Żylaki to problem wielu osób, zmagają się z nimi zwłaszcza kobiety, które narażone są na więcej czynników powodujących ich powstawanie. Tej przypadłości można jednak uniknąć, nawet, jeśli mamy dziedziczne skłonności do powstawania żylaków.
Zanim odpowiemy na pytanie, jak uniknąć żylaków, warto powiedzieć kilka słów na temat samej przypadłości. Żylaki to oznaka przewlekłej niewydolności żył ? krążąca krew zalega w żyłach nóg lub płynie w przeciwnym kierunku, niż powinna. Wynika to z uszkodzenia zastawek, co w dalszej kolejności prowadzi do nadmiernego poszerzenia i poskręcania się żyły.
Przyczyny powstawania żylaków
W codziennym życiu istnieje wiele czynników, mogących mieć wpływ na powstawanie żylaków. Jednym z największych zagrożeń dla naszego układu krwionośnego jest otyłość. U osób z nadwagą nogi każdego dnia dźwigają ogromny ciężar, a jest to dla nich niemały wysiłek. Zwiększone ciśnienie krwi w żyłach nóg bardzo łatwo może doprowadzić do żylaków. Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży, także i tu masa ciała szybko się zwiększa i nogi muszą dźwigać coraz większy ciężar.
Wpływ na stan żył u kobiet w ciąży mają także ogromne zmiany hormonalne, jakie zachodzą wówczas w organizmie. Również przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych może powodować zwiększenie skłonności do powstawania żylaków, ponieważ w organizmie zauważalny jest wzrost tak zwanego złego cholesterolu, wystąpić mogą także zaburzenia krzepnięcia krwi.
Przyczyną powstawania żylaków są także pozornie nieszkodliwe skarpety i rajstopy. Kiedy są zbyt obcisłe, utrudniają przepływ krwi. Również wysokie obcasy sprzyjają powstawaniu żylaków ? pionowe ustawienie stopy nie jest dla nas naturalne i wymusza przeniesienie ciężaru ciała na przedstopie, czyli części stopy, która wcale nie jest przystosowana do tak dużego obciążenia. Z każdym krokiem nogi mocno uderzają o podłoże, praca mięśni zostaje upośledzona, a krążenie ? zaburzone. Kolejnym wrogiem dla naszych żył są papierosy, które uszkadzają cały układ krwionośny.
Badania dowodzą, że osoby ze skłonnościami do powstawania żylaków nie powinny korzystać z sauny, gdyż wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się żył, a to z kolei utrudnia transport krwi do serca. Nogom nie służy także długie opalanie się, czy gorące kąpiele.
Jak unikać żylaków?
Trzeba przestrzegać kilku prostych zasad: dbać o odpowiednią, lekkostrawną dietę, unikać czynników zwiększających ryzyko, pozwalać nogom na krótki odpoczynek w ciągu dnia. Pilnujmy, by nie chodzić w butach na zbyt wysokich obcasach (bezpieczna dla naszych żył jest wysokość do 4 cm), a jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, zapewnijmy sobie w ciągu dnia dawkę ruchu, wybierzmy się na spacer, lub zdecydujmy się na ćwiczenia w domowym zaciszu. Warto oduczyć się nawyku zakładania nogi na nogę oraz przynajmniej 10 minut dziennie leżeć w pozycji z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.
Pamiętajmy, że wczesną oznaką powstawania żylaków są pojawiające się na nogach ?pajączki?. Jeśli je zauważymy, warto jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ w tym wczesnym stadium można jeszcze zapobiec rozwojowi schorzenia.
Czasem nie da się tego uniknąć. Szczególnie jak ma się pracę biurową. Wtedy pozostaje tylko wskoczyć na rower 😉