kuchnia meblowanie małego mieszkania

Jak umeblować małe mieszkanie?

Każdy z nas marzy o tym, by zamieszkać w ogromnej willi z basenem. Jednakże w konfrontacji z rzeczywistością, czy raczej zawartością konta, nasze marzenia okazują się nierealne, wobec czego zmuszeni jesteśmy zrezygnować z basenu, a willę zamienić na mieszkanie w bloku. Jednak, jak mówi stare porzekadło, ?ciasne ale własne?, więc nie upadajmy na duchu i zastanówmy się, jak urządzić małe mieszkanie, by na niewielkim metrażu wygospodarować miejsce do przechowywania rzeczy oraz przestrzeń do życia?

1. Ilu potrzebujesz mebli?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jakie meble są nam niezbędne, a z których możemy zrezygnować. Nie w każdym domu potrzebny jest stół na 12 osób, toaletka, czy potężny regał na książki. Jeśli zagracimy mieszkanie, będzie ono nie tylko ciasne ale też nieprzytulne. Nie przekładajmy ilości nad jakość. Wybierajmy meble funkcjonalne, dzięki czemu zyskamy na przestrzeni, niekonieczne rezygnując z połowy posiadanych przedmiotów.

2. Jakie wybrać meble?

Meble do małego mieszkania powinny być jak najmniej dekoracyjne. Wszelkie wystające elementy ozdobne, rzeźbione nóżki i klamki zabierają miejsce. Poza tym należy unikać ciemnych, masywnych mebli, które dobrze wyglądać mogą tylko w pałacyku myśliwskim.

W każdym z pomieszczeń powinny znaleźć się meble pełne schowków i dobrych rozwiązań organizacyjnych. Zwłaszcza w kuchni przydadzą się szafki z wieloma półkami, wysuwanymi koszami oraz szuflady z przegródkami. Takie meble pomogą nie tylko maksymalnie wykorzystać przestrzeń, ale też utrzymać porządek.

Do przechowywania odzieży i obuwia przyda się pojemna szafa. Najlepiej wybrać taką, która zajmie przestrzeń od ziemi do sufitu. W większości szaf dostępnych na rynku istnieje możliwość zamontowania nie tylko półek i drążków, ale też wysuwanych pojemników, a nawet szuflad. Ponadto warto zdecydować się na drzwi przesuwane, ponieważ te na zawiasach zabierają więcej miejsca. Drzwi z lustrami powiększą optycznie wnętrze.

3. Jaka sofa do małego mieszkania?

Oprócz szafy w każdym domu ważnym meblem jest sofa. Zwłaszcza, gdy często przyjmujemy gości. Najlepiej wybrać taką, która posiada możliwość rozkładania oraz pojemnik na pościel. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do spania.

Nie zapominajmy o przestrzeni na ścianie nad sofą. Owszem, można powiesić na niej obraz lub zdjęcie rodziny, ale warto wykorzystać to miejsce do przechowywania. Wystarczy powiesić kilka półek i zyskujemy przestrzeń, na której możemy wyeksponować nasze książki, kolekcję porcelanowych słoni, czy inne ważne dla nas przedmioty.

sofa z poduszką

4. Wykorzystaj dostępną przestrzeń

Podobnie postępujmy, jeśli decydujemy się na zakup niskich mebli, np. komód czy szafek rtv. Wykorzystajmy przestrzeń nad nimi, montując półki, czy szafki wiszące. Najlepiej z drzwiczkami, by ukryć panujący w nich bałagan, gdyż im mniej na widoku, tym lepiej. Przestrzeń w której panuje porządek zdaje się być bardziej przestronna.

5. Zachowaj umiar

Reasumując, najważniejszy przy meblowaniu małego mieszkania jest umiar. Należy zrezygnować z niepotrzebnych mebli, a te, na które się zdecydujemy, powinny być jak najbardziej sfunkcjonalizowane. Ponadto należy pamiętać o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni na ścianach.

1 komentarz

  1. Specjalistka Odpowiedz

    Trudno jest umeblować małe mieszkanie. Warto pomyśleć o meblach na wymiar. Dzięki temu można dobrze zagospodarować przestrzeń.

zostaw komentarz