Zrób test ciążowy

Jakie są objawy ciąży? Wczesne objawy ciąży

Ciąża to stan, podczas którego wszystko w organizmie kobiety zmienia się i przystosowuje do wydania na świat potomka. Hormony buzują, wszystkie układy ciała przechodzą rewolucję, aby przygotować się na stworzenie i rozwój nowego życia. Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już w 6 dni od zapłodnienia. Są one jednak mało widoczne i często mylone z innymi dolegliwościami. Nie zawsze też, organizm każdej kobiety będzie wykazywał te same symptomy. Jakie są najczęściej występujące wczesne objawy ciąży?

1. Skurcze i plamienia

Od około 6 dnia od czasu zapłodnienia komórki jajowej, kobieta może odczuwać lekkie skurcze, przypominające skurcze miesiączkowe. Dodatkowo mogą pojawić się plamienia implantacyjne czyli delikatne krwawienie, które jest efektem uszkodzenia naczynia krwionośnego przez zarodek.

Niektóre kobiety mogą także zaobserwować występowanie mlecznej wydzieliny z pochwy, która jest skutkiem wzmożonego wzrostu komórek pochwowych.

2. Huśtawki nastrojów

Nagłe zmiany nastroju, od euforii po płacz i niespodziewaną złość to efekty wydzielania się dużych ilości hormonów m. in. progesteronu, estrogenu, prolaktyny i kortyzolu. Organizm przeznacza wszystkie swoje siły, żeby przygotować się do ciąży i głównie dlatego kobiety są rozdrażnione.

3. Częste poczucie zmęczenia i senności

Wszystko to co dzieje się z ciałem kobiety, burza hormonalna i stres, może powodować uczucie zmęczenia i senności. Zwiększone wydzielanie progesteronu spowalnia trawienie i obniża ciśnienie krwi, a to wpływa na spowolnienie organizmu i uczucie stałego osłabienia.

Test ciążowy arto potwierdzić badaniem krwi

4. Zmiany apetytu

Z apetytem u kobiet w trakcie pierwszych tygodni po zapłodnieniu może być różnie. Niektóre mogą nie mieć go wcale, a niektóre odczuwają znacznie zwiększone łaknienie. Powodem tych skrajności są: burza hormonalna i zmiany kwasowości soku żołądkowego w czasie ciąży.

5. Wrażliwe piersi

Jednym z wczesnych objawów ciąży jest powiększenie i nadwrażliwość piersi. Stają się one cięższe, mogą pojawić się widoczne naczynka krwionośne. Sutki często ciemnieją i powiększają się. To wszystko ze względu rozrost komórek gruczołowych, które potrzebne są do produkcji pokarmu dla dziecka.

6. Zaniknięcie miesiączki

Gdy miesiączka nie pojawia się w oczekiwanym terminie, kobieta może spodziewać się, że jest w ciąży. Oczywiście nie zawsze musi to być oznaka zapłodnienia, jednak warto wtedy dla pewności przeprowadzić test ciążowy.

Ciążowy brzuszek

7. Mdłości i wymioty

Najczęściej o poranku (rzadziej wieczorem) mogą pojawiać się u kobiet nudności. Związane jest to wysokim stężeniem hormonu produkowanego w czasie ciąży – gonadotropiny kosmówkowej. Oprócz tego mogą pojawić się wymioty. Zazwyczaj te dolegliwości ustępują w około 13 tygodniu ciąży, ale u niektórych kobiet mogą nawet trwać aż do rozwiązania.

8. Zawroty głowy i omdlenia

Oczywiście, to znowu hormony są przyczyną zawrotów głowy i omdleń we wczesnym okresie ciąży. U kobiety rozszerzają się wtedy naczynia krwionośne, aby krew lepiej spływała do dziecka, a to skutkuje obniżeniem ciśnienia. Może się to czasem kończyć właśnie zawrotami i omdleniami.

9. Ucisk na pęcherz i częste oddawanie moczu

W około 6 tygodni od zapłodnienia kobieta może zacząć odczuwać napór na pęcherz, w związku z czym częściej musi chodzić do toalety i oddawać mocz. Po jakimś czasie ten objaw może zniknąć, natomiast powraca w trzecim trymestrze ciąży.

Podejrzewasz ciążę? Koniecznie udaj się do ginekologa

10. Wzmożona wrażliwość na zapachy

Już w pierwszych tygodniach ciąży kobieta może odczuwać nadmierną wrażliwość na zapachy. Najbardziej nieprzyjemnymi dla pań w ciąży są zazwyczaj zapachy dymu papierosowego, spalin i kawy. Dotychczas przyjemne wonie np. ulubionych perfum, mogą również zacząć drażnić.

Nie są to jedyne objawy ciąży, które mogą się pojawić w krótkim czasie od zapłodnienia. Organizmy niektórych pań mogą wykazywać mniej typowe symptomy np. częste bóle głowy czy pojawienie się pajączków na skórze. Pamiętajmy też, że nie wszystkie te objawy muszą zwiastować ciążę.

Najlepiej zakupić w aptece test ciążowy i wykonać go w domu, w około 2 tygodnie od momentu, który podejrzewamy o czas nastąpienia zapłodnienia lub udajmy się do ginekologa.

komentarze 2

  1. Becia Odpowiedz

    Moja siostra będąc w początkach ciąży miała straszne wahania nastrojów, aż ciężko było z nią wytrzymać. Kiedy jednak dowiedział się, że jest przy nadziei zmieniła nastawienie. Ale te początkowe chwile mogą nawet przerazić.

  2. Werka Odpowiedz

    Też się bałam że będę mieć takie huśtawki nastrojów ale na szczęście obyło się bez melodramatów 😉 jak rozmawiałam z koleżanką u niej bylo tak samo i okazało się że obydwie brałyśmy ten sam suplement Pregna Plus, który własnie pomaga uregulować kwestie nastroju a jego główny cel to uzupełnienie składników niezbędnych podczas ciązy 🙂

zostaw komentarz