Kobieta

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, które ostatnimi czasy dotyka nasze społeczeństwo coraz bardziej, a jego źródło jest w naszych genach. Wiele osób, gdy tylko pojawi się taka diagnoza, zadaje sobie pytanie, jak sobie radzić z tą chorobą. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry i czy da się to wyleczyć?

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Jest to choroba, a właściwie alergia, która została zdefiniowana na początku XX wieku. Uważa się ją za chorobę cywilizacyjną, a obecnie cierpi na nią około 1/3 populacji ludzkiej. Za wszystko odpowiadają nasze geny, a problemy z AZS to nic innego, jak niewłaściwe działania układu odpornościowego na antygeny, które oddziałują na skórę i stwarzają stan zapalny. Atopia skóry to przede wszystkim skłonność negatywnych reakcji na alergeny znajdujące się w środowisku jak pyłki, sierść zwierząt oraz inne. Reakcje zazwyczaj są dość specyficzne i dotykają układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego i skóry. W przypadku AZS może to być powiązane z alergią, ale nie musi.

Podłoże genetyczne AZS

Wszystko zostaje w rodzinie. Jeżeli więc ktoś u nas chorował na astmę, ma alergie pokarmowe, nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy był uczulony na cokolwiek innego, istnieje spore prawdopodobieństwa zapadnięcia na AZS. Nie ma tu mowy o prostej dziedziczności, ale o skłonności na zachorowanie. Można więc powiedzieć, że to tylko możliwość, choć dla innych to może to być aż prawdopodobieństwo. Żeby przekonać się o tym, czy cierpi się na atopowe zapalenie skóry, konieczna będzie wizyta u dermatologa.

Matka z dzieckiem

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Najczęściej są to silne zaczerwienienia oraz suchość skóry, a także uczucie swędzenia i częste zakażenia bakteryjne. Zmiany skórne mogą dotyczyć całej jej powierzchni, albo tylko wybranych fragmentów jak zgięcia stawów łokciowych i kolanowych, na twarzy albo szyi. Tym objawom często towarzyszą inne schorzenia ? najczęściej astma oskrzelowa oraz przewlekłe katary czy zapalenie spojówek. AZS zazwyczaj objawia się dosyć wcześnie bo już u noworodków, ale pojawić się może także między 6. a 7. rokiem życia. Chorzy mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę, często mogą się również pojawiać drobne ropne krostki, później plamy. W wyniku drapania skóra staje się szorstka i niemal przezroczysta.

Jak leczyć AZS?

Niestety, ale jeszcze nie wynaleziono skutecznego lekarstwa na atopowe zapalenie skóry. To jednak nie oznacza, że chory jest skazany na cierpienie, ponieważ istnieje wiele środków mających na celu złagodzenie objawów choroby. Można podjąć terapię odczulania, z użyciem specjalnych maści i kremów natłuszczających. Dodatkowo także często zaleca się stosowanie środków przeciwzapalnych, a także leki immunosupresyjne. Wcześniej jednak trzeba postawić diagnozę lekarską i ustalić, co jest przyczyną stanów zapalnych, wówczas będzie można się skupić na właściwym leczeniu. Trzeba również pamiętać o odpowiednim dbaniu o skórę za pomocą specjalnych dermokosmetyków. Zdecydowanie za to powinno się unikać wszelkich specyfików na bazie spirytusu, jak perfumy czy toniki.

1 komentarz

  1. Dr Oz Odpowiedz

    I pomogły? Leki immunosupresyjne są bardzo silne i szkodliwe dla organizmu.

zostaw komentarz