Czesanie dziecka po kąpieli

Czym jest ciemieniucha i jak ją leczyć?

Ciemieniucha nie jest groźną przypadłością i nie wymaga specjalnego leczenia, a jedynie odpowiedniej pielęgnacji. Najczęściej pojawia się u niemowląt poniżej 3. miesiąca życia, a nawet kilka dni po urodzeniu. Jest to niemowlęce łojotokowe zapalenie skóry, będące efektem nieprawidłowego działania gruczołów łojowych.

Jakie są objawy ciemieniuchy?

Ciemieniucha jest łatwa do rozpoznania, ponieważ objawia się grubymi, złuszczającymi się łuskami i strupkami na owłosionej skórze głowy, za uszami, na szyi lub w okolicach brwi. Łuski mogą występować pojedynczo lub pokrywać całą powierzchnię głowy. Wytworzony łój łączy się ze złuszczającym naskórkiem i zasycha tworząc na skórze żółtawą skorupę.

Czesanie dziecka po kąpieli

Przypadłość ta najczęściej dokucza maluchom urodzonym w pierwszej połowie roku i występuje w miesiącach letnich. Nie ma sposobu, aby zapobiec wystąpieniu ciemieniuchy.

Spokojnie, to tylko ciemieniucha

Ciemieniucha to efekt zbyt intensywnie działających gruczołów łojowych. Prawdopodobną przyczyną nadreaktywności są kobiece hormony krążące w organizmie dziecka. Główka pokryta ciemieniuchą wygląda nieestetycznie, ale dolegliwość nie jest groźna.

Łuski nie swędzą ani nie bolą dziecka, nie są też zaraźliwe. Jednak ciemieniuchę należy odpowiednio pielęgnować, ponieważ skorupa na głowie może w późniejszym wieku przyczynić się do osłabienia skóry i problemów z włosami.

Jak usuwać ciemieniuchę?

Najprostszą metodą na usunięcie ciemieniuchy jest nasmarowanie główki dziecka przed kąpielą oliwką lub wazeliną i odczekanie kilkunastu minut. Główkę można też przykryć watą nasączoną oliwką i nałożyć przewiewną białą czapeczkę. Dzięki temu łuski zmiękną, co pozwoli jest łatwo wyczesać za pomocą delikatnej szczotki do włosów lub grzebyka z zaokrąglonymi zębami.

Po wyczesaniu łusek główkę dziecka należy umyć, stosując delikatny szampon dla niemowląt. Dobre efekty daje też mycie głowy namoczonymi w wodzie płatkami owsianymi lub otrębami. Działają one łagodząco, kojąco i zmiękczająco na skórę głowy. Łusek nie wolno zdrapywać, ponieważ może to nasilić dolegliwości. Więcej informacji na temat ciemieniuchy można znaleźć na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

zostaw komentarz