Grzybica to częsta kobieca dolegliwość

Co zrobić, gdy rozpoznasz u siebie objawy grzybicy pochwy?

Swędzenie, pieczenie, uporczywy ból, a nawet obrzęk pochwy utrudniają Ci normalne funkcjonowanie? Takie problemy z Twoim zdrowiem intymnym mogą być objawem popularnej infekcji.

Każda kobieta zdaje sobie sprawę, jak priorytetową kwestią jest dbanie o swoją higienę, także tę okolic intymnych, które nietrudno podrażnić. Bardzo duży odsetek pań przynajmniej raz w ciągu swojego życia musi zmierzyć się z najpopularniejszą infekcją pochwy ? grzybicą.

Objawy ? co powinno nas zaniepokoić?

Grzybica pochwy to bardzo popularna infekcja, dopadająca bardzo wiele kobiet, dlatego część jej objawów pokrywa się z objawami mniej poważnych infekcji, są to, np. uporczywy ból, świąd, pieczenie, także obrzęki w miejscach intymnych utrudniające funkcjonowanie. W niektórych przypadkach dodatkowo pojawia się dyskomfort podczas oddawania moczu czy ból podczas stosunku.

Charakterystycznymi dla grzybicy objawami, które powinny nas zaniepokoić i zwiększyć naszą czujność, są upławy, którym towarzyszą gęste, białe grudki o nieprzyjemnym zapachu. Jeżeli zauważyłaś u siebie powyższe objawy, to bezwzględnie należy udać się do lekarza w celu skonsultowania diagnozy.

Grzybica to częsta kobieca dolegliwość

Przyczyny ? co powoduje grzybicę pochwy?

Grzybicę pochwy wywołuje zakażenie drożdżakami ? najczęściej występującym szczepem jest Candida albicans. Powodem nie jest, jak zwykło się sądzić, brak odpowiedniej higieny, lecz szereg różnych zjawisk, które możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się grzybicy pochwy, zaliczymy przyjmowane przez kobietę leki, w tym antybiotyki, które niszczą florę bakteryjną i odporność, tabletki antykoncepcyjne, inwazyjne zabiegi medyczne, wczesna aktywność seksualna.

Wewnętrznymi czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo grzybicy pochwy są cukrzyca, ciąża, otyłość, choroby nowotworowe, alergie czy prozaiczny stres. Poza tymi wymienionymi powyżej, siedzący tryb życia, noszenie obcisłych ubrań i za małej bielizny, korzystanie z basenów i sauny czy zbytnie dbanie o higienę zwiększa możliwość pojawienia się grzybiczego zapalenia pochwy.

Warto pamiętać, że najważniejsza jest diagnoza lekarska, poparta odpowiednimi badaniami, dlatego, jeśli tylko cokolwiek nas zaniepokoi, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem. Więcej o grzybicy pochwy znajdziesz w serwisie kobiecosc.info.

zostaw komentarz