Zastanawiasz się pewnie teraz, w jaki sposób naczynie może polepszyć lub pogorszyć smak twoich wypieków. To samo pytanie zadali ludzie, którzy aktualnie zajmują się badaniem tej kwestii zawodowo! I tak w psychologii powstała dziedzina parająca się m.in. tym jak kolor i kształt naczyń wpływa na to, w jaki sposób odbieramy smak podanych na nich potraw. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak serwować dania, by pobudzały zmysły. Twoi goście będą myśleli, że są pyszne jeszcze przed spróbowaniem ich!
Chcesz podkreślić smak potrawy? Zastosuj metodę kontrastu!
Wszystkie nasze zmysły biorą udział w tym, w jaki sposób odbieramy daną potrawę. Zanim jeszcze jej skosztujemy, najpierw jemy oczami. Estetyczniej ułożony na talerzu posiłek może się wydawać smaczniejszy od tego położonego od niechcenia.
Na odbiór potrawy wpływa również kolor talerzy. Chcesz, aby twój deser wydawał się intensywniejszy w smaku, słodszy i odebrany jako smaczniejszy? Wykorzystaj efekt kontrastu. Jasne wypieki (np. sernik czy ciasto cytrynowe) umieść na ciemniejszym talerzu deserowym https://nettrading.pl/talerze-deserowe. Natomiast słodkości w wyrazistszych barwach (np. kopiec kreta) podaj na naczyniu w jaśniejszym odcieniu.
Tę zasadę potwierdza badanie przeprowadzone przez naukowców (Piqueras-Fiszman, Alcaide, Roura i Spence) w 2012 roku. Miało ono za zadanie sprawdzić wpływ koloru naczyń na to, w jaki sposób zostanie odebrany smak podanych na nich potraw. W tym celu zaproszono uczestników do skosztowania tego samego musu truskawkowego z dwóch talerzy — czarnego i białego.
Okazało się, że jedzenie z białego naczynia wydało się badanym słodsze i intensywniejsze w smaku. Ocenili je także jako smaczniejsze. Naukowcy wyjaśnili to efektem kontrastu — na jasnym talerzu kolor musu był wyrazistszy. Uczestnicy badania podświadomie założyli, że jego smak również taki będzie.
Jak kształt talerza deserowego wpływa na odbiór serwowanego na nim dania?
Jak podaje profesor Charles Spence (psycholog eksperymentalny badający m.in. to jak bodźce odbierane przez różne zmysły wpływają na ogólny odbiór potrawy) — jedzenie podane na okrągłym talerzu jest odbierane jako słodsze niż to na kanciastym naczyniu. Dlatego do serwowania ciast wykorzystuj pierwszy rodzaj naczyń deserowych a do śniadań, kolacji i słonych przekąsek — drugi. Dzięki temu podkreślisz smak swoich potraw!
Czy jest jakaś zależność między kolorem talerza a uczuciem głodu?
Badanie przeprowadzone przez Charlesa Spence’a (opisane w książce „Gastrofizka. Nowa wiedza o jedzeniu”) pokazuje w jaki sposób kolor talerza, na którym zaserwujesz danie, wpłynie na uczucie głodu twoich gości. Ciepłe kolory pobudzają chęć do jedzenia (pomarańczowy, żółty). Tak samo wpływają na nas białe talerze. Danie podane na zielonym naczyniu skojarzymy natomiast z czymś zdrowym, naturalnym, więc również chętniej je zjemy.
Masz w domu niejadka? Spróbuj podać mu jedzenie na żółtym talerzu! A jeżeli zaserwujesz na nim posiłek gościom, nie tylko chętnie go zjedzą, ale również na długo zapamiętają wizytę u ciebie. Kolorowe talerze są bardzo oryginalne!
A kiedy już wybierzesz odpowiedni talerz do swojego dania, pamiętaj, aby estetycznie ułożyć na nim jedzenie — tak, żeby jego wygląd zachęcał do skosztowania. Eksperymentuj z ozdobami! Spróbuj stworzyć wzór z sosu (np. czekoladowego obok kawałka sernika lub gałek lodów) albo ułóż suszone płatki kwiatów. Dobrym pomysłem jest również wybranie małego talerzyka we wzory. Ozdobi on stół, a także będzie efektownym tłem dla posiłku.
Nie od dziś wiadomo, że jemy oczami 😀
Ciekawe, ja zaś słyszałam, że jak się je z ciemnych talerzy, granatowych lub czarnych to się człowiek szybciej najada 😀