Jak dobierać kosmetyki do cery dojrzałej

Jak dobierać kosmetyki do cery dojrzałej?

Możemy żywić najszczersze chęci, jednak nasza skóra nie pozostanie wiecznie młodzieńcza. Dlatego nie używamy przez całe życie tych samych kosmetyków. W miarę upływu lat musimy przestawić się na stosowanie kosmetyków do cery dojrzałej. Które jednak będą dla nas najlepsze? Czym powinnyśmy się kierować, wybierając dla siebie odpowiednie preparaty? Jakie powinny mieć działanie? Zastanówmy się nad tym dylematem.

1. Co to jest cera dojrzała?

Na początku należy scharakteryzować ten typ cery. Według najnowszych badań skóra starzeje się już po dwudziestym piątym roku życia. Proces ten ma różne fazy, jednak kulminacja następuje w okolicach pięćdziesiątki.

2. Co stosować na zmarszczki?

Szybka utrata wody powoduje wiotczenie skóry, zaburzony zostaje proces kolagenozy, w wyniku czego traci ona jędrność. Oczywiście nie ma cudownych metod zatrzymujących proces starzenia się skóry. Istnieje jednak profilaktyka pozwalająca uzyskać bardzo dobre efekty. Kobiety często sięgają po produkty przeciwzmarszczkowe, ale jak sama nazwa mówi ? mają one zapobiegać powstawaniu zmarszczek, a nie wygładzać już istniejące.

Statystyki pokazują jednak, że Polki nie rozumieją zasad działania tych produktów. A sprawa jest oczywista ? kosmetyki tego typu zaleca się stosować przed pojawieniem się zmarszczek, a nie wtedy, gdy już je mamy.

Kosmetyki należy stosować mądrze i z głową. Nieprawidłowo dobrane mogą zaszkodzić, a nie tego przecież oczekujemy. Na co powinnyśmy zatem zwracać uwagę, dokonując zakupu? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw zastanowić się nad tym, jak funkcjonuje rynek kosmetyczny.

3. Czym się kierować przy wyborze?

Na rynku istnieje mnóstwo preparatów przeciwzmarszczkowych. Nie kieruj się jednak reklamą i pięknymi opakowaniami. Ekskluzywne marki oferują kremy w cenach bardzo wysokich. Czy rzeczywiście cena jest wyznacznikiem jakości? W wielu przypadkach niestety nie. Bądź więc świadomym konsumentem i zwróć uwagę na to, aby Twój krem nie tylko pachniał, ale żeby zawierał substancje pomocne w procesie regeneracyjnym, przede wszystkim:

  • witaminę A odpowiedzialną za stymulację kolagenu, jak również za wzrost i dojrzewanie komórek,
  • witaminę E i koenzym Q10 ? obie te substancje posiadają silne właściwości antyoksydacyjne,
  • kwasy AHA polepszające wchłanialność składników odżywczych ? nie zaleca się jednak stosowania ich w ciągu dnia, gdyż mogą spowodować zaczerwienienie i podrażnienia,
  • witaminę C wzmacniającą naczynka krwionośne i chroniącą skórę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia,
  • DHEA ? substancja imitującą ludzki hormon produkowany przez nadnercza, która zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, wpływa stymulująco i regenerująco na naskórek oraz włókna kolagenowe,
  • kwas foliowy ? wzmacnia skórę, działa zapobiegawczo w procesie utraty wody i odbudowuje naskórek zniszczony w wyniku działania promieni UV.

4. Co jeszcze warto stosować?

Po dwudziestym piątym roku życia niestety słońce działa tylko na naszą niekorzyść. Należy więc zabezpieczyć cerę przed promieniowaniem UV używając odpowiednio dobranych kosmetyków. Wybieraj te dostępne w aptece ? z pomocą farmaceuty dobierzesz krem odpowiedni do Twojej skóry.

1 komentarz

  1. Iwona Odpowiedz

    Do cery dojrzałej trzeba wybrać takie kosmetyki, które będą dobrze nawilżały. To chyba podstawa. No i żeby wygładzały.

zostaw komentarz