była ona kolorowa i grająca. Będzie pełniła funkcję rozwojową i również zmusi malucha do obserwacji poruszających się i wydających dźwięki elementów. Z czasem dziecko będzie próbowało także dotknąć wiszących z karuzeli zabawek.

W pierwszym etapie życia dziecka warto pomyśleć także o grzechotkach. Co prawda, nie będzie mogło się nią jeszcze samodzielnie bawić, ale po włożeniu do ręki może zacząć nią potrząsać, co przyniesie mu radość, a do tego będzie uczyć się chwytania.

Niezbędne małym dzieciom będą także popularne kaczuszki do kąpieli. Maluch od razu zwróci na nią uwagę i będzie chciał nią się bawić. Najważniejsze jednak by przy wyborze takiej zabawki zwrócić uwagę na to, by nie miała ona żadnego otworu, przez który mogłaby wlewać się woda. Dzięki temu unikniemy rozwoju bakterii czy pleśni w tak często używanej zabawce.

Zabawki dla półrocznych dzieci

Półroczne dzieci będą coraz bardziej zainteresowane poznawaniem otaczającego je świata. Niezbędne w tym będą książeczki wykonane z miękkich tworzyw, które przedstawiają duże obrazki. Mogą one być wykonane z różnych faktur, których dziecko będzie z radością dotykało. Niektóre z tych książek mogą nawet wydawać dźwięki, np. szczekanie psa czy miauczenie kota.

Niemowlę oglądające książkę

Dzieci uwielbiają także piłeczki. Ważne by były one niewielkich rozmiarów oraz wykonane z bezpiecznych dla malucha materiałów. Mogą mieć np. dzwoneczek w środku. Takie piłeczki przydają się wtedy, kiedy maluch zaczyna raczkować i podąża za taką rzucaną mu zabawką.

zostaw komentarz