Niemowlę leży na łóżku

Jakie szampony i odżywki do włosów dla dzieci? Dziecięce kosmetyki do włosów

Mogłoby się wydawać, że wszystkie kosmetyki dla dzieci to produkty bezpieczne, które bez obaw można stosować nawet u niemowląt. Często jednak do ich produkcji zostały użyte składniki będące alergenami lub które mogą podrażniać delikatną skórę maluchów. Dlatego sprawdź, na co zwracać uwagę wybierając szampony i odżywki do włosów dla dzieci.

Czego unikać w kosmetykach dla dzieci?

Coraz więcej mówi się o tym, żeby sprawdzać skład kosmetyków, powstają nawet specjalne strony poświęcone temu zagadnieniu. Jednak zapomina się przy tym o produktach dla dzieci, które pozornie wydają się być całkowicie łagodne i przyjazne skórze. Nic bardziej mylnego.

Tak jak w szamponach czy odżywkach dla dorosłych, w kosmetykach dziecięcych również mogą być umieszczane składniki drażniące. A więc ? czego unikać? Z pewnością Sodium Lauryl Sulphate i Sodium Laureth Sulphate, czyli szkodliwych detergentów, które dodatkowo zastosowane w szamponie mogą powodować szczypanie oczek. Uważać należy także na parabeny, które mogą wywoływać stany zapalne skóry, a także egzemę.

W szamponach dziecięcych często można spotkać pochodne formaldehydu, czyli silnej trucizny, takie jak 2-Bromo-2-Nitropropane-1, 3-Diol lub Diazolidinyl Urea. Nie warto również kupować produktów zawierających PEG, których stosowanie może zakończyć się pojawieniem wysypki.

A jak szukać dobrych produktów do pielęgnacji dzieci? Można kupować je w sklepach internetowych, które podają pełny skład kosmetyków, jak tu www.emag.pl/szampon-odzywka-do-wlosow-dla-dzieci/c. Dzięki temu można zweryfikować naturalność i bezpieczeństwo stosowanych szamponów lub odżywek.

Niemowlę leży na łóżku

Jakie wybrać szampony dla dzieci?

Pierwszą kwestią, jaką należy się kierować, to skład szamponu. To on podpowie Ci, czy produkt będzie mieć działanie drażniące lub czy może wywołać alergię oraz inne problemy skórne. A jaki powinien być szampon idealny?

Musi posiadać delikatne detergenty, które usuną zanieczyszczenia ze skóry głowy, lecz jednocześnie nie uszkodzą naskórka. Do tego potrzebne są jeszcze naturalne oleje i ekstrakty roślinne, które są odpowiedzialne za nawilżenie skóry oraz neutralizują przesuszające działanie środków myjących. Szampony dla dzieci powinny być też antybakteryjne oraz antyalergiczne.

Odżywki dla dzieci ? czy warto stosować?

Kwestia stosowania odżywek dla dzieci może wśród rodziców budzić pewne kontrowersje ? wielu z nich kwestionuje zasadność nakładania odżywek na dziecięce włoski. Jak jest w rzeczywistości?

Przede wszystkim należałoby zacząć od tego, jakie zadanie spełnia odżywka. Nawilżające? Pielęgnujące? Nie ? w głównej mierze ochronne. Chroni przed zanieczyszczeniami, promieniami UV, a dopiero w następnej kolejności zatrzymuje wilgoć we włosach oraz odżywia je. Nie zaleca się jednak stosowania odżywek u niemowląt i najmłodszych dzieci, ponieważ w tym okresie rozwoju powinien wystarczyć odpowiednio dobrany szampon. Po co więc odżywka?

Tu sprawa jest prosta ? odżywki ułatwiają rozczesywanie włosów, co jednocześnie zapobiega urazom mechanicznym powstającym podczas czesania skołtunionych, przesuszonych włosów u dziewczynek. Oczywiście, nie w każdym przypadku ich stosowanie będzie konieczne. Często jednak jest to jedyny ratunek dla rodziców i dziecka.

Wybierając odżywkę również należy zwrócić uwagę na jej skład, choć niemniej ważna będzie konsystencja ? unikaj gęstych, oblepiających włosy produktów. Wybieraj natomiast kosmetyki w postaci mleczka lub spray-u.

Podsumowując: na co zwracać uwagę kupując kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów dla dzieci? Należy szukać produktów o bezpiecznych składach, które nie podrażniają ani nie wywołują problemów skórnych. Lecz pamiętaj, że naturalne składniki również mogą uczulać, dlatego zawsze reaguj na wszelkie komunikaty ze strony dziecka dotyczące szczypania, pieczenia czy swędzenia.

zostaw komentarz