Obecność krwi i śluzu w kale zawsze powinna być powodem do niepokoju i zasięgnięcia porady lekarskiej. Zanim udamy się do lekarza, sprawdźmy, co może być tego przyczyną.
Objawy choroby jelit
Choroby jelit można uznać za jedne z najczęściej diagnozowanych chorób współczesnego świata. Sprzyjają temu siedzący tryb życia, brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, przetworzone, zlej jakości pożywienie, a nawet przewlekły stres i nerwy. Zapalenie jelit dotyka w obecnej chwil koło 50 tysięcy osób, co roku diagnozuje się około 700 nowych przypadków, a co najbardziej niepokojące ? diagnozy coraz częściej, bo już w 25% przypadków, stawia się osobom młodym, do 18 roku życia.
Obecność świeżej krwi w kale wraz ze śluzem w stolcu może świadczyć o nieswoistym zapaleniu jelit, które znane jest pod dwiema postaciami: choroby Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Jest to grupa chorób przewlekłych, nieuleczalnych, których odpowiednio wczesna diagnostyka i wdrożenie prawidłowego leczenia pozwoli na uniknięcie dyskomfortu i pogorszenia jakości życia, który odczuwają chorujący. Krwiste biegunki są rzadkością, najczęściej pojawia się niewielka ilość krwi i śluzu.
Przyczyny NZJ
Przyczyny nieswoistego zapalenia jelit nie są do końca znane, jednak z całą pewnością mają one czynnik genetyczny ? u osób, u których w rodzinie zdiagnozowano wcześniej chorobę istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania, co więcej, wykryto kilka genów, które są odpowiedzialne na przewlekłe zapalenie jelit. Kolejną przyczyną zachorowania jest czynnik immunologiczny ? układ odpornościowy nie pracuje prawidłowo, niszczy własne komórki i tkanki, tworząc stany zapalne. Duże znaczenie dla rozwoju chorób przewlekłych układu pokarmowego mają, wspomniane wcześniej, czynniki środowiskowe ? antybiotykoterapia, złe nawyki żywieniowe, stres, siedzący tryb życia.
W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego zapalenie dotyczy najczęściej odbytnicy, natomiast w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna zmiany zapalne mogą dotyczyć całego układu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, są to zmiany nieciągłe, o charakterze miejscowym, przebieg jest wieloletni i przewlekły. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego krew w kale jest bardzo częsta, towarzyszą objawom także bóle brzucha po lewej stronie, dość rzadko odnotowuje się zmiany w odbycie, przy chorobie Leśniowskiego-Crohna krew w kale jest rzadko obecna, bóle brzucha lokalizowane są po prawej stronie, często występują zmiany w okolicy odbytu.
Ważne wskazówki
Jeśli krwi w kale towarzyszy gorączka oraz bóle brzucha, to prawdopodobnie przyczyną tych objawów jest infekcja bakteryjna bądź wirusowa. Innymi przyczynami mogą być uchyłki jelita, polipy, a nawet rak jelita grubego, który stwierdza się u około 2% osób z widocznym krwawieniem.
Jeśli zauważymy występowanie śluzu w kale należy przede wszystkim zastanowić się nad częstotliwością wypróżnień w ciągu ostatnich dni. Należy przeanalizować, czy dokuczała nam biegunka, czy były obecne zaparcia. W takim przypadku obecność zwiększonej ilości śluzu jest całkowicie uzasadniona i należy obserwować, czy w miarę upływu czasu jego ilość zmniejsza się.
Więcej informacji znajdziesz na lactoral.pl.
od jedzenia lub co gorsza od połykania orzechów, gdy ma się słabe jelita itd. może być krew w kale, ja kiedyś tak miałam i leczyłam się na wrzody a to po prostu nie gryzienie pokarmów było powodem!