Jak zorganizować przestrzeń w domowym biurze? Co warto wiedzieć o ergonomii?

Mieszkanie może być również miejscem pracy. Pokój, który ma zostać przeznaczony do wypełniania obowiązków zawodowych, w którym będziemy spędzać długie godziny, powinien zostać urządzony w myśl zasad o ergonomii. Wbrew pozorom, zaniedbanie tej kwestii może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. W poniższym artykule podpowiadamy, jak urządzić domowe biuro w myśl tych właśnie zasad.

Co to jest ergonomia i dlaczego jest ważna?

Jest to zaprojektowanie danego miejsca tak, aby było przyjazne i komfortowe. Jej głównym celem jest polepszenie warunków pracy. Ergonomia to temat, który zgłębisz przeglądając www.biurka.com.pl, skąd dowiesz się, jak stworzyć przyjemne miejsce pracy i tym samym zwiększyć swoją efektywność oraz wydajność. Zostało nawet naukowo potwierdzone, że zapewnienie dogodnych warunków pracy skutkuje szeregiem korzyści.

Źle zorganizowane stanowisko pracy osłabia myślenie, a poprzez ciągłe uczucie niewygody, nie skupiamy się na pracy i szukaniu ciekawych pomysłów, lecz na wyeliminowaniu źródła dyskomfortu. Osłabiona jest również koncentracja, co w znaczący sposób odbija się na efektach wykonywanych zleceń i tym samym, na kondycji firmy. Oczywiście zła organizacja miejsca pracy ma również swój wkład w pogorszeniu stanu zdrowia. Na porządku dziennym są różnorodne dolegliwości natury ortopedycznej, ale wpływa to przede wszystkim na psychikę. Pracownik jest wiecznie przybity, co może skutkować nawet stanami depresyjnymi.

Eleganckie biuro w domu

Jak zorganizować domowe biuro?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby poświęcenie w tym celu osobnego pokoju. Jeżeli mamy taką możliwość, to powinniśmy z niej skorzystać bez chwili namysłu. Miejsce na gabinet powinno znajdować się w strefie dziennej, w którym będziemy mieli stały dostęp do naturalnego światła. Aranżując pokój na biuro, unikajmy przy tym gadżetów, które mogą rozpraszać. Niech znajdą się w nim wszystkie przedmioty potrzebne do wykonywania zleconych prac oraz te, które wpłyną na zwiększenie efektywności np. ekspres do kawy, tablice korkowe do zapisywania ważnych informacji czy akcesoria ułatwiające koncentrację, czy wspomagające odstresowanie się jak piłki do zgniatania.

Domowe biuro powinno zostać urządzane w taki sposób, aby zawsze panował w nim nienaganny porządek. Zatem warto zainwestować we wszelkie gadżety ułatwiające utrzymanie porządku takie jak organizery do długopisów, poziomowe tacki na dokumenty, segregatory itp. Warto w tym celu postawić regały lub półki na dokumenty firmowe oraz artykuły biurowe jak notatniki czy papierowe arkusze. Wszystko to powinno znajdować się w zasięgu ręki oraz wzroku, aby nie tracić czasu na ich szukanie.

Kwestia wielkości przestrzeni, która ma zostać wykorzystana na organizację miejsca pracy to sprawa indywidualna. Jednym potrzeba więcej miejsca, innym wystarczy malutki kącik. Należy wziąć pod uwagę czy będziemy pracować jedynie przy komputerze (do czego wystarczy jedynie biurko), czy raczej musimy stworzyć konkretne biuro z miejscem na drukarkę, niszczarkę papieru oraz inne biurowe urządzenia. Jeśli wystarczy tylko mały kącik np. w salonie, warto go odgrodzić wysokimi regałami lub zakupić meble z zabudowanym tyłem.

W pokoju do pracy powinien znaleźć się wygodny fotel z możliwością zmiany pozycji oraz szerokie biurko z miejscem na komputer, dokumenty czy kubek z kawą. Na pewno przydadzą się dodatkowe szafki do przechowywania wszelkich artykułów biurowych i potrzebnych do pracy urządzeń jak skaner czy kserokopiarka.

zostaw komentarz