jak odchudzic kota

Jak odchudzić kota? Porady dla właścicieli kotów

Najczęstszym problemem kotów domowych, szczególnie tych nie wychodzących na dwór i mało aktywnych ruchowo, jest nadwaga. Poza tym większość kocich właścicieli lubi dopieszczać swoich mruczków przez co koty są wręcz przekarmione. Jeśli kot wyraźnie przybrał na wadze, wówczas nie ma co zwlekać i od razu rozpocząć działania mające na celu zredukowanie wagi. Jest to bardzo ważne ponieważ nadwaga u zwierząt, podobnie jak u człowieka, jest szkodliwa dla zdrowia.

Przyczyny nadwagi u kotów

Najczęściej koty zaczynają tyć po skończeniu 7 roku życia przez wolniejszy metabolizm oraz wspomniany wcześniej brak ruchu i nieodpowiednie karmienie przez właścicieli. Poza tym, nadwaga może być też objawem chorób takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, problemy z trzustką czy efekt uboczny przyjmowanych leków, głównie sterydowych albo hormonalnych. Tendencja do tycia może być też uwarunkowana genetycznie. Nie należy tego lekceważyć tylko jak najszybciej zacząć działać bo kot przy większej masie najzwyczajniej się męczy.

Jakie skutki niosą za sobą nadprogramowe kilogramy?

Podobnie jak człowiek, kot zmagający się z nadwagą jest bardziej podatny na różne choroby czy inne ciężkie do zniesienia dolegliwości. Nadmiar tkanki tłuszczowej może powodować niewydolność serca, wątroby, nerek, zaburzenia krążenia czy problemy z jelitami. Kot szybciej się męczy i z czasem nawet przejście do kuwety i z powrotem może stanowić dla niego problem. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, a także z poruszaniem się. Przy nadwadze ?wysiadają? stawy, pojawiają się problemy z kręgosłupem oraz spada ogólna odporność organizm.

Jak pomóc kotu zrzucić kilogramy?

Chcąc walczyć z kocią nadwagą w pierwszej kolejności, należy udać się na wizytę do weterynarza. Ma to na celu zbadanie czy jest ona skutkiem nieprawidłowego żywienia, czy raczej objawem choroby. Lekarz powie jakie kroki należy podjąć oraz zaleci odpowiednią dietę.
Oprócz tego może zaproponować odpowiednie suplementy które pomogą w zrzuceniu tkanki tłuszczowej. Najczęściej są to witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, koenzym Q10, chrom lub pirogronian. Lekarz powie również jak należy takie suplementy podawać, w jakich dawkach itp.

Jak powinna wyglądać kocia dieta?

Pierwszym etapem jest zmiana dotychczasowego sposobu żywienia, przejście na lekki pokarm, zakup karmy o obniżonej wartości kalorycznej, jednak zawierającej wszystkie potrzebne dla kota witaminy. Podobnie jak w przypadku człowieka, dieta nie może być radykalna tylko zredukowana. Należy stopniowo ograniczać kalorie . Kot powinien zrzucać 0,5 kg tygodniowo.

kocia dietaPrzy większej rodzinie, należy zakomunikować że kot przechodzi na dietę w związku z czym koniec z dopieszczaniem i podawaniem określonych smakołyków. Trzeba być również twardym i nie dać się naciągnąć na tzw. oczy kota ze Shreka. Nie wolno kotu ulegać. Trzeba być konsekwentnym i wytrwałym, a kot z czasem przyzwyczai się do nowych zasad w żywieniu. Na początek można starą, uwielbianą dotychczas przez kota karmę zmieszać z nową mniej kaloryczną i stopniowo zmniejszać ilość ?starej? karmy. Kot nawet tego nie zauważy. Tutaj też sprawdza się zasada aby kot jadł częściej, za to małe ilości.

kocia zabawaOprócz diety, bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Dlatego warto zadbać o to, aby dostarczyć kotu dzienną dawkę ruchu. Dzięki temu szybciej spali tkankę tłuszczową. Jeśli kot jest leniwy i nie interesuje go bieganie to zachęcajmy go do wysiłku, poprzez zabawę. Bardzo pomocne w tym wypadku jest rzucanie piłeczki czy innych kocich zabawek. Można zainwestować w profesjonalną drapaczkę wyposażoną w szeleszczące elementy, zabawki na sprężynkach i tunele. Można również kota zapiąć na smycz i wyprowadzać go na dwór. Oczywiście pod warunkiem, że kot tego chce bo jeśli boi się odgłosów psów czy hałasu z ulicy, co powoduje to u niego stres, wówczas nie wyprowadzajmy go na siłę. Bardzo skuteczne są też zabawy z innym kotem, także można się zatroszczyć o towarzystwo dla naszego sierściucha.

komentarze 2

  1. Mirusia Odpowiedz

    Ja mojemu kotu daje jeść raz dziennie. Poza tym, staram się z nim regularnie bawić, dzięki czemu zwierzak jest w formie 😉

  2. Kocia mama Odpowiedz

    Miałam kiedyś kotkę, która normalnie jadła i nie była gruba. Najczęściej tyją kocurki po sterylizacji, na to nic się nie poradzi.

zostaw komentarz